کد مطلب: ۸۲۲۲۸۴

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

۱۵۰ هزار میلیارد تومان به بازار باز تزریق شد/ سکوت مطلق در بازار بین بانکی

150 هزار میلیارد تومان به بازار باز تزریق شد/ سکوت مطلق در بازار بین بانکی

با وجود اینکه تزریق پول بانک مرکزی در بازار باز، بار دیگر در اوج قرار گرفت اما پول‌پاشی در بازار بین بانکی به کمترین میزان خود از بهمن ماه سال گذشته رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز ، امروز بانک مرکزی در ادامه روند هفتگی انتشار گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی، آمار و ارقام مرتبط با عملکرد خود در بازار باز و بازار بین بانکی در هفته منتهی به 22 خرداد ماه سال جاری را از طریق وبسایت رسمی خود منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، با افزایش نسبی نیاز بانک‌ها به وجوه نقد در هفته جاری، میزان تزریق پول بانک مرکزی در بازار باز بار دیگر در قله تاریخی خود ایستاد. از سوی دیگر اما روند نزولی میزان مداخله بانک مرکزی در بازار بین بانکی، این هفته نیز ادامه یافت و تنها یک بانک نیاز خود به منابع نقد را از این طریق برآورده کرد.

باز 0.3.22

خلاصه عملیات بازار باز بانک مرکزی از ابتدای سال ۱۴۰۱

جزئیات دوازدهمین حراج بازار باز سال 1402

مطابق گزارشی که بانک مرکزی منتشر کرده است، در دوازدهمین حراج بازار باز در سال 1402 که در 22 خرداد ماه برگزار شد، 21 بانک و موسسه اعتباری مشارکت داشتند و با استفاده از سازوکار توافق بازخرید، بخشی از نیاز خود به وجوه نقد را بر طرف کردند.

مدت توافق بازخرید در عملیات بازار باز این هفته بانک مرکزی، هفت روزه بود و حداقل نرخ توافق بازخرید یا همان نرخ ریپو نیز بدون تغییر نسبت 12 هفته گذشته در رقم 23 درصد ایستاد.

تزریق پول بانک مرکزی همچنان در اوج

مجموع سفارش‌های ارسالی بانک‌ها در عملیات بازار باز این هفته با افزایشی چهار هزار میلیارد تومانی نسبت به هفته گذشته مواجه شد و به بیش از 156 هزار میلیارد تومان رسید. بانک مرکزی نیز در پاسخ به این نیازها، 150 هزار میلیارد تومان در بازار باز پول تزریق کرد؛ رقمی که برای دومین هفته متوالی وارد این بازار شد و بالاترین میزان پول‌پاشی در تاریخ عملیات بازار باز محسوب می‌شود.

از سویی دیگر اما 150.4 هزار میلیارد تومان از توافق‌های بازخرید مربوط حراج شماره 11 بازار باز در این هفته سررسید شد و این مبلغ به بانک مرکزی بازگشت. در نتیجه خالص عملیات بانک مرکزی در بازار باز این هفته منفی شد.

آرامش مطلق در بازار بین بانکی

نکته قابل توجه در گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی این هفته بانک مرکزی، آرامش مطلق بازار بین بانکی بود. چرا که این هفته تنها یک بانک از طریق بازار بین بانکی و سازوکار اعتبارگیری قاعده‌مند، از منابع بانک مرکزی برداشت کرد. میزان این استقراض نیز تنها 870 میلیارد تومان بود که کمترین میزان از بهمن ماه سال گذشته به این سو است. به علاوه 550 میلیارد تومان از منابعی که بانک مرکزی، پیش‌تر از طریق این بازار به بانک‌ها قرض داده بود، سررسید شد.

مسیر تزریق پول بانک مرکزی تغییر کرد

اوج‌گیری تزریق پول بانک مرکزی در بازار باز و سکوت مطلق در بازار بین بانکی، می‌تواند نشان‌دهنده این موضوع باشد که بانک مرکزی بار دیگر مسیر تامین وجوه نقد موردنیاز بانک‌ها را تغییر داده و به سوی بازار باز برده است.

با وجود اینکه تزریق پول بانک مرکزی در بازار باز به دلیل قاعده‌مندتر بودن این بازار نسبت به بازار بین بانکی، قدم مثبتی است اما مساله اصلی که همان افزایش قابل ملاحظه نیاز بانک‌ها به نقدینگی است، همچنان پابرجاست.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • جانان

    نه.. باید. ـنصفش میدادی.. اشتباه.. هست.. البته.. حدوود. امروز است.. هم. ـسخت است….. جانان…