کد مطلب: ۸۸۲۵۶۹

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد؛

پایان بورس امروز ۳۰ مهر ۱۴۰۲ / آهنگ خروج پول حقیقی کند شد

پایان بورس امروز 30 مهر 1402 / آهنگ خروج پول حقیقی کند شد

بورس تهران امروز شاهد بهبود روند معاملات سهام بود و در عین حال که شاخص‌های کل و هم‌وزن صعودی می‌شدند، از میزان خروج پول حقیقی هم کاسته و بر حجم و ارزش معاملات خرد افزوده می‌شد. کارشناسان بازار سرمایه معتقدند در حال حاضر بورس تهران در شرایط ارزندگی به سر می‌برد به شرط آنکه، دولت دست از بازی با کارت بورس بردارد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بازار سهام امروز شاهد سبزپوشی گروه‌های انبوه‌سازی، بانکی و قند و شکر بود. در همین حال فلزی‌ها کمک زیادی به رشد شاخص کل کردند. در روزی که 54 درصد نمادهای بازار سبزپوش بودند و در محدوده مثبت معامله شدند، آهنگ خروج پول حقیقی هم کند شد و ارزش و حجم معاملات خرد بالا رفت.

پایان بورس امروز 30 مهر 1402

به نظر می‌رسد برداشته‌شدن الزام فروش برای بازارگردان‌ها که طی روزهای گذشته اعمال شده، اثر مثبتی بر بازار داشته است. ضمن آنکه گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌ها عموما مثبت بوده و چشم‌انداز روشنی را برای سرمایه‌گذاران ترسیم کرده است.

امروز همچنین همزمان با معاملات بازار، قیمت دلار با کاهش نسبی مواجه بود و به کانال 49 هزار تومانی بازگشت. به این ترتیب سیگنال رفع ریسک سیاسی به بازار سهام ارسال شد و فضای معاملات را آرام کرد.

عملکرد شاخص‌ها

شاخص کل بورس امروز هفت هزار و 238 واحد بالا رفت و با رشد 0.36 درصدی، در ارتفاع دو میلیون و 32 هزار و 211 واحد قرار گرفت. در همین حال شاخص هم‌وزن، رشد سه هزار و 908 واحدی را تجربه کرد و معادل 0.57 درصد بالا رفت تا در سطح 690 هزار و 152 واحد بنشیند.

در روزی که بورس تهران مسیر صعودی را دنبال می‌کرد، شاخص کل فرابورس منفی شد و با نزول 60 واحدی در سطح 25 هزار و 31 واحد قرار گرفت.

نمادهای موثر

امروز نمادهای فولاد، شپنا، فملی، ثشاهد و شیران، بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فخاس و وغدیر، بیشترین تاثیر منفی را در شاخص کل بورس داشتند. در همین حال، ثشاهد، وتوصا، فولاد، سصفها، شپنا، تکاردان و خگستر، پرتراکنش‌ترین نمادهای بورسی بودند.

در فرابورس هم امروز نمادهای مارون، شاوان، وهور و انتخاب، بیشترین تاثیر منفی و نمادهای مادیرا، ثپردیس و دی، بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص کل داشتند. امروز همچنین دی، کرمان، ثپردیس، بمولد، خاور، سدبیر و فن‌افزار، پرتراکنش‌ترین نمادهای فرابورسی بودند.

حجم و ارزش معاملات

امرورز بورس تهران شاهد معاملاتی به ارزش پنج هزار و 704 میلیارد تومان بود. فرابورس هم امروز معاملاتی به ارزش هشت هزار و 335 میلیارد تومان را تجربه کرد.

با این حال، ارزش معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی امروز به سه هزار و 566 میلیارد تومان رسید و حجم معاملات این گروه هم پنج میلیارد و 900 میلیون برگه سهم بود.

امروز همچنین آهنگ خروج پول حقیقی از بازار سهام کند شد و در حالی که روز گذشته خروج 179 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار رقم خورده بود، امروز این شاخص، رقم 87 میلیارد تومان را ثبت کرد. امروز همچنین صندوق‌های درآمد ثابت بازار هم خروج 101 میلیارد تومانی پول حقیقی را ثبت کردند. اهالی بازار امیدوارند این خروج پول به معنای ورود به معاملات سهام باشد.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه بازار سرمایه بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.