کد مطلب: ۶۱۷۴۵۷

سیگنال ارز به بازار سرمایه

سیگنال ارز به بازار سرمایه

چند روزی است که بازار ارز روزهای نسبتا کم‌حاشیه‌ای را می‌گذراند. این اتفاق در آنسوی بازار می‌تواند سیگنالی جدید برای سرمایه‌گذاران بورسی محسوب شود.

به گزارش تجارت‌نیوز ، نوسانات ارز در چند روز اخیر چه تاثیری بر بازار سرمایه داشته است؟

به نقل از دنیای اقتصاد ، روند منفی داد و ستدهای بورسی در هفته گذشته، اولین روز هفته جاری را نیز بی‌نصیب نگذاشت. بازار سرمایه درحالی بر مدار نزولی حرکت می‌کند که دیروز نیز برخی نماد‌هایی که اول هفته گذشته به بازار اندکی رونق بخشیده بودند در سراشیبی سقوط قرارگرفتند تا شنبه، معامله‌گران شاهد افت بیش از ۱۱‌هزار واحدی شاخص‌کل باشند.

بر همین اساس شاخص‌ کل بازارسرمایه دیروز بعد از ریزش ۸۷/ ۰درصدی در کانال یک‌میلیون و ۳۲۲ هزار واحد ایستاد تا چشم‌انداز این بازار همچنان در ابهام باشد. وضعیت معاملات از روند رکودی بورس حکایت می‌کند. این در حالی است که شاخص‌کل بورس بعد از پشت‌سر گذاشتن روزهای نوسانی در آذرماه و سقوط به کانال ۲/ ۱میلیون واحد توانسته بود کانال ۴/ ۱‌‌میلیون واحد را پس بگیرد، به‌طوری‌که برآوردها نشان می‌داد شاخص می‌تواند به‌راحتی تا کانال ۵/ ۱میلون واحد نیز پیشروی کند.

در این میان باید توجه کرد چند عامل اثرگذار در خارج از بازار بر نحوه ورود و خروج پول به چرخه معاملات بورسی نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا می‌کنند، به‌طوری‌که در حال‌حاضر ارزش کل معاملات به کمتر از ۲۷۰۰ میلیارد تومان رسیده است. تب و تاب نوسان قیمت دلار و اثر آن بر روند معاملات تالار شیشه‌ای نشان داد بازار سهام تا چه میزان تحت‌تاثیر عوامل بیررونی حرکت می‌کند.

با این حال چند روزی می‌شود که بازار ارز روزهای نسبتا کم‌حاشیه‌ای را می‌گذراند. این اتفاق در آنسوی بازار می‌تواند سیگنالی جدید برای سرمایه‌گذاران بورسی محسوب شود. بر همین اساس گرچه دیروز بازار سهام، پایان ناامیدکننده‌ای را به رخ کشید اما با توجه به چند عامل اثرگذار می‌توان به ادامه معاملات بر مدار صعود هرچند ناچیز امیدوار بود. از سوی دیگر بررسی وضعیت قیمت‌های جهانی شامل نفت و مشتقات آن و فلزات اساسی در ادامه روزهای هفته می‌تواند تغییراتی در عملکرد صنایع مرتبط و اثرگذار بر شاخص به‌وجود آورد و مورد‌توجه سهامداران قرار بگیرد.

با توجه به شرایط شرکت‌ها در پاییز و با درنظر گرفتن صورت‌های مالی ۶‌ماهه آنها به‌نظر می‌رسد شرکت‌ها در نهایت طی ۹‌ماه سودهای مناسبی محقق کرده باشند. مجموع این عوامل شاید باعث شود بازار سهام حداقل چند روز از فضای مذاکرات هسته‌ای و نوسانات قیمت ارز، خارج و با تکیه برعوامل درونی، روندی متفاوت‌تر از روزهای قبل را تجربه کند. هم‌اکنون بازار سهام در رکود به‌سر می‌برد. یکی از مهم‌ترین نشانه‌های رکودی‌بودن بازارهای سرمایه‌گذاری، کاهش ارزش معاملات است. معمولا بازارها در چنین شرایطی از اخبار مختلف تاثیر بسیاری می‌پذیرند و نسبت به حواشی و اخبار منفی واکنش سریع‌تری نشان می‌دهند تا زمانی‌که سیگنال‌های مثبت به سمت آنها مخابره می‌شود.

در بازاری که با رونق همراه است، حجم نقدشوندگی بالاست و ارزش معاملات به‌صورت روزانه رشد می‌کند، اخبار مثبت نقش بسزایی در تغییرات حرکتی آنها ایفا می‌کند به این‌صورت که بازار از اخبار منفی اثر نمی‌پذیرد، اما این‌ روزها که بازار با نوسانات منفی همراه است و ارزش معاملات نیز از میزان قابل‌قبولی برخوردار نیست، قاعدتا اتفاقات منفی اثرگذاری بیشتری بر معاملات دارد. با این اوصاف به‌نظر می‌رسد هفته آخر دی‌ماه می‌تواند هفته سرنوشت‌سازی برای سرمایه‌گذاران بورسی رقم بزند و در صورت ایجاد تغییرات مثبت منجر به امیدواری و انگیزه‌ای جدید نسبت به سرمایه‌گذاری در این بازارشود.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  امروز حقیقی نزدیک به ۴۰۰ میلیارد از بازار خارج کرد و دیروز بیش از ۳۰۰ میلیارد و ….
  خب در چنین شرایطی که حجم و ارزش معاملات پایین است و خریداری در بازار نیست آیا فروش و خروج پول از بورس با این میزان بالای روزانه درست است؟
  خیلی از سرمایه گذاران اصلا معنی سهام داری را نمی فهمند، قلکی شکسته اند و کد سهام داری ای گرفته اند و وارد بازار شده اند و با نوسانگیری بورس را منبع درآمد خود کرده اند و در این سایت و سایت ره آورد کامنت می گذارند که فلان سهم را در کف منفی ۴ و ۵ بخر چند روز بعد که مثبت شد بفروش، آخر این هم شد سهام داری؟
  با توجه به گسترده شدن جامعه سهام داری کشور تا زمانی که طرز فکر نوسانگیری و فروش هیجانی بر بازار حاکم باشد هیچ کس به سود خوبی نخواهد رسید و شاخص همچنان بر مدار نوسانی فرسایشی ریزشی باقی خواهد ماند.
  الحمد ا… اکثر کارشناسان سخن از سوددهی و افزایش سرمایه شرکت ها و ارزنده بودن سهام می گویند، قیمت نفت و فلزات اساسی و کامودیتی محورها هم با توجه به بحران انرژی روز به روز در حال افزایش است ولی متاسفانه فروش هیجانی و سهام داری های کوتاه مدت که هر روز سایت های تجاری به آنها اشاره می کند مجال رشد شاخص را گرفته و هر رشد مختصری را خنثی می کند و همین عامل مهمی در نوسانی شدن شاخص و مردد شدن پول های هوشمند در ورود شده و به حجم و ارزش معاملات روندی کاهشی داده است.
  درست است که مجلس و دولت با تصویب قوانین و لوایح حمایت خود را از بورس انجام داده اند و جلوی شدت ریزش را گرفته اند و جای تشکر دارد ولی برادران سهام دار تا زمانی که خودمان از مردادماه پارسال درست عبرت نگیریم و فروش هیجانی و نوسانگیری را رها نکنیم اثر نسخه طبیب کارساز نخواهد شد.

  • ناشناس

   گویا خیلی بیکاری خودت فهمیدی چه گفتی

 • ناشناس

  سهم دلاری به هیچ عنوان نخرید
  دلار بالا نخواهد رفت
  سهامهایی که با دلار در ارتباط نیستند بزودی رشد خود را شروع خواهند کرد
  سهامهای با قیمت زیر هزار تومان بزودی برای فتح قله هزار حرکت خواهند کرد
  دیگر سهام 100تومانی در سال 1401 نخواهیم داشت

 • ناشناس

  فرصت خرید را براحتی از دست ندهید . قیمتها مناسب است و این وضعیت و قیمتهای کم همیشگی نیست با یک جرقه وقتی زده شد دیگر باید در صف خرید بمانید بخصوص نفتیها و پتروشیمی و فولاد

 • ناشناس

  دلار نیاد روی ۱۸ تومان بعد از توافق و طی دو سال میره تا حدود ۲۵ تومان. این نظر کارشناسان خارجی اقتصاد هست که بر اساس شاخص های بانک ملی مرکزی اعلام کرده اند.