خبر فوری:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۱۵۱۳۸

پوتین: بایدن درباره اوکراین نامه فرستاده/ آمریکا مانع توقف درگیری‌ها در فلسطین است

پوتین: بایدن درباره اوکراین نامه فرستاده/ آمریکا مانع توقف درگیری‌ها در فلسطین است

رئیس‌جمهور روسیه گفت جنگ اوکراین در عرض سه ماه تمام خواهد شد البته اگر آمریکا ارسال تسلیحات به کی‌یف را متوقف کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در حاشیه  نشست «مجمع اقتصادی بین‌المللی سن ‌پترزبورگ» بیان کرد: «واشنگتن قدرت این را دارد که به خونریزی در اوکراین خاتمه دهد و این کار را می‌تواند از طریق توقف ارسال تسلیحات به کی‌یف انجام دهد.»

راشا تودی به نقل از رئیس‌جمهور روسیه از تبادل نامه‌ای میان پوتین و بایدن (رئیس‌جمهور آمریکا) خبر داد.

ولادیمیر پوتین افشا کرد که بایدن نامه‌ای را درخصوص جنگ اوکراین به او ارسال کرده و رئیس‌جمهور روسیه در پاسخ نوشته است: «اگر می‌خواهید خصومت‌ها در اوکراین متوقف شوند، ارسال تسلیحات به اوکراین را متوقف کنید. سپس طی ۲ یا سه ماه همه چیز تمام خواهد شد.»

او هم‌چنین با اشاره به نقش رهبران آمریکایی و غربی در جنگ اوکراین تصریح کرد: «هیچکس در ایالات متحده به اوکراین علاقه‌مند نیست. آنها به تضمین‌های ایالات متحده متکی هستند و برای اوکراین نمی‌جنگند. آنها برای رهبری خود در جهان مبارزه می‌کنند. آنها نمی‌خواهند روسیه موفق یا پیروز شود زیرا فکر می‌کنند این باعث ضربه به رهبری ایالات متحده خواهد شد.»

پوتین: بایدن درباره اوکراین نامه فرستاده/ آمریکا مانع توقف درگیری‌ها در فلسطین است

انتخابات آمریکا

رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا که قرار است در تاریخ ۵ نوامبر (۱۵ آبان) برگزار شود، گفت: «ما معقدیم که تغییر جدی پس از انتخابات رخ نخواهد داد. روابط روسیه با آمریکا تحت تاثیر اینکه چه کسی رئیس‌جمهور خواهد شد، قرار نخواهد گرفت.»

وی ضمن بیان اینکه روسیه «هرگز روابط ویژه‌ای با ترامپ نداشته»، تاکید کرد: «رئیس‌جمهور سابق آمریکا در اصل تحریم‌های گسترده‌ای را علیه روسیه و پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد اعمال کرد. روسیه هرگز روابط ویژه‌ای با او نداشته است.»

تسلیحات غربی علیه خاک روسیه

ولادیمیر پوتین با اشاره به استفاده اوکراین از تسلیحات غربی علیه خاک روسیه عنوان کرد: «روسیه در حال بررسی اقدامات نامتقارن علیه حامیان کی‌یف به دلیل استفاده از تسلیحات غربی علیه خاک کشور است. روسیه با افزایش دفاع هوایی و انهدام موشک‌ها پاسخ خواهد داد.»

پوتین در راستای این مسئله هشدار داد: «ثانیا، اگر کسی خیال می‌کند ارسال چنین تسلیحاتی به منطقه جنگی جهت حمله به خاک ما ممکن است، پس چرا ما نباید تسلیحات مشابهی را به نقاطی از جهان بفرستیم تا آنها این کشورها را هدف بگیرند. اگر غرب به تشدید تنش ادامه دهد، چنین اقداماتی روابط بین‌المللی را تماما نابود و امنیت بین‌المللی را تضعیف خواهد کرد. اگر ما مشاهده کنیم که این کشورها جنگی را علیه ما می‌کشانند، ما این اقدام را مشارکت مستقیم آنها در جنگ تلقی می‌کنیم و این حق را به خودمان می‌دهیم که به روشی مشابه اقدام کنیم.»

اخیرا برخی کشورهای غربی به دنبال پیشنهاد دبیرکل ناتو و تایید رئیس‌جمهور آمریکا، محدودیت‌های مربوط به استفاده از تسلیحات‌هایشان علیه خاک روسیه توسط اوکراین را کاهش داده‌اند؛ اقدامی که به گفته مقامات روسیه می‌تواند پیامدهای جدی به دنبال داشته باشد.

جنگ غزه

رئیس‌جمهور روسیه گفت اگر آمریکا پیشنهادات آتش‌بس جنگ غزه را وتو نمی‌کرد، درگیری در این باریکه تمام می‌شد.

ولادیمیر پوتین در حاشیه  نشست «مجمع اقتصادی بین‌المللی سن ‌پترزبورگ» بیان کرد: «ما چندین بار ابتکاراتی را در شورای امنیت سازمان ملل عنوان کرده‌ایم اما ایالات متحده آنها را وتو می‌کند. اگر ما با همسبتگی فعالیت می‌کردیم و آمریکا این پیشنهادات را وتو نمی‌کرد، اکنون درباره آتش‌بس جنگ غزه به توافق رسیده بودیم؛ چیزی که تاکنون میسر نشده است.»

وی افزود: «با توجه به اینکه اتحاد جماهیر شوروی کشور فلسطین را در سال ۱۹۸۸ به رسمیت شناخته بود، لازم به ذکر است که موضع روسیه در قبال نوار غزه تابع شرایط سیاسی نیست و از آن زمان تاکنون تغییری نکرده است.»

رئیس جمهور روسیه با انتقاد از حملات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی ها در نوار غزه تاکید کرد که پاسخ اسرائیل به حمله حماس نسل‌کشی ساکنان غزه است.

پوتین گفت: توقف درگیری در خاورمیانه با تشکیل کشور فلسطین و به رسمیت شناختن آن ممکن است.

رئیس‌جمهور روسیه در ادامه نیز با انتقاد از حملات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی ها در نوار غزه تاکید کرد که پاسخ اسرائیل به حمله حماس شبیه به جنگ نبوده بلکه نسل کشی ساکنان غزه است.

مشروعیت زلنسکی

رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به اتمام دوره «ولودیمیر زلنسکی» به عنوان رئیس‌جمهور اوکراین که پیشتر هم تاکیده کرده بود مشروعیت او به پایان رسیده، گفت: «زلنسکی عملا قدرت ریاست‌جمهوری را تصاحب کرده است. حکومت نظامی چیزی درباره تمدید دوره ریاست‌جمهوری نمی‌گوید. طبق قانون اساسی اوکراین، قدرت زلنسکی به پارلمان منتقل می‌شود و انتخابات ریاست‌جمهوری تا زمانی که حکومت نظامی پابرجاست، برگزار نمی‌شود. اما این طور نیست که قدرت و اختیارات رئیس‌جمهور تمدید شود.»

پوتین تاکید کرد: «حامیان غربی اوکراین، زلنسکی را در قدرت نگه می‌دارند تا تصمیمات نامحبوب از جمله کاهش سن سربازی به ۱۸ سالگی را تقصیر او بیندازند. آنها از این طریق می‌خواهند از دست زلنسکی خلاص شوند.»

دوره ریاست زلنسکی به پایان رسیده است. پیشتر قرار بود انتخابات ریاست‌جمهوری اوکراین در تاریخ ۳۱ مارس برگزار شود اما ولودیمیر زلنسکی آن را به دلیل حکومت نظامی و درگیری با روسیه لغو کرد و گفت: «ما باید بدانیم که اکنون زمان دفاع و زمان نبرد است. معتقدم که اکنون زمان مناسبی برای انتخابات نیست.»

تلفات اوکراین

ولادیمیر پوتین با اشاره به تلفات اوکراین خاطر نشان کرد: «طبق محاسبات ما، ارتش اوکراین هر ماه حدود ۵۰ هزار کشته دارد و این پنج برابر بیشتر از ارتش روسیه است.»

البته او آمار دقیقی از تلفات روسیه ارائه نداد اما گفت: «در حال حاضر ۱۳۴۸ نیروی روس در زندان‌های جنگی اوکراین هستند، درحالیکه ۶۴۶۵ اوکراینی در اختیار روسیه قرار دارند. هم‌چنین، اوکراین قادر است هر ماه ۳۰ هزار نیرو مستقر کند و تعداد زیادی داوطلب ندارد. این رقم مشکلی را حل نمی‌کند. آنها صرفا جایگزین نیروهای از دست رفته می‌شوند.»

حمله روسیه به ناتو مزخرف است

رئیس‌جمهور روسیه گفت این ایده که مسکو نوعی برنامه برای حمله به ناتو دارد، «تلاشی احمقانه» جهت حفظ هژمونی غرب است.

وی افزود: «ببینم، تصور می‌کنید که روسیه برنامه‌هایی برای حمله به ناتو دارد؟ دیوانه شده‌اید؟! چه کسی چنین مزخرفی گفته است؟! واقعا چرا چنین چیزهایی گفته می‌شود؟ برای اینکه غرب هژمونی خود را در جهان حفظ کند. هیچ داستان ترسناکی برای مردم آلمان، فرانسه و سایر نقاط اروپا در نظر گرفته نشده است. ما در اوکراین فقط از خود محافظت می‌کنیم.»

 

منبع : ايسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.