کد مطلب: ۷۴۵۶۸۴

ورود زبان چینی و آلمانی به دروس دانش‌آموزان

ورود زبان چینی و آلمانی به دروس دانش‌آموزان

وزیر آموزش و پرورش از ورود زبان‌های آلمانی و چینی به دروس اختیاری دانش‌آموزان از سال 1403 خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، به گفته وزیر آموزش و پرورش قرار است تا دو زبان جدید در میان دروس اختیاری دانش‌آموزان قرار گیرد.

وزیر آموزش و پرورش می‌گوید: از سال ۱۴۰۳ چند زبان ازجمله آلمانی و چینی به عنوان دروس اختیاری به درس‌های مدارس کشور اضافه خواهد شد.

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش گفت: امروزه دانش‌آموزان به دلیل کار کردن با وسایل نوین، انگلیسی را می‌دانند. البته در بسیاری از جاها همکاران با استفاده از روش‌های مهارت محوری، دانش‌آموزان را به میدان آوردند. همچنین در کانون پرورش فکری نیز زبان‌های مختلف را داریم. ولی در مدارس چند زبان از زبان آلمانی تا زبان چینی را به عنوان اختیاری از سال ۱۴۰۳ اضافه می‌کنیم.

نوری شب گذشته با حضور در برنامه صف اول شبکه خبر سیما، در پاسخ به پرسشی درباره تعطیلی آموزش حضوری در مدارس به علت آلودگی هوا و تاثیری که بر جریان کلی آموزش دارد نیز اظهار کرد: بی تعارف بگویم این مشکل، مشکل مزمنی است و بنده هم در هیئت دولت به رئیس جمهور عرض کردم و ایشان هم دستور داد که سریعاً کمیته‌ای با مسئولیت وزیر کشور تشکیل شود و برای این امر سریع چاره‌اندیشی کنند.

وی افزود: این چاره اندیشی و زمان به کار بستن آنها، بستگی به طرح‌هایی دارد که ارائه و اجرا می‌شود و قطعاً به امروز و فردا که نمی‌رسد. اما در ایام کرونا علی رغم اینکه مدارس جهان تعطیل نبود، ما تعطیل بودیم و خیلی ضرر کردیم.

وضعیت آموزش مجازی از طریق شاد

نوری ادامه داد: ما در آموزش مجازی اگر با همین امکانات خوبی که در شبکه شاد داریم و جای قدردانی هم دارد، پیش برویم باز هم کارآمدی‌اش در قیاس با آموزش حضوری بیشتر از یک سوم نخواهد بود. برآیند آموزشی و پرورشی که انتظار داریم از طریق آموزش مجازی به طور کامل محقق نمی‌شود و شاد سامانه مکمل است و جریان اصلی برای آموزش و یادگیری در دوره عمومی، در مدارس می‌گذرد.

نقش آلودگی هوا بر تحصیل دانش‌آموزان

وی در پاسخ به این گزاره که «رئیس جمهور دستور داده‌اند، اما همه ما می دانیم که معضل آلودگی هوا یک روزه و دو روزه حل نمی‌شود.» گفت: بله، این معضل یک روزه و دو روزه حل نمی‌شود. ما در همان جلسه هم از رئیس جمهور خواهش کردیم که اگر امکان دارد مدارس را جزو آخرین مراکزی قرار دهید که قرار است تعطیل شوند. به عنوان مثال طبق قانون مدیریت خدمات کشوری، کارمندان می‌توانند دورکار شوند تا جایی که آلودگی به سطح قابل تحمل برای دانش آموزان برسد. منتها میزان آلودگی‌ها در تهران در این چند روز به حدی بود که دانش آموزان هم نمی‌توانستند به مدرسه بروند.

وزیر آموزش و پرورش افزود: کمیته اضطرار بر حسب شاخص‌هایی که وجود دارد تصمیم گیری می‌کنند و ما هم چون موظف به حفظ سلامتی دانش آموزان هستیم تبعیت می‌کنیم؛ اما از کل جامعه چه صاحبان صنعت و چه مردم، مراقب اقدامات و رفتارهای ترافیکی‌مان باشیم که حتی المقدور از آلودگی‌ها بکاهیم تا فرزندانمان بتوانند مدرسه بروند. امیدواریم حداقل در مراحل بعدی و در آینده شاهد رفع معضل آلودگی هوا باشیم.

منبع: همشهری

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • مریم

  سه سال مجازی پشت سر هم ضربه
  حتی دو روز پشت سر هم مجازی هم ضربه میزند
  به دانش اموزان
  امابه منطور کاهش الودگی ،ترافیک شهری صرفه جویی در مصرف گاز ،برق ،،خود سرویس مدارس هم کم در الودگی نقش ندارندمیشود در بهمن ماه همیشه مدارس ترکیبی از حضوری مجازی به صورت یک روز در میان فعالیت کنند
  هرچند کاش در هررمحله یک مدرسه ابتدایی دولتی مدرن و یک غیرانتفاعی عالی باشد که مردم اصلا از سرویس مدارس استفاده نکنند
  مدارس همه مدل ،فرهنگیان ،مدارس غیردولتی وابسته به نهادها مثل شاهد ،موسسه راهیان کوثر ،،،فرهنگیان ،همه جمع شوند

  • ایرانی

   شما دلسوزیاتونو واسه زبانهای ایرانی باشه که با وجود
   تصویب در قانون اساسی اجرایی نمیشه و از بین میرن …زبان خارجه پیشکش

  • دکتر ایرج تهرانی

   درود بر شما
   ایکاش آموزش زبان فارسی نیز برای کلیه ی جمعیت غیره فارس در کشور حذف میشد
   و زبان های مادری خودشان را به شکل قانونی تدریس میکردند، برای جمعیت تُرک و یا کُرد در کشورمان زبان بیگانه بیگانه است حال فارسی باشد و یا انگلیسی….

 • ضدچینی

  چینی به چه درد من میخوره؟ جمع کنید این مسخره بازیاتونو

 • ناشناس

  واقعا متاسفم که مدارس مناطق کوردنشین جایی برای زبان کوردی که یک زبان ایرانی است ندارد اما برای زبان های غیر ایرانی دست و پا میشکنند …

 • ناشناس

  زبان کردی را حداقل برای مناطق کورد اضافه کنید 😒

 • ناشناس

  تو بیا شاهنامه خوانی به کتوب اضافه کن نه آلمانی و چینی
  هر چند چه فایده حتی تو این آموزش و پرورش البته درست تر بگم (فقط آموزش بیهوده ) ،حتی انسان بودن رو هم نمیشه یاد گرفت چه برسه به ….

 • ناشناس

  ای خاک تو سرتون دارید دور سرتون میچرخید و حاشیه میروید از میان اینهمه زبان چرا روسی و آلمانی
  هر دم از این باغ بری میرسد

 • معلم

  سلام متاسفانه حالا بعد از کرونا بچه ها فارسی را نمی توانند خوب بخوانند و بنویسند اگر می توانید فکری به حال زبان فارسی بکنید کلاسهای مجازی باعث شده که بچه ها در خوانن و نوشتن و تعامل با یکدیگر و رفتارهای اجتماعی با ضعف شدید مواجه شوند بیسوادی و پرخاشکری اضطراب ارمغان فعالیتهای مجازی است فکری به حال این موارد کنید نه اینکه زبانی که کاربرد چندانی ندارد را وارد مدارس کنید

 • ناشناس

  به عنوان کسی که رشته ادبیات فارسی خواندم ابتدا همون زبان مادری رو کار کنید بهتره اصلا اطلاع دارین چقدر نکته ریز داره تحقیق کنید متوجه بشوید

  • یک ایرانی

   کاملا درست

 • ناشناس

  واقعا که…براتون متاسفم. حتی دانش آموزان هم وارد سیاست میخواید بکنید؟! خیلی میتونید بچه ها رو به انگلیسی مسلط کنید که براشون از واجبات. چینی و..پیشکش

 • سعید

  خیلی انگلیسی کسی تو مدرسه یاد گرفته نه خدا وکیلی تو عمرت کسی تو مدرسه زبان انگلیسی یاد گرفته درست و حسابی که میخوای چینی آلمانی بزاری