کد مطلب: ۴۹۵۷۵۵

کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها تصویب شد

کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها تصویب شد

نمایندگان مردم در خانه ملت با کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران موافقت کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، نمایندگان در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه 11 آذر) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران، با 251 رأی موافق با کلیات این طرح موافقت کردند.

پس از تصویب قاطعانه کلیات این طرح، نمایندگان شعارهای «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل» و «خونی که در رگ ماست، هدیه به رهبر ماست» سر دادند.

براساس این گزارش ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم گزارش این کمیسیون را درباره طرح فوق به شرح زیر قرائت کرد.

طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران که جهت بررسی به کمیسیون امنیت ملی به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع شده بود، با حضور مسئولان دستگاه‌های اجرایی ذی ربط و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در جلسه مورخ 9 آذر 1399 با اصلاح در عنوان و متن به شرح ذیل به تصویب رسید.

اینک گزارش آن در اجرای ماده 161 آیین نامه داخلی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود.

بنابر این گزارش در ادامه سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در توضیح این طرح گفت: طرح مذکور چند هدف را دنبال می‌کند، هدف اول باز شدن قفل هایی است که بر صنعت هسته‌ای کشور وارد شده است، احیای این برنامه در واقع پیگیری اهداف شهدایی مانند شهید فخری زاده و شهید شهریاری و سایر شهدای هسته‌ای کشور است. افرادی که برای پیشرفت و توسعه کشور جان خود را فدا کرده‌اند. امروز ما به عنوان نمایندگان انقلابی تلاش می‌کنیم مسیر حرکت این شهدا و مسیر پیشرفت و توسعه کشور را احیا کنیم. برنامه هسته ای کشور باید طبق نیازها به پیش رود و انتظار داریم پس از تصویب این طرح توسعه پیدا کرده و روند آن تسریع یابد.

وی به هدف دوم این طرح اشاره کرد و افزود: مقابله با تحریم‌هایی که از سمت کشورهای غربی به ما اعمال می‌شود را باید هدف دوم طرح فوق دانست، باید این اعمال تحریم‌ها را هزینه مند کنیم. تحریم علیه ایران رفتار بی هزینه‌ای نخواهد بود و تغییر محاسبه غلط دشمنان هدف این طرح است. باید به نحوی پیش رویم که نه فقط اعمال تحریم هزینه مند باشد، بلکه تخریب امنیت این مردم و به شهادت رساندن دانشمندان هسته ای و مقام سیاسی معاون وزیر دفاع ما، رفتار بی هزینه ای نخواهد بود.

عمویی ادامه داد: دشمنان فکر نکنند اگر دست به اقدام ترویستی بزنند، این اقدام بدون پاسخ خواهد ماند. بخشی از این پاسخ مجازات قطعی آنها در خارج از مجلس توسط دستگاه‌های امنیتی و نظامی پیگیری خواهد شد، اما وظیفه مجلس تقویت مسیر توسعه و پیشرفت هسته‌ای کشور برای ادامه راه این شهدا است. طرح مذکور برای رسیدن به این هدف، طراحی شد و تلاش می کنیم رفتار و محاسبات غلط دشمنان که هزینه‌هایی را بر زندگی مردم با تحریم‌ها اعمال کرده اند، بدون پاسخ نماند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: معتقدیم با تمرکز بر تقویت برنامه هسته‌ای و ایجاد محدودیت برای بازرسی هایی که امروز دیگر مبنایی ندارد، می توان در مقابل تحریم‌ها ایستاد، این در حالی است که توازن در توافقات قبلی از بین رفته است و در رابطه با مبنای این بازرسی‌ها از مراکز هسته ای سوال وجود دارد، باید به این توازن و به این بی‌توازنی و عدم تبادل پاسخ داده شود. از این جهت ما در کمیسیون امنیت پس از بحث و گفت وگو درباره ابعاد مختلف این طرح و شنیدن نظرات کارشناسان موضوع را دنبال کردیم و امیدوارم همکاران به نظر کمیسیون توجه کنند.

منبع: خبرگزاری خانه ملت

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • خسته

  خدا قوت . الان همه تحريمها يكجا برداشته ميشه . خسته ناشيد . …. اي كاش صبحها تومجلس كله اب مغز صبحانه سرو ميكردن …

  • ناشناس

   خب الان هم تحریم هستیم هم بازرسی ها هست اینطوری بخوان برن مذاکره ادامس هم بهشون نمیدن اونا برجام موشکی و منطقه ای میخوان باید یک خط قرمز براشون تعیین شه

  • ناشناس

   نه نه نه تو تله تنش نیوفتیم یوقت جمع کنید برید بابا یهو دلارو از 30 تو یک شب کشوندن به 22 همه چی دست خودتونه چطورجنسا از گمرک کشیدن بیرون شب پیروزی بایدن

 • ناشناس

  همه چی دست دولته چرا یهو دلارو از 30 کشیدن به 22 الان تا برنامشون بهم خورد دوباره بردن بالا میگم جنسارو هم برگردونید گمرک

 • حسین

  اقدام راهبردی برای رفع تحریم!!!!!! مثل اینکه دنا پلاس اتومات ، مزایا و حقوق نمایندگی براشون خوب ساخته. بیش از این انتظار نمیره.

 • Armin

  برای من جوون ۲۵ساله اقتصاد و کار مهم هست نه انرژی هسته ای!دیگه تا چند سال دیگه باید زجر بکشیم؟؟؟ رو همه چیز زندگیم خط قرمز کشیدم، مسکن ساده و نقلی، شغل و از همه مهم تر ازدواج! سیاست های اقتصادی دولت یه طرف دلال ها یه طرف زندگی رو به ۸۰میلیون نفر تلخ کردن? یه روز روحانی یه حرف میزنه یه روز قالیباف یه روز رئیسی! هیچکدوم از تصمیمات این افراد به نفع ملت نبوده!!!

 • ناشناس

  مثلا الان که کره شمالی بمب اتمی و موشک قاره پیما داره تحریمهاش بی اثر شده

 • ناشناس

  سلام
  خیلی کنجکاوم که بدونم این طرح،جزئیاتش چیه و قراره چه کاری برای مردم انجام بده؟

 • ناشناس

  الان مجلس داره آب تو آسیاب دشمن میریزه اینجوری اوضاع بدتر میشه

  • سارا

   شما مغزتون از چی پر شده؟؟ از گچ؟!!

 • Tvt

  خب ک چی الان ?

 • ناشناس

  آخه مگه تحریم رو ما گذاشتیم که ما هم میخوایم لغوش کنیم. این نماینده هام مثل اینکه توهم زدندند. اگه لغو تحریم ها دست شما بود پس چرا تا الان نگاه میکردین، خوب لغوش میکردین دیگه.

 • ناشناس

  بقول شاعر خرمااز گرگی دم نداشت تا دیروز امید داشتیم که با رفتن ترامپ لعنتی وامدن این نزدیکه شاید همه چیز به روال حدعقل چهار سال گذشته برگرده وقتی من یه روز که گفتند بایدن در پیروز شده وادم خوبی هست وبا ایران توافق می‌کنه وجلوی تحریمها باز میشه من خیلی خوشحال شدم چون خدابهترمیداندازوقتی تحریمها شروع شده حتی گوشت گوسفنددرسالی یکبارنتوانستم واسه بچه هام بخرم وبیشتر مدیون بچع هام میشم و چند نفر بهم خندیدند وگفتند دلت خوشه هیچ وقت اجناسی که قیمتش بره بالا دیگه مثل قبل نمیشه وحالا داره باورم میشه خدایا خودت یه توجهی به افرادی مثل بنده بکن چون از توبهتر هرگز نیست وهمیشه به امید خودت