کد مطلب: ۸۱۷۳۹۰

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

کارمندان بانک‌ها ۸۳۶ میلیون تومان وام گرفتند/ بریز و بپاش به سبک بانک‌های ایرانی

کارمندان بانک‌ها 836 میلیون تومان وام گرفتند/ بریز و بپاش به سبک بانک‌های ایرانی

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که کارمندان بانک‌ها به طور متوسط 836 میلیون تومان وام گرفته‌اند. اما چرا در شرایطی که مردم برای دریافت وام با چالش‌های متعدد مواجهند، کارمندان بانک‌ها به این وام‌ها دسترسی راحتی دارند؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، یکی از مزیت‌هایی که کارمندان بانک‌ها همواره نسبت به دیگر مشاغل داشته‌اند، دسترسی راحت‌تر به وام‌های بانکی‌ها آن هم با نرخ سودهای پایین‌تر و دوره بازپرداخت طولانی‌تر بوده است. برخی کارمندان بانکی معتقدند که با توجه به حقوق ناکافی پرداختی به آنها در مقایسه با سختی کارشان، این وام‌ها حق آنهاست.

با این وجود، این استدلال تنها تا زمانی قابل قبول است که پرداخت وام به کارمندان بانک‌ها، روند اعطای تسهیلات خرد به دیگران را مختل نکند. با این حال، مدت‌هاست که دریافت وام خرد از بانک‌ها به چالشی بزرگ برای متقاضیان تسهیلات تبدیل شده و بسیاری از بانک‌ها به دلایل گوناگون از جمله کمبود منابع، اعطای وام را متوقف یا بسیار محدود کرده‌اند. اما آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که در همین حین کل کارمندان بانک‌ها که تعداد آنها معادل 210 هزار و 680 نفر است، در مجموع بیش از 164 هزار و 500 میلیارد تومان وام گرفته‌اند. به نحوی که سهم هر یک از آنها از وام‌های بانکی به طور متوسط معادل 836 میلیون تومان است.

مجموع مانده تسهیلات پرداخت شده به کارکنان بانک‌ها

مجموع مانده تسهیلات پرداخت شده به کارکنان بانک‌ها

بانک سپه 31 هزار میلیارد تومان به کارمندان وام داد

وام‌های نجومی بانک‌ها به کارمندان خود باعث شد که در قانون بودجه سال 1402 بندی گنجانده شود که بانک مرکزی را ملزم می‌کند که میزان تسهیلات پرداختی به کارمندان بانک‌ها و موسسات اعتباری را افشا کند.

بر اساس گزارشی که بانک مرکزی در این راستا منتشر کرده است، 30 بانک و موسسه اعتباری در مجموع به کارمندان خود بیش از 164 هزار و 500 میلیارد تومان تسهیلات داده‌اند. در این میان بانک سپه بیشترین وام را پرداخت کرده که رقم آن به 30 هزار و 853 میلیارد تومان می‌رسد. پس از آن بانک ملی قرار دارد که 24 هزار و 911 میلیارد به کارمندان خود وام داده است. مجموع وام‌های پرداختی بانک صادرات به کارکنان این بانک نیز به 17 هزار و 143 میلیارد تومان می‌رسد.

کدام بانک‌ها کمترین وام را پرداخت کردند؟

در سوی دیگر نیز بانک مشترک ایران و ونزوئلا قرار دارد که در کل 55 میلیارد تومان به کارمندان خود تسهیلات داده است. بانک‌های قرض‌الحسنه رسالت و خاورمیانه نیز در رده‌های بعدی کمترین پرداخت تسهیلات به کارکنان قرار دارند.

البته عملکرد بانک‌ها در زمینه پرداخت وام به کارمندان زمانی بهتر منعکس می‌شود که تعداد کارمندان آنها را نیز در نظر بگیریم. چرا که بی‌شک اندازه بانک‌ها در میزان تسهیلات پرداختی آنها تاثیرگذار است. برای مثال طبیعی است که میزان وام‌های اعطایی بانک سپه که از ادغام پنج بانک تشکیل شده و تعداد کارکنان آن بیش از هر بانک دیگری است، وام‌های بیشتری نیز پرداخت کند. بنابراین صرف توجه به میزان کل وام‌های پرداختی، نمی‌تواند ملاک مناسبی برای ارزیابی فعالیت بانک‌ها باشد.

تعداد کارکنان بانک‌ها

تعداد کارکنان بانک‌ها

بانک صنعت و معدن چقدر وام داد؟

بررسی‌ها نشان می‌دهند که کارمندان بانک صنعت و معدن با دریافت یک میلیارد و 14 میلیون تومان وام به طور سرانه، بیشترین میزان وام را دریافت کرده‌اند. بانک رفاه نیز به هر یک از کارمندان خود یک میلیارد تومان وام داده و در رتبه بعدی قرار دارد. پس از آن نیز نام بانک توسعه تعاون به چشم می‌خورد که سرانه وام‌های پرداختی آن به کارمندان به 958 میلیون تومان می‌رسد.

از سوی دیگر اما بانک‌های قرض‌الحسنه رسالت، ایران زمین و موسسه اعتباری ملل با پرداخت به ترتیب 127 میلیون تومان، 208 میلیون تومان و 236 میلیون تومان به هر یک از کارمندان خود، کمترین میزان اعطای تسهیلات سرانه را به خود اختصاص داده‌اند.

سهم 836 میلیون تومانی کارمندان بانک‌ها از وام

با محاسبه متوسط وام‌های پرداختی بانک‌ها به کارمندان، می‌توان گفت که هر یک از شاغلان در شبکه بانکی ایران به طور میانگین 836 میلیون تومان وام گرفته‌اند.

البته باید این نکته را در نظر گرفت که این اعداد و ارقام با فرض اینکه همه کارمندان بانک به یک میزان از تسهیلات بهره‌مند شده‌اند، به ثبت رسیده‌اند و وام‌های اعطایی به بازنشستگان نیز لحاظ نشده است. در حالی که واضح است که کارمندان بانک‌ها با توجه به سمت، سابقه کاری و… دسترسی متفاوتی به وام دارند و برخی از آنها در کل وامی نگرفته‌اند. برای مثال، طبق قانون کارمندانی که کمتر از دو سال از حکم استخدام رسمی آنها می‌گذرد، به این وام‌ها دسترسی ندارند. با این وجود، فقدان اطلاعات کافی و شفافیت در این مورد، در نظر گرفتن این موارد را ناممکن کرده است.

نکته مهم دیگر آن است که مبالغ ذکر شده، مانده تسهیلات کارکنان بوده است. به عبارت دیگر، در این ارقام کل اصل و سود وام‌ها محاسبه شده است.

سرانه مانده تسهیلات پرداخت شده به کارکنان بانک‌ها

سرانه مانده تسهیلات پرداخت شده به کارکنان بانک‌ها

میانبر خلاء قانونی برای بانک‌ها

پرداخت این میزان قابل توجه به کارمندان بانکی، چه به حق باشد و چه نه، حاصل فقدان نظارت کافی از سوی نهاد ناظر بر شبکه بانکی یعنی بانک مرکزی است. گرچه انتشار آمارهای وام‌های پرداختی به کارمندان بانک‌ها قدم خوبی برای بهبود شرایط است اما این موضوع تا زمانی که اقدامی عملی را در پی نداشته باشد، بی‌فایده خواهد بود.

ارقامی که پیش‌تر از میزان وام‌های پرداختی بانک‌ها به کارمندان ذکر شد، در حالی رقم خورده‌اند که طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۱ سقف تسهیلات پرداختی بانک‌های دولتی و نیمه‌دولتی بانک‌ها به کارمندانشان ۶۹۲ میلیون تومان و حداقل نرخ آن 10 درصد است.

این در حالی است که بررسی‌ها نشان می‌دهند برخی بانک‌ها به اعضای هیات مدیره خود وام‌هایی با نرخ سودهای یک، چهار، هفت و 10 درصدی و با سررسیدهای ۲۴۰، ۲۷۶ و ۱۸۰ ماهه پرداخت کرده‌اند.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد که بخش عمده این وام‌ها از منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها که منابع ارزان‌قیمت آنها به حساب می‌آیند، پرداخت شده است. منابعی که بانک‌ها باید آنها را صرف پرداخت وام‌های خردی مثل ازدواج، اشتغال و فرزندآوری کند اما سر از جیب خودی‌ها در می‌آورند.

این در حالیست که آیین‌نامه تسهیلات به کارمندان بانک‌ها در سال 1402 همچنان ابلاغ نشده و باید دید در آیین‌نامه جدید که به گفته علیرضا قیطاسی، دبیرکل شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه‌دولتی، احتمالا در هفته جاری ابلاغ می‌شود، چه تغییراتی برای اصلاح روند فعلی در نظر گرفته شده است.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • محمد

  مگه فقط وام های درصد پایین هست تسهیلاتشون!!!
  انواع پاداش ها و حقوق های وحشتناک مناسبتی
  مثلا دوست من در بانک سینای عسلویه..خودش خونه داره ولی تحت عنوان رهن مسکن،۵۰۰ میلیون پول هم برای رهن مسکن در اختیارش گذاشته اند

 • رضا

  بانکداری به سبک اسلامی.خخحخخخخ!

 • علی

  سلام وام که پیش کش همشون. هدایای ازقبیل عیدانه. یلدانه. روز پدر. روز زن. روز دختر. و….. مهمتر از همه 22روز حقوق بخاطر 22بهمن را کجای دلمون بذاریم

 • ناشناس

  والا تاجایی که من خبردارم ۸۳۶میلیون پول یک ماشین متوسط داخلی نیست چراازکارمندان دادگستری نمیگید که درطول ۲۰سال خدمت به هرکدام ۲قطعه زمین مرغوب که هرکدام میلیاردی ارزش دارن دادن یاوامهای کلانی که به کارمندان صدا وسیما دادن خبررسانی نمیشه

 • علیرضا

  من کارمندبانکم وام ها حدوداینقدره ،ولی پرداختی پارسال۴۰۰تومن بوداونهم ماتفاوت مسکن وضروری یعنی من تاسابقه ۲۰سال ۴۰۰گرفته بودم تمام ستون فقرات دچاردیسک شده،۸۰درصدهمکارهم سابقه اپارتمان حدودصد متری جای متوسط شهرستان دارن،مگه مادالتون هستیم

 • علی

  بله یک کارمندکه بالای ۲۰ سال سابقه داشته باشه ،باورکنه که تمام بدنشون درگیر دیسک کمر،گردن ،میگرن،تازه یه اپارتمان نقلی یامتوسط اونم توشهرستان بعدازاین همه سال خدمت میتونن تهیه کنندتازه اگه زرنگ باشن،بله یک عده دلالی میکنن توبازارکه حسابشون بابقیه جداست یاکارمندهای بانک قدیمی که بهشون میرسیدند،مرغ همسایه غاز

  • ناشناس

   چرا دروغ میگید. الان تمام کارمندای بانکی مشغول در شهرستانها که حداکثر 15 سال سابقه دارند تونستند سه واحد اپارتمان متوسط (نه نقلی) بخرند. اینها کارآفرینی نکردند. استعداد خاصی نداشتند. اتفاقا از طبقه متوسط هوشی هم پایینتر هستن.
   این دردها و مشکلات جسمی برا همه کارمندا هست ولی بقیه کارمندا بدبخا تسهیلاتی مثل شما نمی گیرند. خاک تو سر این مملکت داری

 • *

  خوشا به سعادتشون

 • ناشناس

  تورم حاصل از این وام ها سهم امثال من و توست که به هیچ جا دسترسی نداریم

 • ناشناس

  ما کاری نداریم یک میلیارد که کارمندان بانکها وام می گیرند رقم پایین و یا بالایی است این مهمه که بحث عدالت اجتماعی آیا رعایت میشود؟قضاوت با مردم . اگر رعایت میشه نوش جانشان

 • متاسف از ظلم بی حد و حصر بانک ها

  خدا به داد مردم برسد که با سپرده خودمان هم وامی ناچیز به خودمان نمی دهند. اول وعده می دهند که بیا سپرده بزار و بعد از چند ماه، وام بگیر. بعد از چند ماه، تکمیل پرونده و آوردن دو تا ضامن گواهی حقوق، تازه، بدون هیچ شرم و خجالتی و با پررویی تماااااام می‌فرمایند که اعتباری برای دادن وام وجود ندارد.😢🤔😢😢

پیشنهاد سردبیر