کد مطلب: ۸۲۶۳۵۷

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

سایپا؛ کارخانه تولید خودرو یا زیان؟/ زیان انباشته خساپا از ۱۴ همت گذشت!

سایپا؛ کارخانه تولید خودرو یا زیان؟/ زیان انباشته خساپا از 14 همت گذشت!

بررسی صورت مالی سایپا در سال 1401 که در سایت کدال منتشر شده نشان می‌دهد، شرکت در سال گذشته نه تنها روال زیاندهی سال‌های قبل را تغییر نداده بلکه، شیب صعودی زیان‌سازی سایپا در سال گذشته تندتر شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، گزارش عملکرد سایپا در سال 1401 نشان می‌دهد، بهای تمام شده کالای فروش رفته شرکت از درآمد کل فرورش شرکت بیشتر بوده است. به طوری که سایپا در سال گذشته در مجموع توانست 60 هزار و 127 میلیارد تومان درآمدزایی کند.

در مقابل، بهای تمام شده کالای فروش رفته شرکت در این دوره حدود 45 درصد افزایش داشته و به 69 هزار و 65 میلیارد تومان رسیده است. عمده افزایش هزینه تولید محصولات سایپا به دلیل رشد 2.5 برابری قیمت مواد اولیه تولید شرکت نسبت به سال 1400 است.

بهای تمام شده سایپا

همین امر سبب شد تا زیان خالص شرکت حدود 158 درصد رشد کند و عدد هشت هزار و 938 میلیارد تومان را ثبت کند. باید دید سایپا تا چه زمانی می‌تواند کارخانه تولید زیان خود را سر پا نگه دارد؟ چرا که اگر سایه قیمت‌گذاری دستوری همچنان بر سر معاملات خودرو باقی باشد، رالی صعودی زیان‌سازی سایپا ادامه دارد.

افزایش زیان‌دهی سایپا

به دنبال کاهش سود ناخالص شرکت، هزینه‌های عمومی و اداری شرکت نیز افزایش داشته و همین امر زیان عملیاتی شرکت را نسبت به سال 1400 حدود 146 درصد افزایش داد. به این ترتیب از عملیات سال 1401 تنها زیان سنگین 11 هزار و 285 میلیارد تومانی نصیب خساپا شد.

باید گفت در مجموع، سایپا در سال 1401 به شیب زیان‌دهی خود افزود و زیان خالص خود را از 9 هزار و 334 میلیارد تومان به 14 هزار و 271 میلیارد تومان رساند و کارنامه‌ای سیاه‌تر از قبل به سهامداران خود تحویل داد.

زیانسازی سایپا

حرکت قطار سایپا روی ریل زیان

همانطور که پیش‌تر گفته شد قیمت مواد اولیه مورد نیاز شرکت سایپا نسبت به سال 1400 حدود 2.5 برابر شده است. اما نگاهی به گزارش تولید و فروش سالانه خساپا نشان می‌دهد محصولات شرکت در سال 1401 به طور میانگین نسبت به سال 1400 حدود 39 درصد رشد کرده اند.

در مقابل مقدار تولید و فروش شرکت در سال مذکور نسبت به سال 1400 به ترتیب 20 و 25 درصد رشد کرده است. اما افزایش مقدار فروش سایپا نتوانست با تورم و قیمت‌گذاری دستوری مقابله کند. چرا که با وجود افزایش درآمد فروش شرکت که ناشی از افزایش مقدار فروش و افزایش قیمت محصولات شرکت بود، جهش بهای تمام شده کالای فروش رفته سایپا به واسطه تورم، مانع از سودسازی شرکت شد.

مقدار تولید

در نهایت سایپا با ادامه روند زیان‌سازی خود، در پایان سال گذشته متحمل زیان انباشته 38 هزار و 612 میلیارد تومانی شد که نسبت به سال 1400 حدود 59 درصد افزایش داشته است.

زیان انباشته سایپا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • ناشناس

    چرا که اگر سایه قیمت‌گذاری دستوری همچنان بر سر معاملات خودرو باقی باشد، رالی صعودی زیان‌سازی سایپا ادامه دارد، نه عزیزم باید درد کارو از جایی دیگه جست الان قیمت محصولات بی کیفیت سایپا تقریبا داره به ایرانخودرو میرسه!! الان قیمت یه کویک با پژگ پارس فقط چند میلیون شده چطور باز داره ضرر میده؟؟ ساینا با 207 چقدر فرق قیمت داره؟؟ الان تک تک قطعات رو سوار یه شاسی کنی تو بازار ازاد خیلی کمتر از این میشینه برات

  • سهامدار

    پس هیات مدیره و مدیر عامل این شرکت، چکاره اند. چرا بازخواست و مواخده و در صورت لزوم، محاکمه نمی شوند. این چه مملکتی هست واقعا!!!؟؟؟

  • ناشناس

    برو ببین چه حقوق و پاداشی به پرسنلش میدهد خرید موادش بدلیل شرکت واسطه سازه گستر گران تمام می‌شود و ریخت و پاشش زیاد هست

پیشنهاد سردبیر