کد مطلب: ۴۹۱۱۶۳

وضعیت قرمز در بورس‌های اروپا و آمریکا

وضعیت قرمز در بورس‌های اروپا و آمریکا

تمام شاخص‌های مهم بورسی اروپا و آمریکا ریزشی شد، در وال استریت، همه شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از بلومبرگ، در شرایطی که بانک مرکزی آمریکا در تلاش است تا نرخ تورم را به سطح بالای دو درصدی سوق دهد، وضعیت برای این نهاد به طور دلخواه پیش نرفته است چرا که آمارها نشان می‌دهند متوسط نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۱.۲ درصد رسید که این نرخ تورم ۰.۱ درصد کمتر از نرخ مورد انتظار قبلی و کمترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در سه ماهه اخیر بوده است.

پس از آن که مقامات دولت ترامپ نسبت به بازشماری آرا در برخی از ایالت‌ها اعتراض کردند، وزیر امور داخلی ایالت جورجیا از بازشماری مجدد آرای انتخاباتی در این ایالت به صورت دستی خبر داد. بایدن آرای الکترال این ایالت را با اختلاف کمی از آن خود کرده بود. ترامپ در پیامی توییتری به طرفداران خود وعده داده است که به زودی نتیجه شکایت‌ها مشخص و خبرهای خوبی مخابره خواهد شد.

برخی از مقامات جمهوری‌خواه پاداش‌های هنگفتی را برای ارائه مدارکی که تقلب در انتخابات را اثبات کند پیشنهاد داده‌اند اما تاکنون دو کمیسیون گفته‌اند هیچ مدرک معتبری که تقلب را در انتخابات ثابت کند پیدا نکرده‌اند و با رویه کنونی بسیار بعید است نتیجه انتخابات عوض شود و معامله‌گران نیز محاسبات خود را بر مبنای ریاست جمهوری بایدن بنا کرده‌اند.

عملکرد بازار کار بسیاری از کشورها کماکان تحت تاثیر پیامدهای کونا قرار دارد: مرکز آمار انگلیس اعلام کرد که نرخ بیکاری این کشور در ١٢ ماه منتهی به سپتامبر با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۴.۸ درصد رسید که ۰.۲ درصد بیشتر از انتظار کارشناسان قبلی و بالاترین بیکاری ثبت شده در این کشور از دسامبر ۲۰۱۶ تاکنون بوده است. شمار بیکاران این کشور طی این مدت با ۲۰۹ هزار نفر افزایش به یک میلیون و ۵۲۰ هزار نفر رسید.

از آمریکا و چین اخبار بسیار امیدبخشی از پیشرفت در حوزه واکسن مقابله با کرونا به گوش می رسد و این امید وجود دارد که پس از حدود یک سال یکه تازی کرونا در جهان، سرانجام راه حلی مناسب برای مقابله با این ویروس پیدا شده باشد. شرکت داروسازی پفایزر و شریک آلمانی آن اعلام کرده‌اند طبق نتایج آزمایش‌های بالینی، تزریق واکسن کرونای جدید تا ۹۰ درصد باعث ایجاد مصونیت در آزمایش شوندگان شده است و احتمالا تا اواخر ماه جاری میلادی این واکسن برای اخذ تاییدیه تولید و توزیع به سازمان غذا و داروی آمریکا ارائه خواهد شد. سازمان بهداشت جهانی نیز با مسرت بخش خواندن این خبر اعلام کرده است واکسن جدید می‌تواند شرایط را تا فصل بهار به طور کلی تغییر دهد.

پیش از این در چین خبرهای امیدبخشی از توسعه واکسن کرونا مخابره شده بود و این احتمال وجو دارد که این واکسن که طبق ادعای مقامات این کشور نتایج مثبتی روی ۱۰۰ هزار نفر داشته است به کابوس کرونا خاتمه دهد.

گفته می‌شود کار واکسیناسیون کارکنان شرکت‌های بزرگ چینی نظیر هوآوی، شرکت نفت چین و پپتروشیمی چین آغاز شده و محققان در حال مطالعه آثار این واکسن بر روی داوطلبان جدید در دیگر کشورها نظیر پرو و امارات هستند. در صورت تایید نهایی قرار است در مرحله نخست ۱۰۰ میلیون دوز و در مرحله بعد یک میلیارد دوز از این واکسن تولید و توزیع شود.

سرعت شیوع در برخی از مناطق به حدی بالا بوده که مقامات مجبور به اعمال مجدد قرنطینه‌ها شده اند که این مساله به معنای کمتر شدن امیدها برای احیای سریع رشد اقتصادی خواهد بود. انتظار می‌رود اقتصاد جهان امسال رشد منفی قابل ملاحظه ای به ثبت برساند که حتی از عملکرد دوران موسوم به رکود بزرگ در سال ۲۰۰۸ نیز بدتر خواهد بود. پاتریک کربی، اقتصاددان بانک جهانی گفته است روند احیای اقتصاد جهان آهسته و زمان بر است و شاید رشد اقتصادی تا مدت ها به وضعیت قبل از شیوع کرونا باز نگردد.

تاکنون بیش از ۵۲ میلیون و ۸۸۵ هزار و ۸۹۷ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۲۹۵ هزار و ۴۲۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۴۷ هزار و ۸۵۹ نفر، برزیل با ۱۶۳ هزار و ۴۹۲ نفر، هند با ۱۲۸ هزار و ۵۵۹ نفر، مکزیک با ۹۶ هزار و ۴۳۰ نفر و انگلیس با ۵۰ هزار و ۳۶۵ نفر بوده است.

برد مک میلان، کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه کامن ولث فایننشیال نتوورک گفت: بین رویکرد دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در مباحث اقتصادی اختلاف نظر زیادی وجود دارد اما اکثریت سنا در دست جمهوری خواهان باقی مانده و این یعنی دولت بایدن برای پیشبرد برنامه‌های خود با مقاومت‌هایی روبروخواهد شد. این مساله به ویژه در حوزه مالیات‌ها محسوس خواهد بود و باید دید آیا در نهایت دولت بایدن خواهد توانست نرخ مالیات‌ها را مجددا افزایش دهد یا جمهوری خواهان به حفظ نرخ ها در سطح کنونی اصرار خواهند کرد.

بورس آمریکا

در وال استریت، همه شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۳۶ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۹۹۱.۶۴ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۱۶ درصد ریزش تا سطح ۳۵۳۱.۳۹ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۸۹ درصد کاهش در سطح ۱۱ هزار و ۶۸۱.۵۹ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۰.۶۸ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۳۳۸.۹۴ واحد بسته شد. شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۱.۲۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۵۲.۹۴ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۱.۵۲ درصدی در سطح ۵۳۶۲.۵۷ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۰.۸۷ درصد پایین رفت و به ۷۷۲۶ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۶۸ درصدی تا سطح ۲۵ هزار و ۵۲۰.۲۸ واحدی بالا رفت. شاخص هانگ سنگ بورس هنگ کنگ ۰.۲۲ درصد پایین رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۱۶۹.۳۸ واحد بسته شد. در چین شاخص «شانگهای کامپوزیت» افزایش ۰.۰۷ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۹۰۸.۴۶ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۴۹ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۴۱۸.۲۲ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت وست تگزاس اینتر مدیت با ۰.۳ درصد افزایش به ۴۱.۷۸ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۲۸ درصدی به ازای ۴۳.۹۳ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۵۹ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۷۶.۷۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۲۲ درصدی به ازای ۲۴.۳۲ دلار مبادله شد.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  هیچ کدوم بالای یک درصد نبوده واین یعنی نوسان ،نه مثل ایران که پشت سرهم بالای سه درصد میریزه واین یعنی سقوط

 • ناشناس

  با این حساب فردا بورس تهران صعودیه ?

 • منتظریه روزخوب

  توی کشورهای دیگه ریزش شاخص با صدم ردصد هستتوی کشورما ۴.۹۹

 • ناشناس

  فردا یقینا صعودی تا یه هفته بقیشو نمیدونم ?

 • نیما

  اره، بورس شما وضعیتش سفیده. ?

 • ناشناس

  بورس اینجا برعکس حرکت میکنه پس صعودیه

 • ناشناس

  اگر سهام اونور قرمز بشه نشان از بدبخت شدن سهامدارانش نیست فقط یه معیار اقتصادی هستش. چون بازار اونور دوطرفه هستش و سهامداران چه صعودی و چه نزولی می تونن سود کنند.
  بیشتر مطالعه کنیم و بیشتر فکر کنیم…

 • ناشناس

  خدایا ما کجاییم و بقیه کجا
  تورم اونا 0.2 درصده و نهایت ۱.۲ درصد سالانه‌س
  تورم ما اسما سالانه ۲۰ درصده و اون چیزی که حس میکنیم بالای ۱۰۰ درصد و ۲۰۰ درصده
  قیمت همه چیز هرسال نسبت به سال قبلش ۲ تا ۳ برابر شده
  اینا مردم نفهم فرض کردن

 • دنی

  جالبه اونجا تلاش میکنن تورم رو به عدد دو درصد برسونن ولی نشده و دو دهم کاهش داشته، اونجا کجان و ما کجا

 • ناشناس

  کامنت خیایها رو اصلا نمی ذاری ولی کامنت یک نفر رو با اون اموجی های بچه گونه که امضاشه چند بار میذاری. نمونش ذیل همین خبر