کد مطلب: ۷۵۶۶۹۹

روحانی: مردمی که از ما برگشتند را باید برگردانیم

روحانی: مردمی که از ما برگشتند را باید برگردانیم

به گفته رئیس جمهور پیشین، ریشه‌یابی اعتراضات و پاسخگویی به مردم وظیفه مهم مسئولان است و باید اقدامات فرهنگی و سیاسی مناسبی برای مردم انجام شود.

به گزارش تجارت‌نیوز ، رئیس جمهور پیشین کشور امروز 12 بهمن 1401 در جمع برخی از روزنامه‌نگاران به سخنرانی پرداخت.

روحانی رئیس جمهور پیشین کشور با بیان اینکه برای اقناع مردم باید اقدامات لازم فرهنگی و سیاسی انجام شود، گفت: ریشه‌یابی اعتراضات و پاسخگویی به مردم وظیفه مهم مسئولان است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهور سابق ایران در دیدار جمعی از روزنامه‌نگاران ، سخنرانی امام خمینی در بهشت‌زهرا در ۱۲ بهمن ۵۷ را مانیفست و معیار جمهوری اسلامی عنوان کرد و گفت: امام مبنا را رای اکثریت مردم می‌دانست؛ حتی در این سخنرانی فرمود به پشتوانه اینکه مردم ایشان را قبول دارند، دولت تشکیل می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه قدرت نرم و هوشمند ما مردم هستند، افزود: امام و مقام معظم رهبری همواره بر مردم به عنوان قدرت اصلی نظام تکیه داشتند. اگر بتوانیم مردم را جذب کنیم، موفق می‌شویم، اگر از مردم فاصله بگیریم شکست می‌خوریم. قدرت ما فقط در توان نظامی و تسلیحاتی نیست، قدرت ما مردم هستند. اگر پیشرفته‌ترین سلاح‌ها و سپاه جان برکف و بسیج مخلص داشته باشیم، ولی حمایت مردم را نداشته باشیم، شکست می‌خوریم. در جنگ تحمیلی وقتی پیروز شدیم که ارتش و بسیج و سپاه و نیروهای مردمی در صحنه بودند و وقتی مجبور به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شدیم که خطر کمرنگ شدن حمایت مردم وجود داشت.

او افزود: یکی از مشکلات حوادث چند ماه اخیر، ایجاد شکاف عمیق اجتماعی بود. مسئولان بدانند نارضایتی‌ها باید چاره‌جویی شود. برای اقناع مردم باید اقدامات لازم فرهنگی و سیاسی انجام شود. ریشه‌یابی اعتراضات و پاسخگویی به مردم وظیفه مهم مسئولان است.

او با اشاره به برگزاری پنج انتخابات در اولین سال پیروزی انقلاب گفت: مجلس اول بهترین دوره در تمام ادوار مجالس شورای اسلامی بود؛ همه گروه‌ها و جریانات در آن شرکت کردند و انتخاباتی آزاد و پرشور شکل گرفت. در دیگر انتخابات برگزار شده در آن سال نیز مشارکت گسترده گروه‌های سیاسی و مردم را شاهد بودیم. سال ۱۳۵۸ الگوی خوبی است که می‌توان به آن رجوع کرد و امیدوارم انتخاباتی که سال آینده برگزار می‌شود و دیگر انتخابات پیش‌رو، با عمل به قانون اساسی و وظیفه نظارتی شورای نگهبان و اتکا به مجاری قانونی تائید صلاحیت‌ها، در چنین فضایی برگزار شود تا با اتکا به قدرت مردم بتوان کشور را از این شرایط سخت عبور داد.

وی با تاکید بر اینکه آغازگر این راه حاکمیت است، افزود: با وجود توطئه‌های خارجی باید دولت و مجلس با حمایت اکثریت مردم شکل بگیرد. با دولت و مجلس اقلیت نمی‌شود انسجام داخلی و توان حل مشکلات ایجاد کرد. کلید حل مشکلات امروز بازگشت به انتخابات رقابتی با حضور گسترده مردم در صحنه است.

روحانی گفت: ما چاره‌ای نداریم جز اینکه نظام جمهوری اسلامی را حفظ و آن را درست کنیم. نظام متعلق به این و آن نیست، نظام متعلق به همه ملت ایران است. مردمی که از ما برگشتند را باید برگردانیم. حتی اگر حاکمیت یکدست می‌شود باید مسیری طی کند که مورد پذیرش همه مردم باشد.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  قربون سنگ پا قزوین

 • سید صادق

  فقط حرف حرف
  در عمل جلو گیری از کاهش ارزش ریال وقیمت طلا بکنید همه چیز خود بخود سر جایش قرار میگیرد

 • ناشناس

  باید به این اقا گفت اون موقع که بنزینو‌گرون کردی و کل اینترنت را قطع هم نظرت همین بود یا حالا که دست از سفره کوتاه شده داری شور می زنی

 • سارا

  خدا سزاتو بده

 • دانيال

  حاجي دلش واسه سفره تنگ شده

 • ناشناس

  مردم را الاغ حساب کردند همه را کشتند �ر کردن زندان کردند حالا هم می‌گویند بیایید با ما باشید خودتان هستید ما با شما هیچ وقت نخواهیم بود

 • ناشناس

  دوباره چه خوابی برامون دیدن