خبر مهم:

کد مطلب: ۹۰۶۱۲۵

«تجارت‌نیوز» گزارش می‌دهد:

مرغ بدون مشتری ماند؛ فروشندگان ناچار به کاهش قیمت شدند/ تشدید زیان‌دهی مرغ‌داران

مرغ بدون مشتری ماند؛ فروشندگان ناچار به کاهش قیمت شدند/ تشدید زیان‌دهی مرغ‌داران

افزایش نجومی قیمت مرغ در سال‌های گذشته، کاهش قدرت خرید مردم را به‌ دنبال داشته است. در همین راستا از اواخر سال گذشته تقاضا برای مرغ کاهش چشمگیری پیدا کرده، این کاهش تقاضا باعث شده قیمت مرغ از اسفند سال گذشته کاهش یابد. علاوه بر آن، این کاهش تقاضا و خرید سبب افزایش تولید و عرضه مرغ در بازار شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، تشدید تورم و در پی آن افزایش قیمت اقلام مصرفی نظیر مرغ و گوشت باعث شده این اقلام از سفره‌ خانوار ایران حذف یا کمرنگ شوند. در این مدت خانوارها در پی افزایش قیمت‌ها اقدام به جایگزین کردن اقلامی مانند سویا کرده‌اند.

حالا کاهش قدرت خرید و تقاضا از طرف دیگر افزایش تولید مرغ باعث شده این محصول از اواخر سال گذشته کاهش قیمت پیدا کند.

بررسی‌های میدانی خبرنگار تجارت‌نیوز نیز حکایت از آن دارد که از اسفند سال گذشته قیمت مرغ نسبت به ماه‌های قبل‌تر کاهش یافته است. آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند روند کاهش قیمت مرغ تا اردیبهشت‌ماه ادامه خواهد داشت.

زیان مرغداران از شرایط کنونی بازار

مهدی یوسف‌خانی، رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران، در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز درباره وضعیت بازار مرغ گفت: قیمت مرغ از اواخر اسفندماه روندی کاهشی پیدا کرده و این روند همچنان ادامه دارد. دلیل این کاهش آن است که در بازار میزان تقاضا کم و میزان تولید و عرضه زیاد شده است. اصل عرضه و تقاضا نیز حکایت از آن دارد که وقتی عرضه کالایی افزایش یابد و تقاضا برای آن کم باشد، قیمت‌ها کاهشی می‌شود و اگر برعکس این اتفاق رخ دهد، قیمت‌ها روند صعودی بگیرد. متاسفانه در شرایط کنونی مرغداران دچار ضرر و زیان شده‌اند. طبق پیش‌بینی‌ها این روند کاهشی حداقل تا آخر ماه جاری ادامه خواهد داشت.

او در پاسخ به این پرسش که آیا تغییری در نرخ یا تخصیص ارز وجود داشته است یا خیر توضیح داد: در حال حاضر تغییراتی وجود نداشته و باید تا اردیبهشت‌ماه صبر کرد. به طور کلی ستاد تنظیم بازار کشور در اردیبهشت‌ماه هر سال جلسه‌ای تشکیل می‌دهد که در آن نرخ جدید مرغ را اعلام می‌کند. این نرخ با توجه به قیمت نهاده‌های دامی و جوجه یک‌روزه تعیین می‌شود. اگر این ارقام افزایش پیدا کنند قطعاً نرخ جدید اعلام‌شده نیز افزایش خواهد یافت و اگر افزایش پیدا نکنند شاید نرخ ثابت مانند سال گذشته مصوب شود.

قیمت مرغ تغییر می‌کند؟

این فعال بازار با تاکید بر اینکه آمار جوجه‌ریزی‌ها بسیار بالا بوده و میزان مصرف و تقاضا کمتر از آن است ادامه داد: تغییر نرخ مرغ در ماه‌های آینده بستگی صد درصدی به میزان تولید دارد. اگر تولید رویه فعلی را در پیش بگیرد افزایش قیمتی وجود نخواهد داشت. در حال حاضر تولید بیش از مصرف است و آماری که وزارت جهاد کشاورزی از جوجه‌ریزی‌ها منتشر کرده است، مهر تاییدی بر این موضوع است. این آمار نشان می‌دهد میزان جوجه‌ریزی در ماه رقمی مابین 140 میلیون تا 150 میلیون است. در حالی که مصرف کشور بسیار پایین است بنابراین مادامی که مازاد تولید وجود داشته باشد قیمت‌ها کاهش خواهد یافت، اما مرغداران دچار ضرر و زیان خواهند شد.

بر اساس این گزارش، با اینکه کاهش تقاضای مردم در ماه‌های اخیر باعث شده قیمت مرغ کاهش محسوسی پیدا کند، اما باید دید که ستاد تنظیم بازار در ماه آینده نرخ جدیدی برای قیمت مرغ مصوب خواهد کرد یا خیر. اگر قیمت نهاده‌های دامی افزایش پیدا کند، قیمت مرغ نیز روندی صعودی پیدا خواهد کرد.

برای مطالعه بیشتر خبر رکود و کسادی بازار، قیمت گوشت را افزایش داد! را در تجارت‌نیوز بخوانید. 

 

 

 

 

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.