کد مطلب: ۸۹۰۴۶۷

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد؛

تحلیل تکنیکال سهام ثعمرا آبان ۱۴۰۲ / سرنوشت مبهم سهامداران شرکت عمران و توسعه شاهد

تحلیل تکنیکال سهام ثعمرا آبان 1402 / سرنوشت مبهم سهامداران شرکت عمران و توسعه شاهد

ریزش تند و تیز ارزش سهام شرکت عمران و توسعه شاهد، منجر به افت بیش از 62 درصدی آن شد. افت و خیز‌های پس از آن نیز نمایه‌های روند رنج را در رفتار قیمت ثعمرا آشکار ساخته است. با این حال سرنوشت پرتفوی سهامداران ثعمرا چه خواهد شد؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، شرکت عمران و توسعه شاهد با نماد «ثعمرا» در بازار اول فرابورس قابل معامله است. سهام این شرکت با ارزش بازاری بالغ بر هزار و 108 میلیارد تومان در گروه انبوه‌سازی قرار دارد.

آنالیز تابلوی معاملات «ثعمرا» نشان می‌دهد، رفتار قیمت این سهم با وقفه کوتاهی در جهت تحرکات مشکوک حقوقی‌های سهم صورت می‌پذیرد. از این رو هر زمانی که حقوقی شروع به خرید‌های سنگین کرده، کمی بعد، سهم از سویینگ‌های کف ساخته‌شده در نمودار خود، بازدهی‌ خوبی نصیب سهامداران کرده است. بنابراین برای تشخیص اعتبار موج صعودی، بررسی رفتار حقوقی‌های سهم اهمیت بالایی دارد.

تحلیل تکنیکال شاخص انبوه‌سازی

روند صعودی بازار سهام از آبان‌ماه سال گذشته استارت خورد. نماد‌های صنعت انبوه‌سازی نیز از این روند مستثنی نبودند. رالی صعودی بازار تا میانه اردیبهشت‌ماه ادامه داشت. در حال حاضر شاخص گروه انبوه‌سازی پس از 23 هفته اصلاح، روزنه‌هایی از امید به تغییر روند را در نمودار خود نشان داده است.

آنالیز تکنیکال نمودار شاخص گروه انبوه‌سازی، در بعد هفتگی نشان می‌دهد روند غالب سهم همچنان صعودی است. با وجود اینکه رالی قبلی شاخص، در عبور از سقف تاریخی آن در محدوده 21 هزار و 268 واحد، ناتوان بود اما از تمام سویینگ‌های سقف تاییدشده ریزش سال 99 عبور کرد.

این نماگر در کندل روز ابتدایی آبان توانست از محدوده مقاومتی 14 هزار و 649 تا 14 هزار و 828 واحد که در تصویر زیر با باکس قرمزرنگ مشخص شده است، عبور کند. این محدوده آخرین سقف تاییدشده روند اصلاحی است. در واقع شاخص با عبور از آن نشانه‌ای بسیار مهم از تغییر رفتار خود را صادر می‌کند.

file

عبور نماگر گروه انبوه‌سازی از این محدوده اما نیاز به تثبیت داشت که تا این لحظه حاصل نشده است. حتی بازگشت شاخص به زیر این محدوده که در کندل روز جاری اتفاق افتاد، ریسک کاهش ارتفاع شاخص حداقل تا محدوده 13 هزار و 905 واحد را فراهم می‌کند.

نمودار نماگر انبوه‌سازان در تایم‌فریم هفتگی نشان از آن دارد که این شاخص به خوبی فرکانس چنگال اندروز استفاده شده را پذیرفته است. نحوه رفتار شاخص با خطوط چنگال اندروز این مهم را می‌رساند. بازگشت و تثبیت این شاخص بالاتر از خط میانی، در راستای دستیابی آن به موازی بالایی چنگال ضروری است. در حال حاضر، همان‌طور که در تایم‌فریم روزانه بررسی شد، عبور قیمت از محدوده یادشده، هر دو شرط سناریوی صعودی یعنی نشانه تغییر رفتار و قرارگیری بالاتر از خط میانی ترسیم‌شده را محقق می‌سازد.

file (1)

تحلیل تکنیکال سهام ثعمرا

روند نزولی شاخص‌های سهامی که از نیمه اردیبهشت‌ماه سال جاری آغاز شد، به جریان معاملات نماد ثعمرا نیز سرایت کرد. قیمت سهام شرکت عمران و توسعه شاهد طی 67 روز معاملاتی، بیش از 62 درصد از سقف 16 اردیبهشت‌ماه فاصله گرفت. 

سقوط تند و تیز قیمت سهام این شرکت، نهایتا روی تراز 50 درصد فیبوناچی اصلاحی ترسیم شده بر موج صعودی قبلی، پایان یافت. در نگاه اول به چارت قیمت نماد «ثعمرا»، فشردگی ساخته شده در محدوده 1542 تا 1760 تومان به شکل کویل (که با باکس در تصویر مشخص شده است، جلب توجه می‌کند. سهم پس از ساخت کف هزار و 65 تومان، تا محدوده همین فشردگی صعود کرد اما عرضه‌های زیاد در این محدوده باعث ایجاد اصلاح 34 درصدی در نماد «ثعمرا» شد. در حال حاضر قیمت مجددا در راه رسیدن به محدوده قیمت این کویل گرفته است.

با بررسی رفتار قیمت سهام شرکت عمران و توسعه شاهد، به روند رنج غالب بر معاملات این نماد پی می‌بریم. کران پایین این روند رنج محدوده هزار و 59 تا هزار و 93 تومان است. از سوی بالا نیز به محدوده هزار و 759 تا هزار و 838 تومان محدود می‌شود. 

oo

با این حال مومنتوم صعود‌ها نسبت به مومنتوم حرکات نزولی قیمت، بیشتر است. به این معنی که رشد‌های «ثعمرا» در زمان کوتاهتری نسبت به افت‌های آن رقم خورده است. این موضوع می‌تواند شانس شکسته شدن تریدینگ رنج از سمت بالا را افزایش دهد. 

ریتم صعودی حجم معاملات هنگام شکست هر یک از دو کران بالا و پایین می‌تواند تاییدیه تداوم حرکت ثعمرا را صادر کند. استراتژی تکنیکالیست‌ها اما در چنین شرایطی خرید در کف رنج و فروش در سقف آن است. 

سلب مسئولیت: کلیه مطالب درج شده در این سایت جنبه تحقیقاتی، علمی و خبری دارد و برای فعالیت مستقیم در هیچ بازاری توصیه نمی‌شود.

گزارش‌های بیشتر تحلیل بازار را در صفحه بازار سرمایه بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز