کد مطلب: ۸۸۷۵۲۴

نقل قول رئیس‌جمهور از استاندار:

نرخ بیکاری کردستان کاهشی است

نرخ بیکاری کردستان کاهشی است

رئیس دولت سیزدهم امروز در جمع اقشار مختلف مردم سنندج گفت: «بر اساس آماری که من از استاندار کردستان گرفته‌ام، نرخ بیکاری در تابستان امسال نسبت به 10 سال گذشته کاهشی است.»

به گزارش تجارت‌نیوز ، ابراهیم رئیسی امروز در جمع مردم کردستان در مورد نرخ بیکاری گفت: «ما در کشور ظرفیت بسیاری داریم، زمینه اشتغال بسیاری داریم، کارگاه‌ها و کارخانه‌های نیمه‌تعطیل کم نداریم و در این دولت در این زمینه تلاش شده است و بیش از پنج هزار از این دست کارگاه‌ها و کارخانه‌ها را به چرخه تولید بازگردانیم. بر اساس داده‌هایی که به من داده شده است در حال ورود به کانال 6 هزار است که حرکتی برای ایجا اشتغال محسوب می‌شود.»

او ادامه داد: «اکنون مشاغل دانش‌بنیانی وجود دارد که جوانان به آن مشعول هستند. روز اول دولت سیزدهم، دولت با 100 شرکت ارتباط داشته است و حالا با 600 شرکت ارتباط دارد. این ارتباطات شرکت‌های دانش‌بنیان با وزارت نیرو، نفت، صنعت و سایر وزارتخانه‌ها باعث شده است جوانان مشغول به کار شوند و این فرآیند ادامه دارد. بر اساس آماری که من از استاندار کردستان گرفته‌ام، نرخ بیکاری تابستان امسال نسبت به 10 سال گذشته کاهشی است.»

جدیدترین آمارها از اشتغال و نرخ بیکاری

اما آمارهای مرکز آمار ایران در مقیاس کشوری چه می‌گوید؟ بر اساس گزارش مرکز آمار، جمعيت شاغلين ١٥ ساله و بيشتر در فصل تابستان ٢٤ ميليون و ٦٨٦ هزار نفر بوده كه نسبت به فصل مشابه سال قبل ٩٠٧ هزار نفر افزایش داشته است.

نتايج طرح آمارگيری نيروي‌كار تابستان ١٤٠٢ منتشر شد. بررسي نرخ بيكاری افراد ١٥ ساله و بيش‌تر نشان مي‌دهد كه ٧,٩ درصد از جمعيت فعال (شاغل و بيكار)، بيكار بوده‌اند. بررسی روند تغييرات نرخ بیکاری حاكی از آن است كه اين شاخص، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تابستان ١٤٠١) ، ١.٠ درصد کاهش یافته است.

در تابستان ١٤٠٢، به ميزان ٤١,٦ درصد جمعيت ١٥ ساله و بيش‌تر، از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، يعني در گروه شاغلان يا بيكاران قرار گرفته‌اند. بررسي تغييرات نرخ مشاركت اقتصادي حاكي از آن است كه اين نرخ نسبت به فصل مشابه سال قبل (تابستان ١٤٠١) ٠.٦ درصد افزایش يافته است.

جمعيت شاغلين ١٥ ساله و بيشتر در اين فصل ٢٤ ميليون و ٦٨٦ هزار نفر بوده كه نسبت به فصل مشابه سال قبل ٩٠٧ هزار نفر افزایش داشته است. بررسي اشتغال در بخش‌هاي عمده اقتصادي نشان مي‌دهد كه در تابستان ١٤٠٢، بخش خدمات با ٥٠,٥ درصد بيش­‌ترين سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ٣٤.٠ درصد و كشاورزی با ١٥.٥ درصد قرار دارند.

نرخ بيكاري جوانان ١٥ تا ٢٤ ساله حاكي از آن است كه ٢٠,١ درصد از فعالان اين گروه سني در تابستان ١٤٠٢ بيكار بوده‌اند. بررسي تغييرات فصلي نرخ بیکاری اين افراد نشان مي‌دهد، اين نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ١٤٠١) ٢.٩ درصد کاهش يافته است.

بررسي نرخ بيكاری گروه سني ١٨ تا ٣٥ ساله نیز نشان می‌دهد كه ١٥,٠ درصد از جمعيت فعال اين گروه سني در تابستان ١٤٠٢ بيكار بوده‌اند. این در حالی است که تغييرات فصلي نرخ بيكاري این افراد نشان مي‌دهد اين نرخ نسبت به تابستان ١٤٠١، به ميزان ١.٢ درصد کاهش يافته است.

در تابستان ١٤٠٢، بررسي سهم جمعيت ١٥ ساله و بيش‌تر داراي اشتغال ناقص نشان مي‌دهد كه ٧,٩ درصد جمعيت شاغل،‌ به دلايل اقتصادی (فصل غيركاري، ركود كاري، پيدا نكردن كار با ساعت بيش‌تر و…) كم‌تر از ٤٤ ساعت در هفته كار كرده و آماده براي انجام كار اضافي بوده‌اند. اين در حالي است كه ٣٩.٨ درصد از شاغلين ١٥ ساله و بيش‌تر، ٤٩ ساعت و بیش‌تر در هفته كار كرده‌اند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.