کد مطلب: ۹۰۴۰۹۳

«تجارت‌نیوز» گزارش می‌دهد؛

پایان بورس امروز ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ / بازگشت فروشندگان از تعطیلات

شاخص کل ۱۵ هزار واحد ریزش کرد/ شاخص هم‌وزن ۱.۳۵ درصد کاهش ارتفاع داد / ارزش معاملات خرد به ۴,۱۷۶ میلیارد تومان رسید / حجم معاملات خرد ۱۱.۲ میلیارد برگه سهم شد / ۵۵۳ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد

پایان بورس امروز 14 فروردین 1403 / بازگشت فروشندگان از تعطیلات

نماگرهای بورس امروز پس از افزایش ارتفاع در روزهای معاملاتی ابتدایی سال 1403، متوقف و سپس نزولی شدند. به طوری که هر دو نماگر اصلی بازار در پایان بورس امروز افت کردند. این نزول در شاخص هم‌وزن شدیدتر بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، معاملات میدان فردوسی خبر از افزایش روز‌افزون قیمت دلار آمریکا می‌دهد و این موضوع سبب شد تا اهالی بازار سهام نیز به فکر سرمایه‌گذاری در این بازار بیفتند. به طوری که در پایان بورس امروز بیشتر از 500 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد. هرچند این موضوع در بلندمدت موتور محرک بورس به حساب می‌آید، اما در کوتاه‌مدت و جو هیجانی، تمایل به خرید دلار بیشتر است.

روز گذشته همچنین کنسولگری ایران در دمشق مورد حمله تروریستی رژیم صهیونیستی واقع شد؛ این موضوع نااطمینانی سیاسی را در معاملات امروز بازار سهام به همراه داشت. باید توجه داشت که بازار سهام در کوتاه‌مدت با اخبار سیاسی و قیمت دلار درگیر است و تا زمان کاهش ریسک‌های سیاسی این موضوع ادامه دارد.

بورس امروز در یک نگاه

معاملات بورس امروز به نحوی رقم خورد که شاخص کل در جهت کندل روز معاملاتی گذشته خود رفتار کرد. به طوری که در پایان بورس امروز، شاخص کل با کاهش 15 هزار و 726 واحدی که معادل 0.7 درصد این شاخص است روبه‌رو شد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات امروز در سطح دو میلیون و 245 هزار واحدی ایستاد.

در طرف دیگر اما قیمت معاملات سهم‌های کوچک بازار سهام نزول بیشتری را به خود دیدند؛ به طوری که شاخص هم‌وزن بازار در پایان بورس امروز 10 هزار و 381 واحد که معادل 1.35 درصد این شاخص است کاهش ارتفاع داد و به سطح 759 هزار و 827 واحدی رسید.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران در روز جاری، حجم معاملات را 11 میلیارد و 200 میلیون برگه سهم و ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را چهار هزار و 176 میلیارد تومان نشان می‌دهد.