کد مطلب: ۷۴۷۶۶۰

جزئیات عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا

جزئیات عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا

بورس کالا در خبری جدید شرایط و زمان عرضه واردات خودرو در بورس کالا را اعلام کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، رئیس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس، جزئیات عرضه خودروهای وارداتی را اعلام کرد.
صادقی ضمن تشریح شرایط و زمان عرضه ۲۱ هزار و ۱۴۰ دستگاه خودروی وارداتی در بورس کالا عنوان کرد: قیمت پایه در واردات خودرو پس از عرضه در بورس کالا اعلام می‌شود.

بر اساس این گزارش پس از پنج سال، ممنوعیت واردات خودرو خاتمه یافت و با تصمیم هیأت دولت در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ با قید شروطی، ۲۱ هزار و ۱۴۰ دستگاه خودرو وارد کشور و در بورس کالا عرضه شدند.

در همین راستا علیرضا صادقی با اشاره به پذیرش‌های صورت گرفته در ارتباط با خودروهای وارداتی در بورس کالا، اظهار کرد: در بورس کالا، پذیرش ۲۱ هزار و ۱۴۰ دستگاه خودروی وارداتی از دو شرکت چانگان چین و کیای کره در دستور کار قرار گرفت و تأیید شد.

وی ادامه داد: ۱۹ هزار دستگاه از مجموع خودروهای یادشده به شرکت چانگان چین تعلق دارد که توسط شرکت سایپا عرضه خواهد شد و مابقی به ۹ مدل خودرو از شرکت کیای کره جنوبی اختصاص دارد.

صادقی افزود: تمامی این خودروها توسط هیأت پذیرش شرکت بورس کالای ایران پذیرش شده و بورس کالا آمادگی عرضه آنها را دارد و لازم است نخست اقدامات لازم در ارتباط با ترخیص کالا و موضوعات گمرکی انجام شود.

رئیس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه همه ۲۱ هزار و ۱۴۰ دستگاه خودرو به صورت یکجا و در یک زمان در بورس کالا عرضه خواهند شد، تصریح کرد: در ارتباط با خودروهای وارداتی، همان محدودیت‌های پیشین خرید خودرو از بورس کالا پابرجاست؛ به بیان دیگر، همچنان هر کد ملی قادر به درخواست سفارش یک خودرو است و محدودیت سابقه خرید از سال ۱۳۹۸ که توسط وزارت صمت اعلام شد نیز به قوت خود باقی است.

وی با اشاره به اینکه کشف قیمت بر اساس مدل حراج خواهد بود، عنوان کرد: قیمت، بر اساس قیمت پایه‌ای که عرضه‌کننده اعلام می‌کند در مکانیزم حراج تعیین می‌شود و خودروها در قالب رقابت به فروش می‌روند. به بیانی دیگر، خریداران خودروهای وارداتی قیمت‌های خود را از طریق کارگزار در سامانه معاملات وارد می‌کنند و از طریق مکانیزم حراج، قیمت کشف می‌شود.

صادقی با بیان اینکه هنوز قیمت پایه‌ای برای این خودروها اعلام نشده است، اذعان کرد: قیمت پایه در زمانیکه عرضه خودروها توسط عرضه‌کننده اعلام شود، مشخص و منتشر خواهد شد.

رئیس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس با تاکید بر اینکه هیچ مانعی از سمت بورس کالا یا سازمان بورس برای عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا وجود ندارد، خاطرنشان کرد: پذیرش خودروها در بورس کالا انجام شده و با اعلام عرضه‌کننده‌ها، خودروها در بورس کالا عرضه خواهند شد.

منبع: مهر

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • ناشناس

    به این میگن یک قماربازی تمام عیار. مردم بدبخت این مملکت را یکساله با وعده واردات خودرو نگه داشتن تا حالا خودروی چینی را بیارن بگذارن مزایده نه حراج!!!! حراج مفهوم فروش در کف قیمت را دارد. این مزایده است که فروش با سقف قیمت را مد نظر دارد. مردمی بدبخت تر از این مردم در دنیا وجود ندارد. حتی عراق و افغانستان هم از ایرانیان خوشبخت تر هستند.