کد مطلب: ۸۶۹۷۸۶

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

کاهش نرخ تورم در شهریور ۱۴۰۲/ تورم ماهانه به سطح ۲ درصدی بازگشت

کاهش نرخ تورم در شهریور 1402/ تورم ماهانه به سطح 2 درصدی بازگشت

طبق داده‌های مرکز آمار، نرخ تورم 12 ماهه در شهریورماه به روند نزولی خود ادامه داده و نرخ‌های تورم نقطه به نقطه و ماهانه نیز با وجود رشد در مردادماه، تابستان 1402 را با افت به پایان رسانده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، شب گذشته جدیدترین آمار و ارقام از نرخ تورم در شهریورماه سال جاری منتشر شد. با این وجود، داده‌های تورم شهریورماه، این بار نه از طریق توئیتر مسئولان اقتصادی و نه از تریبون خبرگزاری‌های رسمی، بلکه از طریق وبسایت مرکز آمار ایران و در قالب گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده علنی شد.

گزارشی که بررسی آن نشان می‌دهد نرخ تورم 12 ماهه به روند نزولی خود ادامه داده و نرخ‌های تورم نقطه به نقطه و ماهانه نیز با وجود افزایش در مرداد ماه، تابستان 1402 را با افت به پایان رسانده‌اند.

نرخ تورم ماهانه، سالانه و نقطه به نقطه مرکز آمار ایران از ابتدای سال 1401 نرخ تورم ماهانه، سالانه و نقطه به نقطه مرکز آمار ایران از ابتدای سال 1401

تورم سالانه به 46.1 درصد رسید

براساس داده‌های منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه کشور در شهریورماه امسال برای چهارمین ماه متوالی نزولی شده است. به این ترتیب، این نرخ که معادل درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در 12 ماه منتهی به شهریورماه است، رقم 46.1 درصد را ثبت کرده است.

با وجود اینکه تورم سالانه در شهریورماه امسال در مقایسه با ماه گذشته، 0.6 واحد درصد کاهش یافته اما بررسی‌ها نشان می‌دهند که این رقم نسبت به شهریورماه سال گذشته رشدی 6.5 واحد درصدی را شاهد بوده است.

تثبیت تورم نقطه به نقطه زیر سطح 40 درصدی

یکی دیگر از شاخص‌های مهم بررسی تغییرات سطح عمومی قیمت‌ها، تورم نقطه به نقطه است. تورم نقطه به نقطه محاسبه می‌کند که یک قیمت سبد یکسان از کالاها و خدمات در یک نقطه زمانی، چه تغییری نسبت به قیمت همان سبد در سال گذشته داشته است.

طبق آمارهای مرکز آمار، نرخ تورم نقطه به نقطه در شهریورماه با کاهش 0.3 واحد درصدی مواجه شده و به 39.5 درصد رسیده است. به عبارت دیگر، خانوارهای کشور، در شهریور ماه امسال برای خرید یک سبد یکسان از کالاها و خدمات، به‌طور میانگین 39.5 درصد بیشتر از شهریور ماه سال گذشته هزینه کرده‌اند.

در این میان، نکته قابل توجه آن است که پس از حذف اثرات کنار گذاشتن ارز چهار هزار و 200 تومانی در خرداد ماه از آمار تورم نقطه به نقطه، این نرخ برای سه ماه متوالی در کانال 30 درصدی باقی مانده و در این کانال تثبیت شده است.

با این وجود نرخ تورم نقطه به نقطه در کالاها و خدمات متفاوت، ارقام متفاوتی را نیز ثبت کرده است. طوری که بیشترین تورم نقطه‌ای ثبت شده در شهریورماه، مربوط به «هتل و رستوران» با رقم 55.4 درصد بوده و کمترین تورم نقطه به نقطه نیز در گروه «ارتباطات» با رقم 18.6 درصدی ثبت شده است.

بازگشت تورم ماهانه به محدوده مجاز

بررسی روند تورم ماهانه نشان می‌دهد که پس از ثبات نرخ مذکور در خرداد و تیر در سطح دو درصدی، تورم ماهانه در مردادماه با 2.4 درصد افزایش یافت. با این وجود این نرخ در شهریورماه بار دیگر به دو درصد کاهش یافته است.

این در حالیست که طبق محاسبات دنیای اقتصاد، برای اینکه نرخ تورم سالانه در پایان سال 1402 به هدف 30 درصدی تعیین شده توسط محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی، دست پیدا کند، ضروری است که نرخ تورم ماهانه زیر سطح دو درصدی تثبیت شود.

نرخ تورم ماهانه نیز در کالاها و خدمات متفاوت، نوسان داشته و ارقام متفاوتی را رقم زده است. طبق گزارش مرکز آمار، بیشترین تورم ماهانه در سه گروه «آموزش»، «لبنیات و تخم مرغ» و همچنین «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها» با ارقام به ترتیب 3.6 درصد، 3.5 درصد و 3.4 درصدی ثبت شده است. از سوی دیگر اما گروه «روغن‌ها و چربی‌ها» کمترین تورم ماهانه معادل منفی 0.1 درصد را به خود اختصاص داده است.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز