خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۱۴۰۸۴

خواص بی‌نظیر پیاز عنصل که نمی‌دانستید

خواص بی‌نظیر پیاز عنصل که نمی‌دانستید

پیاز عنصل، یکی از گیاهان دارویی موثر در طب سنتی هند است که برای درمان چندین شرایط پزشکی به کار می‌رود.

به گزارش تجارت‌نیوز، پیاز عنصل، که به نام‌های پیاز ساقه‌ای، پیاز دریایی و گاهی اوقات نوار قرمزی نیز شناخته می‌شود، گیاهی گلدار است که در مناطق ساحلی مدیترانه، جنوب اروپا، غرب آسیا، و شمال آفریقا رشد می‌کند. این گیاه در کشورهایی مانند پرتغال، مراکش، الجزایر، کروسیکا، جنوب فرانسه، ایتالیا، مالت، یونان، سوریه و آسیای صغیر یافت شده و شهرت دارد. در این مقاله، به تشریح خصوصیات منحصر به فرد و محل زیست این گیاه خواهیم پرداخت تا دانش شما در مورد این گیاه شگفت‌انگیز افزایش یابد.

پیاز عنصل، گیاهی علفی و چندساله است که متعلق به خانواده سنبل می‌باشد. این گیاه که در سواحل شنی دریای مدیترانه رویش دارد، دارای ترکیبات مؤثری است که در لایه‌های داخلی آن یافت شده و برای درمان بیماری‌های مختلف ریوی کاربرد دارد. این گیاه برای افرادی که از آسم، برونشیت مزمن و سرفه‌های شدید رنج می‌برند، بسیار مفید است.

پیاز عنصل حاوی گلیکوزیدهای قلبی مانند سیلارن آ و پروسیلاریدین است که به تقویت عملکرد قلب کمک می‌کند. این ترکیبات در درمان نارسایی قلبی، آنژین صدری و نفروسیدما مؤثر بوده و به تحریک و بهبود عملکرد قلب کمک می‌کنند. استفاده مناسب از این گیاه می‌تواند اثرات اینوتروپیک منفی و کرونوتروپیک مثبت داشته باشد.

پیاز عنصل در تحریک غشای مخاطی برونش‌ها و بهبود بیماری‌های برونشیتی نقش مهمی دارد. در مقایسه با داروهای شیمیایی، این گیاه خاصیت تجمعی نداشته و سریعاً اثر می‌گذارد، که این خود به بهبود سریع بیماران کمک می‌کند.

پیاز عنصل به دلیل خواص دارویی قوی‌اش شناخته شده است، که شامل اثرات تحریک‌کننده قلب و خاصیت ادرارآور آن می‌شود. این گیاه در درمان برونشیت، آسم، سرفه‌ها و ورم‌های مختلف کاربرد دارد. عنصل تازه به دلیل فعالیت دارویی بیشتر نسبت به نوع خشک شده‌اش مورد توجه است، اگرچه حاوی آب آکرید چسبناک است که می‌تواند التهاب پوستی ایجاد کند.

از پیاز عنصل در شرایطی نظیر فشار خون بالا و بیماری‌های کلیوی به کار گرفته می‌شود. آب تازه غده‌ای این گیاه با دوز 15-20 میلی‌لیتر به عنوان بخشی از رژیم درمانی تجویز می‌شود. همچنین، جوشانده ریشه پیاز عنصل برای درمان دیسمنوره و کرم‌های روده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طب سنتی یونان باستان، مصر و عربستان، این گیاه به عنوان قابض، ادرارآور و داروی سرفه استفاده می‌شد.

پیاز عنصل، یکی از گیاهان دارویی موثر در طب سنتی هند است که برای درمان چندین شرایط پزشکی به کار می‌رود. برای مقابله با فشار خون، می‌توانید چند عدد پیاز عنصل را بجوشانید و روزانه دو بار ۲۰ میلی‌لیتر از آن را مصرف کنید. برای زخم‌ها و سوختگی‌ها، ریشه‌های گرم شده این گیاه به عنوان مرهم استفاده می‌شود. همچنین در درمان بیماری‌های تنفسی و سرفه‌ها مؤثر است، که با اضافه کردن شکر زرد به آب پیاز عنصل تهیه و مصرف می‌شود.

در برخی شرایط، استفاده از پیاز عنصل توصیه نمی‌شود. افرادی که باردار هستند یا شیردهی می‌کنند، قبل از مصرف این گیاه باید با پزشک مشورت کنند. همچنین، در صورت استفاده از داروهای تحریک‌کننده قلب یا داروهایی که می‌توانند با پیاز عنصل تداخل ایجاد کنند، باید از مصرف آن خودداری ورزید. از ترکیب مکمل‌های کلسیم با پیاز عنصل نیز باید اجتناب شود تا از تحریک بیش از حد قلب جلوگیری شود.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.