فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۷۹۱۲۰۴

وزیر ارتباطات: در سال ۱۴۰۱ با تقویت پلتفرم‌های داخلی امورات مردم مختل نشد

وزیر ارتباطات: در سال ۱۴۰۱ با تقویت پلتفرم‌های داخلی امورات مردم مختل نشد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار یک پیام ویدیویی گفته است با وجود فیلترینگ برخی سرویس‌های خارجی در سال ۱۴۰۱ آنها توانسته‌اند با تقویت خدمات و پلتفرم‌های بومی امورات مردم را مختل نکنند و در این خصوص توفقیات خوبی هم کسب کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، این اظهارات زارع‌پور در حالی مطرح می‌شود که در سال گذشته محدودیت‌های اینترنت و فیلترینگ برخی پلتفرم‌های خارجی از جمله اینستاگرام و واتس‌اپ که همچنان هم ادامه دارد خسارت و ضررهای فراوانی را به کسب‌وکارها وارد کرد و تاکنون باعث تعطیلی و ورشکستگی بسیاری از شرکت‌های استارتاپی شده است.

عیسی زارع‌پور در ویدیو که به مناسبت نوروز ۱۴۰۲ منتشر کرده، گفته است که در کنار اتفاق‌های خوبی که در حوزه ارتباطات در سال ۱۴۰۱ رخ داده، از جمله توسعه اینترنت روستایی، توسعه شبکه ملی و… اتفاق‌های رخ داده که برخی مردم را از وزارت ارتباطات دلگیر کرده است.

او با اشاره به محدودیت اینترنت و فیلترینگ ادامه‌دار از بیش از ۷ ماه گذشته در این زمینه گفته است: «علیرغم اینکه این اتفاق با تصمیم مراجع امنیتی بود، اما همانند دو دوره گذشته که چندین پلتفرم مثل تلگرام، وایبر، وی چت، سیگنال، ویز، کلاب هاوس و …. فیلتر شدند، این دوره نیز نوک پیکان انتقادها به سمت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نشانه رفت. هرچند در همه ادوار و بارها تاکید شده این وزارتخانه در مورد محدودیت یا رفع آنها در هیچ دوره‌ای تصمیم گیر نبوده، اما ماموریت ذاتی آن ایجاد زیرساخت مناسب برای تسهیل ارتباطات جامعه است.»

او در ادامه توضیح داد: «تلاش کردیم با تقویت خدمات و پلتفرم‌ ‌های بومی، امورات مردم مختل نشود که به نظرم در این خصوص توفیقات بسیار خوبی کسب کردیم، اما هنوز با وضعیت مطلوب فاصله داریم. وضع مطلوب ما همانطور که قبلاً گفته‌ام این است که مردم عزیز ما در فضای رقابتی هم محصولات بومی را بر مشابه خارجی شان ترجیح دهند و با اختیار به کارآفرینان هم‌وطن خویش اعتماد کنند. مطلوبی که بنظرم کاملا دست‌یافتنی است چون به توان جوانانمان و دانش فنی آنها ایمان دارم.»

عیسی زارع‌پور اعلام کرده که در کنار تلاش برای رسیدن به وضعیت مطلوب در این زمینه پیشنهاد‌هایی هم برای بازنگری در لیست سرویس‌ها، سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که در دو دهه گذشته محدود شده‌اند و ممکن است دیگر محدودیت آنها دلیلی نداشته باشد را به مراجع مربوطه داده‌اند. این برای چندمین بار در یک سال گذشته است که عیسی زارع‌پور وعده رفع فیلتر از سرویس‌های فیلتر شده در دوره‌های گذشته را می‌دهد که هنوز این وعده بعد از گذشت بیش از ۷ ماه عملی نشده است.

او در پایان ابراز امیدواری کرده که در سال ۱۴۰۲ با کمک سایر بخش‌های دولت و البته همراهی بخش خصوصی و زیست‌بوم فناوری اطلاعات و ارتباطات گام‌های مهمی در راستای جهش کشور در توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد دیجیتال خواهیم برداشت.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.