کد مطلب: ۸۱۶۱۷۰

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تورم اردیبهشت از منظر اتاق بازرگانی/ تورم تهران از میانگین کل کشور بیشتر بود

تورم اردیبهشت از منظر اتاق بازرگانی/ تورم تهران از میانگین کل کشور بیشتر بود

برای دومین ماه متوالی، درصد تغییر شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در اردیبهشت 1402 نسبت به ماه قبل یا همان تورم ماهانه، کاهش یافت و به 2.8 درصد رسید که 0.6 واحد درصد از رقم مشابه سال قبل کمتر و بعد از اردیبهشت سال 1401 بالاترین رقم طی دهه اخیر است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در تازه‌ترین گزارش خود به تورم اردیبهشت 1402 پرداخته است. در این گزارش با استفاده از داده‌های مرکز آمار ایران، خلاصه تحولات مربوط به تغییرات شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در مقیاس ماه و سال و عوامل محرک اصلی آنها در دو حوزه کالایی و خدماتی به همراه ترکیب تورم در استان‌های کشور برای اردیبهشت 1402 مورد بررسی قرار گرفته است.

در این گزارش، تورم ماهانه 1402 از نگاه اتاق بازرگانی مورد بررسی قرار گرفته است. برای دومین ماه متوالی، درصد تغییر شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در اردیبهشت 1402 نسبت به ماه قبل یا همان تورم ماهانه، کاهش یافت و به 2.8 درصد رسید که 0.6 واحد درصد از رقم مشابه سال قبل کمتر و بعد از اردیبهشت سال 1401 بالاترین رقم طی دهه اخیر است.

در دومین ماه سال 1402، بیشترین افزایش ماهانه شاخص قیمت در بخش کالایی به ترتیب مربوط به افزایش قیمت سیگار 6.4 درصد، گوشت قرمز و مرغ 6.1 درصد، میوه و خشکبار 5.3 درصد، در مقابل دو مورد شاخص قیمت انرژی (آب، برق سوخت) و خرید وسایل نقلیه به ترتیب از افت 1.5 درصدی و 2.9 درصدی برخوردار هستند.

درصد تغییر شاخص بهای کالاها و خدمات

درصد تغییر شاخص بهای کالاها و خدمات

در بخش خدمات بیشترین افزایش ماهانه شاخص قیمت به ترتیب متعلق به خدمات حوزه حمل و نقل عمومی با 13 درصد افزایش، بهداشت و درمان 6.3 درصد، تفریح فرهنگ 5.3 درصد هتل رستوران 5.1 درصد است.

با توجه به ضرایب اهمیت کالاها و خدمات در سبد هزینه خانوارهای کشور، میزان مشارکت گروه‌های کالایی و خدماتی در تورم متفاوت است. در دومین ماه سال جاری، بیشترین مشارکت در تورم ماهانه مربوط به گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها 0.91 واحد درصد، مسکن (بخش عمده؛ اجاره) با 0.53 واحد درصد، خدمات بهداشت و درمان با 0.4 درصد و پوشاک و کفش با 0.19 واحد درصد سهم است.

تورم ماهانه اردیبهشت برای خانوارهای روستایی 2.6 درصد (کمتر از رقم کل) و برای خانوار شهری 2.8 درصد گزارش شده است.

تورم 6 گروه کالایی و خدماتی

تورم 6 گروه کالایی و خدماتی تورم ماهانه استان‌‌ها تورم ماهانه استان‌‌ها

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.