خبر فوری:

کد مطلب: ۶۰۰۹۸۰

چهارشنبه منتظر قیمت‌های جدید خودرو باشیم؟

چهارشنبه منتظر قیمت‌های جدید خودرو باشیم؟

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: ان شاءالله این هفته (روز چهارشنبه همزمان با برگزاری جلسه ستاد تنظیم بازار) در مورد اصلاح قیمت خودرو در ستاد تنظیم بازار صحبت می‌شود و این امر منجر به تصمیم‌گیری خواهد شد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، ستاد تنظیم بازار قرار است روز چهارشنبه هفته جاری، موضوع قیمت‌گذاری خودروهای داخلی را بررسی و نظر نهایی خود را نسبت به اصلاح قیمت‌ها اعلام کند.

نیمه دوم آبان ماه و به صورت رسمی از ۱۸ آبان‌ماه شرکت‌های خودروسازی به سمت اصلاح قیمت حرکت کردند، به گونه‌ای که محصولات ایران خودرو بین ۱۵ تا ۱۹ درصد و قیمت محصولات سایپا در حدود ۱۵ تا ۱۷ درصد افزایش پیدا کرد، اما ۲۰ آبان ماه رئیس جمهور دستور لغو افزایش قیمت‌ها را داد و از ستاد تنظیم بازار خواست که این موضوع را بررسی کند، لذا از آن زمان تاکنون خریداران خودرو منتظر تصمیم‌گیری نهایی ستاد تنظیم بازار هستند.

در این مدت رسانه‌ها بارها از بررسی قیمت خودرو در ستاد یادشده گمانه‌زنی‌هایی داشتند اما محمدصادق مفتح، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: «ان شاءالله این هفته (روز چهارشنبه همزمان با برگزاری جلسه ستاد تنظیم بازار) در مورد اصلاح قیمت خودرو در ستاد تنظیم بازار صحبت می‌شود و این امر منجر به تصمیم‌گیری خواهد شد؛ خودرو پیچیدگی‌های زیادی دارد و مسائل چندگانه‌ای چون عدم واردات خودرو، وضعیت بازار و… در آن دخیل است. لذا با توجه به چندوجهی بودن این حوزه، تصمیم‌گیری درباره قیمت خودرو در ستاد تنظیم بازار طولانی شد.»

این روزها شرکت‌های خودروسازی بیش از هر زمان دیگر منتظر اصلاح قیمت‌ها هستند، چرا که به گفته مدیران‌شان حجم ضرر و زیان آنها روز به روز در حال افزایش است. مدیران خودروسازی دلیل زیان دهی را در تصمیم شورای رقابت می‌دانند و می‌گویند که عدم موافقت با افزایش قیمت خودرو و تورم بخشی باعث شد که صنعت خودرو از سوی شورای رقابت لطمه ببیند.

شاید همین موضوعات باعث شد که وزارت صمت به صورت مستقیم وارد حوزه خودرو شود و با توجه به تورم بخشی بانک مرکزی مجوز اصلاح قیمت‌ها را به شرکت‌های خودروسازی بدهد.

در حال حاضر ایران خودرو ۱۹ هزار میلیارد تومان و سایپا ۸ هزار میلیارد تومان به قطعه‌سازان کشور بدهی دارند که گفته می‌شود این حجم از بدهی به دلیل واقعی نبودن قیمت خودرو است. حال باید دید که روز چهارشنبه ستاد تنظیم بازار چگونه پرونده قیمت خودرو را می‌بندد و آیا شرکت‌های خودروساز به درصد افزایش قیمت این ستاد روی خوش نشان می‌دهند یا خیر؟

در حالی که ستاد تنظیم بازار قرار است در مورد قیمت خودرو، تصمیم نهایی را بگیرد و ابلاغ کند، دو نگاه بر وضعیت قیمت خودرو حاکم است؛ یک گروه مخالف صد درصد افزایش قیمت خودرو هستند و می‌گویند قیمت‌های فعلی بالا است و هرگونه رشد قیمت به ضرر مردم است؛ آنها در مصاحبه‌هایشان خواستند که شرکت‌های خودروسازی با کاهش و مدیریت هزینه به سمت ثبات قیمت بروند و درخواست تغییر قیمت‌ها را نداشته باشند.

اما گروهی دیگر به اقتصاد آزاد اعتقاد دارند و می‌گویند هرگونه دخالت دولت در قیمت اشتباه است و دولت سیزدهم نباید خود را گرفتار مبحث قیمت کند. آنها مثال سایر کشورها را می‌زنند و تأکید دارند که هیچ کشوری حتی در بدترین شرایط سراغ قیمت‌گذاری نمی‌رود.

موافقان اقتصاد آزاد عنوان می‌کنند که دولت‌ها وقتی زمان خود را صرف قیمت کنند، از مباحث اصلی اقتصاد دور می‌شوند و این امر باعث چالش‌های متعددی می‌شود.

پیش از این بهرام شهریاری، کارشناس صنعت خودرو با تأکید بر اینکه ستاد تنظیم بازار با توجه به تورم بخشی می‌تواند قیمت‌گذاری خودرو را دنبال کند، گفته بود: «امیدوارم تصمیمی برای این حوزه اتخاذ شود که صنعت خودرو و زنجیره تولید آن در شرایط سخت تحریم تضعیف نشود.»

در این میان آرش محبی‌نژاد، دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان کشور گفته بود: «اجرای طرح اصلاح شیوه قیمت‌گذاری باعث افزایش تیراژ و ارتقای کیفیت تولید محصولات در شرکت‌های خودروسازی خواهد شد. در این صورت مسلماً شاهد کاهش هزینه‌های سربار خواهیم بود.»

از طرفی نمایندگان مجلس ۲۶ آبان ماه با هدف تنظیم بازار خودرو با واردات مدیریت شده خودرو موافقت کردند. لذا این طرح در صورت تصویب نهایی کمک خواهد کرد که بازار خودرو به سمت آرامش برود و دیگر مانند گذشته شاهد تب خرید خودرو نباشیم.

منبع: روزنامه ایران

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودرو تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  خداوکیلی اگه ماشین دارید بدید تحویل ثبت نامی ها نه اینکه قرعه کشی میکنید ماشین سریع تحویل میدید الان نفر۲سال پولش خوابیده ۴ماه هم تکمیل وج کرده کوئیک ماشین اونانیومده بعدا هم تااخرامسال گفتن گران نمیشه

 • هادی

  خدا لعننتتون کنه همین الانم کسی قدرت خرید نداره کسی ک مصرف کننده هست برا جونا یه پراید شده ارزو لامصب چه قد دیگه بدبخت شدن مردم

 • ناشناس

  پارسال همین موقع دلار 29000 تومن پراید 70 تومن
  االان دلار 29000 تومن پراید 180 تومن
  بازهم خودرو قیمتش پایینه؟!!!!

 • ناشناس

  مسئولین دولت و وزارت صمت واقعا خجالت بکشید از مردم و جلوی این گرونی های بی حساب کتاب رو بگیرید. یک جوون چه جوری باید صاحب زندگی و یه پراید 160 میلیونی بشه. واقعا که ظلمه

 • عزیز

  به نظرم تا قیمت خودرو یک بار برای همیشه در ایران آزاد نشود و قیمت کارخانه و بازار یکی نشود،در بر همین پاشنه است،اگر این اتفاق ببیفتد و ماشین خارجی هم مدیریت شده وارد شود،خودرو ساز ایرانی مجبور به رقابت با خارجی میشود و کیفیت محصولات ایرانی با کشورهای خارجی برابر میشود ،چطور ما میتوانیم موشک نقطه زن،پهبادهای بینظیر،هواپیمای جت بسازیم اما نمیتوانیم حداقل در حد کره جنوبی خودروی ایمن تولید کنیم ؟؟؟همه مشکلات از حمایت های بی برنامه از خودرو سازی در ایران است،وقتی تولید کننده میداند برای محصولش حاضرند دو سال تو نوبت باشند و با هر شرایطی میتواند بفروشد چه مجبوری دارد به فکر کیفیت خودرو باشد کاش گوش شنوایی وجود داشت.!!!!!!!!!!

 • آرش

  س قبلا مگفتید نباید از خارج خودرو وارد شود حالا که همانطوره که میخواستید چرا فوران قیمت این را خودتان می خواهیداگر برنامه وقانون بود به هیچ وجه گرانی وتورم در خودرو نبود

 • پارسا

  سلام من شهریور ۹۹ یک ماشین تیبا ثبت نام کردم آذر ۱۴۰۰باید تکمیل وج کنم به خدا اگه دوباره افزایش بخوره چکار کنم از کجا بیارم با پول وام و پول رهن خونه میخوام تکمیل وج کنم خواهشن اگه امکان داره فعلا قیمت کارخانه را گران نکنید خواهشن

 • ناشناس

  بیچاره جوان های که م خوان تشکیل خانواده بدن بیچاره مستاجر ها بیچاره پدرها که نمی تونن از شرمنده گی خانواده اش در بیاد خدا یا خودت به دادمان برس

 • ناشناس

  دوستان توجه داشته باشید مردم الان تو نون شبشون موندن الان حرف از خودرو میزنن مگه مشکل مردم فقط ماشینه نه والله مشکل ما اینه که به ریال کار می‌کنیم به دلار خرج میکنیم اگه دولتمردان راست میگن حقوق رو با دلار حساب کنن بعد ببینیم کی مشکل خرید خود و داره راحت با حقوق چهار ماه میشه ماشین خرید ولی متاسفانه …..

 • ناشناس

  خواهش میکنیم قیمت رایکدفعه بالا ببرید فصلی قیمت ها را افزایش ندهید قرعه کشی را برای همیشه حذف کنید بگذارید مردم به جای خربد از بازار مستقیم از کارخانه خرید کنند تا دلال بازی هم از بین برود