کد مطلب: ۱۵۹۹۰۸

موادغذایی مجاز و غیرمجاز در بوفه مدارس اعلام شد

موادغذایی مجاز و غیرمجاز در بوفه مدارس اعلام شد

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت نوع مواد غذایی که در بوفه مدارس عرضه می‌شود، گفت: همین امر منجر به تدوین دستوالعمل پایگاه تغذیه سالم مدارس شد که در 10 آبان ماه سال 93 به امضای دو وزیر آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسید و به مدارس سراسر کشور ابلاغ شد.

دکتر زهرا عبداللهی افزود: طبق این تفاهم‌نامه مواد خوراکی سالم و با ارزش به موادی گفته می‌شود که ضمن تامین حدود 500-300 کالری از انرژی مورد نیاز دانش‌آموزان، به عنوان میان وعده، مطابق با استانداردهای بهداشتی تهیه و با دارا بودن شرایط بهداشتی در پایگاه تغذیه سالم به دانش آموزان عرضه و فروخته شود. همچنین طبق این تفاهم‌نامه عرضه مواد خوراکی ناسالم و کم‌ارزش که فاقد استانداردهای لازم باشد، در بوفه مدارس ممنوع است.

عبداللهی به شرایط مواد خوراکی بوفه مدارس تاکید و عنوان کرد: این مواد غذایی باید دارای پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علامت استاندارد، نام و نشان کارخانه، تاریخ تولید و انقضای معتبر، ترکیبات تشکیل‌دهنده، ارزش غذایی و دارای پوشش سالم و تمیز باشند و به تایید کارشناسان تغذیه در معاونت‌های بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور رسیده باشند.

وی گفت: خرما، انواع مغزها (بادام زمینی، بادام، بادام هندی، فندق، پسته) کشمش، نخودچی، آجیل سویا، توت خشک، انجیر خشک، انواع ماست، انواع پنیر (پاستوریزه و استریلیزه)، میوه همچون انواع میوه سالم شسته‌شده و ضدعفونی‌شده در بسته‌بندی‌های یک نفره وکیوم‌شده، انواع میوه خشک، نوشیدنی‌هایی همچون انواع شیر، دوغ بدون گاز، انواع آبمیوه طبیعی، آب معدنی (پاستوریزه و استریلیزه)، بیسکویت، کیک و کلوچه شامل بیسکویت ساده و سبوس‌دار و بدون کرم، کیک و کلوچه ترجیحا از نوع غنی‌شده و تهیه‌شده با روغن حاوی اسید چرب با ترانس زیر 5 درصد، انواع آش، سوپ، لوبیا، عدس پخته، حلیم، شله‌زرد، سمنو و فرنی به شرطی که بهداشتی و سالم تهیه و عرضه شوند، از جمله مواد غذایی سالم برای عرضه در بوفه مدارس هستند.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی به مواد غذایی ممنوعه در بوفه مدارس اشاره کرد و گفت: عرضه مواد غذایی همچون انواع پفک، اسنک، نوشابه‌های گازدار و ماءالشعیر، آدامس، شکلات، پاستیل، سوسیس، کالباس، سالاد الویه، چیپس، انواع لواشک و آلو و آلوچه (غیربهداشتی) ممنوع است.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت به والدین و دانش آموزان توصیه کرد: دانش‌آموزان بهتر است میان‌وعده برای زنگ‌های تفریح را از خانه همراه خود بیاورند؛ چرا که سالم‌تر هستند. به عنوان مثال میوه، شیر و لقمه سالم مثل نان و پنیر و گردو، نان و تخم مرغ، نان و پنیر و خیار، نان و پنیر و گوجه‌فرنگی، نان و کره و عسل از مناسب‌ترین میان وعده‌ها برای دانش‌آموزان محسوب می‌شوند.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.