کد مطلب: ۸۵۰۶۴۵

فرزین: رشد تورم ماهانه کالا به صفر درصد رسید/ نرخ ارز قابل کنترل است

فرزین: رشد تورم ماهانه کالا به صفر درصد رسید/ نرخ ارز قابل کنترل است

رئیس بانک مرکزی گفت: نرخ تورم نقطه به نقطه از ابتدای سال تاکنون حدود 15 درصد کاهش داشته و اثر آن را در بازارهایی از جمله مسکن و خودرو می‌بینید. در ماه گذشته نرخ رشد تورم ماهانه کالا به صفر درصد رسید و البته برخی کالاها رشد خوبی نداشت‌ و نرخ تورم ماهانه کاهش یافته و رو به کنترل است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی در نشست خبری که با حضور خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت و منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، گفت: تنظیم نظام پولی و اعتباری و ارزی بر عهده بانک مرکزی است. متغیرهای پولی کشور آسیب‌های جدی در 5 سال اخیر داشته و نیاز به اصلاحات اساسی در قوانین و رویه‌ها حس می‌شد. متوسط رشد نقدینگی در سال‌های 1397 تا 1401 نیز 33 درصد بوده، تورم 41 درصد و رشد سالانه دلار در بازار غیر رسمی 61 درصد بوده است.

وی گفت: در سال‌های اخیر یک فضای ناشی از بی‌اعتمادی در اقتصاد کشور حاکم شد و ما یک نقشه راه تدوین کردیم و این نقشه را در گام‌های متعدد اجرا می‌کنیم. محورهای این نقشه نیز کنترل نقدینگی، مدیریت بازار ارز، تقویت نظارت و تحکیم حکمرانی نظارت بانک مرکزی در حوزه ارز و تقویت نظارت‌ها و سیاست ارتباطی است‌.

رئیس‌کل بانک مرکزی اظهار داشت: نقدینگی در بلندمدت عامل تورم است و اعتقاد داریم باید نقدینگی را کنترل کنیم و از ابزارها و سیاست‌های پولی استفاده می‌کنیم. نقدینگی در سال 1399 نرخ رشد 40.6 درصد داشته و در سال 1400 به 39 درصد رسیده، سال گذشته 31 درصد و در تیرماه امسال به زیر 30 درصد رسیده است. برنامه ما برای امسال درباره کاهش نرخ رشد نقدینگی نیز رسیدن به 25 درصد است.

فرزین بیان کرد: نرخ تورم نقطه به نقطه از ابتدای سال تاکنون حدود 15 درصد کاهش داشته و اثر آن را در بازارهایی از جمله مسکن و خودرو می‌بینید. در ماه گذشته نرخ رشد تورم ماهانه کالا به صفر درصد رسید و البته برخی کالاها رشد خوبی نداشت‌ و نرخ تورم ماهانه کاهش یافته و رو به کنترل است.

وی درباره نقدینگی عنوان کرد: اینکه برخی یک فنر مجازی ایجاد کرده‌اند و می‌گویند این نرخ خواهد پرید، عجیب است. نقدینگی کاهش یافته، فروش نفت افزایش داشته و همه اینها دلایل بنیادی برای این است که نرخ ارز قابل کنترل است و کنترل خواهد شد.

فرزین: ما توانستیم قدرت خلق نقدینگی نظام بانکی را کاهش دهیم

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: دهه 1390 به پایان رسیده و اعداد و ارقام جدیدی خواهیم داشت. ما توانستیم قدرت خلق نقدینگی نظام بانکی را کاهش دهیم؛ هم‌اکنون ضریب فزاینده منفی شده و قدرت خلق پول کاهش داده شده و به همین دلیل توانستیم نقدینگی را کنترل کنیم.

فرزین در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: فروش نفت در تیرماه امسال به بالاترین رقم خود در 5 سال گذشته رسیده و صادرات نفت نیز در سال گذشته 43 درصد رشد داشته است.

وی اظهار داشت: از بسیاری از کشورها مطالبه ارزی داریم و با آن‌ها گفت‌وگو کرده‌ایم و اگر مسأله با مذاکرات حل نشود، شکایت خواهیم کرد. مذاکرات سیاسی در حال انجام است و خبرهای خوبی در آینده خواهید شنید.

رئیس‌کل بانک مرکزی خاطر نشان کرد: در حال راه‌اندازی یک صندوق تثبیت هستیم تا با تکانه‌های ارزی مقابله و از منابع آن استفاده کنیم.

منبع: تسنیم

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز