فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۷۲۲۹۷۸

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا / جمهوری‌خواهان پیروز میدان می‌شوند؟

در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا / جمهوری‌خواهان پیروز میدان می‌شوند؟

انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا امروز سه‌شنبه برگزار خواهد شد. با وجود اینکه تعداد زیادی از رای‌دهندگان انتخاب خود را کرده‌اند، اما ممکن است اعلام نتیجه نهایی روزها یا هفته‌ها به طول بیانجامد. شانس جمهوری‌خواهان برای به دست گرفتن کنگره آمریکا بالاست اما در خصوص مجلس سنا رقابت سختی میان این حزب و حزب دموکرات وجود خواهد داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز ، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده روز دوشنبه در بحث پایانی خود پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا هشدار داد که پیروزی جمهوری‌خواهان می‌تواند نهادهای دموکراتیک این کشور را تضعیف کند، در حالی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق اشاره کرد که می‌تواند تا هفته آینده بار دیگر نامزدی برای کاخ سفید را اعلام کند.

به نقل از رویترز ، اظهارات بایدن انعکاس شکاف سیاسی عمیق در ایالات متحده پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای 8 نوامبر است. انتخاباتی که احتمالا بعد از آن جمهوری‌خواهان کنترل یک یا هر دو مجلس کنگره را به دست آورند.

بایدن گفت: امروز ما با یک نقطه بسیار حساس روبرو هستیم. مثل روز روشن است که دموکراسی ما در خطر است و می‌دانیم که این همان لحظه‌ای است که شما باید از آن دفاع کنید.

دموکرات‌ها تلاش می‌کنند در دو سال آخر دوره اول ریاست جمهوری جو بایدن حمایت اکثریتی کنگره را حفظ کنند اما احتمال موفقیت جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان بیشتر است، در حالی که رقابت برای کنترل سنا سخت به نظر می‌رسد.

پیش‌بینی‌کنندگان بی‌طرف می‌گویند که جمهوری‌خواهان احتمالاً ۲۵ کرسی از ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان را به دست خواهند آورد که برای برنده شدن کافی است. تحلیلگران احتمال می‌دهند که جمهوری خواهان یک کرسی مورد نیاز خود را نیز برای کنترل سنا به دست آورند.

بایدن به محبوبیت از دست رفته خود می‌بازد؟

جمهوری خواهان، دولت بایدن را به دلیل افزایش قیمت‌ها و آمار جرم و جنایت که دو نگرانی اصلی رای‌دهندگان است، مقصر می‌دانند. اما ده‌ها نامزد نیز ادعاهای بی‌اساس ترامپ مبنی بر تقلب در انتخابات سال 2020 را تکرار کرده‌اند. برخی از این افراد می‌توانند به مناصبی دست یابند و نقش محوری در انتخابات ریاست جمهوری 2024 ایفا کنند.

ترامپ بارها به این موضوع اشاره کرده است که ممکن است دوباره نامزد ریاست جمهوری شود. او قرار است روز 15 نوامبر یعنی یک هفته پس از انتخابات میان‌دوره‌ای، در ملک خود در فلوریدا اعلامیه‌ای داشته باشد.

علیرغم تحقق وعده‌های مبارزات انتخاباتی برای تقویت زیرساخت‌ها و انرژی پاک، بسیاری از شهروندان آمریکایی در دوران ریاست جمهوری بایدن متحمل رنج شده‌اند. بر اساس نظرسنجی رویترز که روز دوشنبه منتشر شد، تنها 39 درصد از مردم عملکرد او را تایید می‌کنند. عدم محبوبیت بایدن، حضور او را به یک حضور ناطلبیده در سخت‌ترین رقابت‌ها تبدیل کرده است.

اگر جمهوری خواهان مجلس نمایندگان یا سنا را به دست بگیرند، این به معنای پایان تلاش‌های بایدن برای حمایت از قانون سقط جنین و دیگر اولویت‌های دموکرات‌ها از طریق کنگره است. همچنین راه را برای تحقیقات تحت رهبری جمهوری‌خواهان هموار می‌کند که اساساً می‌تواند به کاخ سفید آسیب برساند. سنای تحت رهبری جمهوری‌خواهان همچنین می‌تواند از نامزدی بایدن برای پست‌های قضایی یا اداری جلوگیری کند.
ایلان ماسک، روز دوشنبه در توییتر خود نوشت که رای‌دهندگان با افکار مستقل باید به کنگره جمهوری‌خواهان رای دهند.

در صورت پیروزی، جمهوری‌خواهان قصد دارند از سقف بدهی فدرال رزرو به عنوان اهرمی برای کاهش هزینه‌ها استفاده کنند. آنها همچنین به دنبال این هستند که کاهش مالیات فردی ترامپ در سال 2017 را دائمی کنند و از کاهش مالیات شرکت‌ها که دموکرات‌ها طی دو سال گذشته تلاش کرده‌اند آن را شکست دهند، محافظت کنند. کنترل کاپیتول هیل به جمهوری‌خواهان این قدرت را می‌دهد که جلوی کمک‌ها به اوکراین را بگیرند و جریان جریان تسلیحات و کمک‌های اقتصادی به کیف را کند کنند.

ترس از خشونت انتخاباتی در آمریکا

طرفداران ترامپ اخیراً کارکنان و رای‌دهندگان انتخاباتی را تهدید کرده و مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند. حمله به همسر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در 28 اکتبر، ترس از خشونت سیاسی را بیشتر افزایش داده است. ترامپ در تجمع روز دوشنبه اوهایو نانسی پلوسی را «حیوان» خواند.

اما کاخ سفید روز دوشنبه گفت که مجریان قانون هیچ گونه تهدید خاص و معتبر مرتبط با انتخابات را گزارش نکرده‌اند. وزارت دادگستری ایالات متحده اعلام کرد که بر رای‌گیری در 64 نقطه در سراسر کشور نظارت خواهد کرد.

بر اساس پروژه انتخابات ایالات متحده، که رای‌گیری زودهنگام را دنبال می‌کند، بیش از 43 میلیون آمریکایی تاکنون رای خود را، چه شخصاً یا از طریق پست، به صندوق انداخته‌اند. کارشناسان می‌گویند ممکن است روزها یا هفته‌ها طول بکشد تا نتیجه رقابت‌های نزدیک در برخی ایالت‌ها و همچنین نتیجه کنترل کنگره مشخص شود. تاکنون، مشکلات زیادی در خصوص رای‌گیری گزارش نشده است.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.