کد مطلب: ۷۵۳۹۷۱

استاندار تهران:

منشاء آلودگی هوا تنها در تهران نیست

منشاء آلودگی هوا تنها در تهران نیست

به گفته استاندار تهران دلیل اصلی آلودگی هوای پایتخت فقط مربوط به خود شهر تهران نیست و این مشکل از برخی استانهای اطراف تهران نشات می‌گیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، منشا آلودگی هوای تهران به گفته بسیاری از مسئولان مربوط به عوامل متعددی است که باید در کارگروه اضطرار و اجرای قانون هوای پاک توجه ویژه‌ای به آنها شود.

استاندار تهران در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی در خصوص موضوع آلودگی هوا و تشکیل جلسات کارگروه اضطرار آلودگی هوای تهران گفت: استان تهران و به ویژه شهر تهران با گرفتاری در قالب آلودگی هوا مواجه است که منشاء آن تنها در خود تهران نیست و بعضی از استان‌ها و شهرهای مجاور نشأت می‌گیرد. در تهران وسایل نقلیه غیر گازسوز، موتورسیکلت‌ها، خودروهای سبک و سنگین، بخش‌های صنعتی و حتی فعالیت حوزه‌های عمرانی از عوامل تولید آلایندگی هستند.

وی افزود: بی‌تردید استانداری تهران برای کنترل این فضا باید تدابیری را به صورت جبرانی اتخاذ کند که معمولا این اقدامات در کمیته اضطرار آلودگی هوا انجام می‌شود.

تنها تشکیل جلسات کارگروه اضطرار آلودگی هوا موثر نخواهد بود

استاندار تهران تاکید کرد: بی تردید در راستای تحقق این کنترل و اتخاذ تدابیر باید به سمت اصلاح زیرساخت‌های اساسی حرکت کنیم. تنها تشکیل جلسات این کمیته موثر نخواهد بود و منجر به دستاوردهای جدید نخواهد شد ولی از سوی دیگر ایجاد زیرساخت‌های لازم زمانبر است و مربوط به یک سال نیست. همانطور که امروز میوه اقدامات گذشته را می‌چینیم اتخاذ تدابیر و راهکارها نیز زمانبر خواهد بود.
وی تاکید کرد: تلاش می‌کنیم با اقدامات متمایز همگام و همسو از هر دو جهت تعادل بخشی داشته باشیم. به مواردی که به رفع آلودگی هوا کمک می‌کند و از سوی دیگر اشتغال ادامه روند آموزشی و کسب و کارها را در نظر بگیرد.
فخاری تاکید کرد: تجدیدنظر در مقیاس‌ها و استانداردها و توجه به استانداردهای حرفه‌ای و شرایط اقلیمی باید مورد بازنگری قرار گیرد تا همسانی مناسبی با شرایط ما داشته باشد. در این راستا باید راهکارها با توجه به زیرساخت‌ها و امکانات مورد نیاز و همچنین آنچه که در اختیار داریم مد نظر قرار گیرد. مسئولیت در قانون هوای پاک توسط وزیر کشور پذیرفته شده که به تبع آن استانداران نیز مسئولیت‌هایی دارند که باید در راستای اجرای این قانون با تامین منابع و امکانات و تلاش مضاعف شرایط بهتری را برای هوای پاک فراهم کنیم.
در موضوع تامین گاز به دلیل نافرجامی‌های ناشی از اقدامات گذشتگان با مشکلاتی مواجه شدیم
وی ادامه داد: در موضوع تامین گاز به دلیل نافرجامی‌های ناشی از اقدامات گذشتگان با مشکلاتی مواجه شدیم، در حالیکه اگر تدابیر بهتر اتخاذ می‌شد امروز دبی بهتر و مطمئن‌تری را داشتیم. در گذشته به این نیاز توجه مناسبی نشده که ما را با کمبود مواجه کرده، لذا باعث شده بعضا شاهد تعطیلی بخش‌های مختلف به دلیل کمبود منابع گازی و حتی گاهی الزاما برای تامین نیازهای اولویت‌دار همچون مصارف خانگی مواجه باشیم و یا از سوی دیگر سرمای هوا و وارونگی هوا و آلودگی ناشی از آن ما را به سمت اتخاذ چنین تصمیماتی سوق دهد.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.