خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۱۳۳۱۵

«تجارت‌نیوز» تورم اردیبهشت‌ماه را به تفکیک استان‌ها بررسی می‌کند:

پیشتازی نرخ تورم ماهانه و نقطه به نقطه در خراسان جنوبی/ یزدی‌ها همچنان بیشترین تورم سالانه را تجربه می‌کنند

پیشتازی نرخ تورم ماهانه و نقطه به نقطه در خراسان جنوبی/ یزدی‌ها همچنان بیشترین تورم سالانه را تجربه می‌کنند

خوزستانی‌ها که در فروردین‌ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه را تجربه کرده بودند، با ثبت رقم 0.5 درصدی در اردیبهشت، کمترین تورم ماهانه بین استان‌ها را شاهد بودند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در روزهای اخیر، مرکز آمار ایران در گزارشی آمار و ارقام تورم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ را منتشر کرده است. بر اساس داده‌های ارائه شده در این گزارش، تورم ماهانه مثل سه ماه گذشته، همچنان افزایشی بوده و در اردیبهشت‌ماه امسال به ۲.۸ درصد رسیده است. نرخ تورم سالانه اما کاهشی شده و در این ماه رقم ۳۷ درصد را رقم زده است. تورم نقطه به نقطه نیز با افزایشی جزئی به کانال ۳۱ درصد وارد شده است.

این در حالیست که تورم در همه استان‌ها یکسان نیست و بنابر سبد غذایی، عادت‌های مصرفی و سلیقه مردم استان‌های مختلف، متفاوت است. به گونه‌ای که مصرف برخی کالاها و خدمات در برخی استان‌ها بیشتر و مصرف برخی نیز کمتر است. اما کدام استان‌ها با تورم بالاتری مواجه بوده‌اند؟

بیشترین تورم ماهانه در استان خراسان جنوبی

بر اساس داده‌ها و ارقام گزارش تورم اردیبهشت‌ماه، بیشترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان خراسان جنوبی بوده است و مردم این استان در اردیبهشت‌ماه امسال با تورم ۳.۹ درصدی روبه‌رو بودند. بعد از خراسان جنوبی، استان‌های خراسان رضوی و تهران به ترتیب با نرخ‌های ۳.۸ و ۳.۷ درصدی، بیشترین تورم ماهانه را تجربه کرده‌اند.

از طرفی استان خوزستان که در فروردین‌ماه امسال بیشترین نرخ تورم ماهانه را داشت، در اردیبهشت‌ماه شاهد کمترین نرخ تورم ماهانه بود. طوری که نرخ تورم ماهانه در استان خوزستان در این ماه برابر با ۰.۵ درصد بوده است. پس از آن، استان‌های بوشهر  با 0.8 درصد و سیستان و بلوچستان و چهارمحال و بختیاری به طور مشترک با تورم ماهانه 1.2 درصدی کمترین افزایش سطح قیمت‌ها در اردیبهشت‌ماه را تجربه کردند.

ماهانه اردیبهشت

استان یزد؛ سرآمد تورم سالانه

طبق گزارش مرکز آمار، تورم سالانه ۲۰ استان بیشتر از میانگین تورم کشور بوده است و ۶ استان نرخ تورم سالانه بالای ۴۰ درصد را تجربه کردند. با این وجود، در ۱۲ ماهه منتهی به فروردین ۱۴۰۳ تعداد استان‌هایی که تورم بالای ۴۰ درصد داشتند ۱۶ استان بود.

بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به اردیبهشت‌ماه، همچون ماه‌های اخیر، مربوط به استان یزد بوده که با نرخ ۴۳.۶ درصدی روبه‌رو بوده است. استان‌های اصفهان و کردستان نیز با تورم‌هایی معادل ۴۲.۱ و ۴۱.۴ درصد در رده‌های بعد قرار گرفتند.

با این حال، استان سیستان و بلوچستان همچنان پایین‌ترین تورم سالانه را نسبت به سایر استان‌های کشور تجربه می‌کند. نرخ تورم سالانه این استان در اردیبهشت ۱۴۰۳ برابر ۲۹.۶ درصد بود و بعد از آن، استان‌های بوشهر و تهران به ترتیب با نرخ‌های ۳۳.۴ و ۳۴ درصدی شاهد کمترین تورم‌ها بوده‌اند.

سالانه اردیبهشت

ثبت کمترین تورم نقطه به نقطه در سیستان و بلوچستان

بنابر گزارش مرکز آمار ایران، استان خرسان جنوبی علاوه بر نرخ تورم ماهانه، بالاترین نرخ تورم نقطه به نقطه در اردیبهشت‌ماه امسال را نیز تجربه کرد. نرخ تورم نقطه به نقطه، نشان‌دهنده تغییرات قیمت یک سبد مصرفی یکسان نسبت به نقطه زمانی مشابه در سال قبل است. ثبت تورم تقطه به نقطه 35.2 درصدی در استان خراسان جنوبی به این معنی است که قیمت یک سبد کالای یکسان، در اردیبهشت‌ماه 1403 نسبت به اردیبهشت‌‌ماه سال قبل به میزان ۳۵.۲ درصد افزایش داشته است.

بعد از آن، استان‌های اصفهان و کرمان به ترتیب با نرخ‌های ۳۴.۳ و ۳۴.۲ درصد، شاهد بیشترین تورم نقطه به نقطه بودند. همچنین استان‌های سیستان و بلوچستان، بوشهر و همدان به ترتیب تورم نقطه به نقطه‌ای معادل ۱۸.۶، ۲۴.۲ و ۲۶.۹ درصد را داشته‌اند که کمترین ارقام ثبت شده در بین استان‌های کشور محسوب می‌شود.

نقطه اردیبهشت

برای مطالعه بیشتر، صفحه اقتصاد کلان در تجارت‌نیوز را دنبال کنید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.