کد مطلب: ۴۵۶۲۹۷

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

چرا سهامداران از عملکرد کارگزاری‌ها ناراضی هستند؟

چرا سهامداران از عملکرد کارگزاری‌ها ناراضی هستند؟

با توجه به رونق ماه‌های اخیر بورس و ورود سهامداران جدید به این بازار، معامله‌گران خرد شکایت‌های فراوانی از عملکرد کارگزاری‌ها دارند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، در روزهایی که بورس به عنوان پربازده‌ترین بازار عملکرد بسیار بهتری از بازارهای موازی نظیر دلار، طلا و حتی خودرو داشته است، روز به روز افراد بیشتری برای حضور در این بازار جذاب اقدامات لازم را انجام داده و کد معاملاتی دریافت می‌کنند به طوری که بر اساس اعلام مقامات سازمان بورس از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر وارد بورس شده‌اند. از سوی دیگر آمار مشارکت در آخرین عرضه اولیه امسال (آریا) نیز نشان از حضور بیش از ۳ میلیون کاربر نسبتا فعال در بورس دارد.

با وجود این حجم ورود بالای سهامداران، اما تعداد کارگزاری‌هایی که خدمات معاملاتی به مشتریان ارائه می‌دهند تغییر خاصی نکرده و البته توزیع کاربران در کارگزاری‌ها نیز اصلا متوازن نیست که بخشی از علت این موضوع عملکرد ضعیف بعضی از کارگزاری‌ها و بخشی دیگر نیز شناخته‌تر بودن برخی دیگر از کارگزاری‌ها بوده است که امری طبیعی به نظر می‌رسد.

اما موضوعی که موجب اعتراض برخی سهامداران ( به خصوص کاربران قدیمی‌تر) شده تضعیف عملکرد کارگزاری‌ها نسبت به گذشته بوده است و این افراد معتقدند که با وجود افزایش کاربران، کارگزاری‌ها هیچ اقدام مشهودی را در جهت بهبود عملکرد سیستم معاملاتی خود انجام نداده‌اند و میزان اختلالات در مقایسه با گذشته به شدت افزایش یافته است. اگر چه کارگزاری‌ها بسیاری از اختلالات را ناشی از ضعف عملکرد سامانه معاملاتی سازمان بورس می‌دانند اما مشکل در خرید عرضه اولیه، پرداخت و واریز وجوه، عدم نمایش صحیح پورتفوی بورسی، نمایش غلط اطلاعات قیمتی سهام و عدم پاسخگویی به کاربران از ایرادهایی است که به طور مستقیم به عملکرد کارگزاری‌ها مربوط می‌شود.

یکی دیگر از انتقادات سهامداران تازه‌وارد اجباری است که برخی دفاتر پیشخوان برای انتخاب کارگزاری به افرادی که برای ثبت‌نام به آنجا مراجعه می‌کنند. این در حالی است که هر فرد برای انتخاب کارگزاری خود آزاد است و حتی می‌تواند در بیش از یک کارگزاری ثبت نام کرده و هر زمان که خواست سهام خود را به کارگزاری دیگر منتقل کرده و معاملات خود را در آنجا انجام دهند.

در گذشته نیز موضوع کاربران ویژه کارگزاری‌ها و دادن رانت در خرید عرضه اولیه موضوعی بود که موجب اعتراض بسیاری از سهامداران شده بود.

موضوع دیگر اعتراض سهامداران در خصوص سامانه سهام عدالت کارگزاری‌هاست. بر اساس اظهارنظر بسیاری از مخاطبان تجارت‌نیوز، برخی از آنها در ورود به سامانه سهام عدالت کارگزاری‌ها با مشکل مواجه هستند و اغلب با پیام مغایرت شماره تلفن یا عدم تخصیص سهام به کدملی وارد شده مواجه می‌شوند، برخی دیگر که موفق به ورود به سامانه شده‌اند نمی‌توانند ارزش به روز سهام خود را ببیند. گروهی دیگر نیز سفارش فروش را زده‌اند پس از گذشت دو هفته هنوز مبلغی به حساب آنها واریز نشده است.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • رئوف

  کارگزاری آگاه که خودشو راحت کرده و با پیشخوان هماهنگ کرده و اونجا با گرفتن 20هزارتومن پول اضافه مردم رو میفرستن آگاه ولی در زمان معاملات یا وارد سایت آنلاین نمیشه با اصلا نمیشه ثبت سفارش کرد!!

 • اسی

  سلام کارگزاری ها که به خاطر مردم نیستن بخاطر پردکردن جیب یه عده افراد میلیارده
  شما حساب کن از این عرضه اولیه و سهام عدالت چند میلیارد گیره این کارگزاری ها اومده

 • احمد

  با سلام متاسفانه از سال گذشته مشگلات نرم افزاری وسخت افزاری اگاه بروز کرد وچندین مرتبه نیز در خصوص مشکلات وباگهای نرم افزاری از طریق email اطلاع رسانی شد ویک بار نیز درخواست شکایت به دستگاه نظارت بورس که متاسفانه کارگزاری اگاه جواب غیر منطقی وسرکاری داد در صورتی که گاها در یک مورد پول شما برای چندین روز مسدود میماند وسیستم اگاه حتی به تیکت های پشتیبانی نیز پاسخ نمیدادند در هر صورت وضعیت کارگزاری اگاه بسیار بسیار خراب است وبخش نظارت نیز هیچ برخوردی نمی کند

 • سهامدار

  مشکلات اگاه
  – بروز نبودن سبد دارایی( حتی نمادی را که چند ماه قبل فروختی در سبد حذف نشده ودرخوایت حذف را هم پاسخ ندادند)
  -ارسال با تاخیر درخواستها
  -مسدود نمودن مبلغ موجودی برای چند روز گاها
  – تاخیر در ازاد سازی مبلغ درخواست شده خرید که بعللی لغو میشود
  – عملا امکان خرید به موقع از لحاظ قیمتی در کارگزاری اگاه میسر نمی باشد
  – عدم پاسخگویی پشتیبانی (نه از طریق تلفن ونه از طریق ارسال تیکت که در نرم افزار پیش بینی شده است
  امید وارم که این بار تصمیم جدی در خصوص کارگزاری اگاه اتخاذ گردد

 • یکی ازبدخت شده های گارگزاری نااگاه بی 000000

  ای کاش به اندازه کوچکترین چیز قابل تصور که در ریاضی به ان اپسیلون می گویند مسئولین وبزرگان کارگزاری نااگاه وجدان داشتند

 • یکی ازبدخت شده های گارگزاری نااگاه بی 000000

  کارگزاری گگگگگگگگگگگگ خداازحلقومتان بیرون بکشد شایدازبورس وسایرمسئولین کاری برنیاید وبراشان مهم نباشد

 • یکی ازبدخت شده های گارگزاری نااگاه بی 000000

  برای همه مشخص شد که مسئولین کارگزاری گگگگگگگگگ دروغگو هستند وازقبل هم می دانستند که سیستم انها پاسخگوی این همه مشتری نیست وپوست کلفتی همینه کاش نظرات مردم رابخوانند وشاید اخر عمری توبه بکنند وبه اندازه یک نوک سوزن خجالت بکشند

 • یکی ازبدخت شده های گارگزاری نااگاه بی 000000

  ایاواقعا بورس ایران نمی خواهد هیج جریمه ای برای کارگزاری گگگگگگگ درنظربگیرد الان هم به دنبال خرید سرورنیست بلکه قصد داردهمان قراضه راتعمیر ودوباره سرمردم کلاه بگذارد

 • یکی ازبدخت شده های گارگزاری نااگاه بی 000000

  هرچه تلفن بزنید کارگزاری گگگگگگگگ اصلا پاسخگو نیستند واپراتورهمه را سرکارمی گذارد پول خوب ازجیب مرد می گیرد ولی کمترین هزینه ای نمی کنند این یعنی بی وجدانی

 • بیات

  سلام
  با توصیه من خانواده و خیلی از آشنایان ودوستانم به آکاه اومدند . ودوهفته است که کارگزاری با مشکل روبرو شده و متاسفانه مسولیین بی کفایتش باعث ضرر و مشکلات زیادی برای همه شدند.خودم پیش خانواده و دوستانم شرمنده شدم .
  چرا دارند با آبروی خودشون و بی مسولیتی باعث ضرر به مردم میشوند.
  آیا مسولیین بورس نباید جوابگوی مردم باشند