کد مطلب: ۸۵۷۵۳۱

گاز ترکمنستان جایگزین ایران برای عراق

گاز ترکمنستان جایگزین ایران برای عراق

عراق واردات گاز طبیعی از ترکمنستان را در آینده نزدیک، پس از امضای توافق اولیه میان دو کشور برای تامین گاز به منظور کمک به تامین گاز مورد نیاز بغداد برای تولید برق، آغاز خواهد کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، عراق به‌رغم اینکه منابع نفت و گاز فراوانی دارد مجبور است برای تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های برق خود از کشورهای همسایه از جمله ایران، گاز وارد کند. این کشور فاقد تاسیسات برای فرآوری گازهایی است که به همراه نفت از میادین نفتی عظیم خود استخراج می‌کند و همچنان حجم زیادی مشعل‌سوزی دارد.

عراق، گاز و برق از ایران وارد می‌کند، اما تحریم های آمریکا علیه بخش انرژی ایران، پرداخت پول این واردات را دشوار کرده است. هر چند آمریکا، با قراردادهای انرژی عراق و ایران برای تامین برق و گاز عراق، موافقت کرده اما بغداد را تحت فشار قرار داده است تا وابستگی خود به واردات انرژی از ایران را کاهش دهد. توافق با ترکمنستان ممکن است به این هدف کمک کند.

عزت صابر، معاون وزیر نفت عراق در امور گاز روز پنجشنبه اظهار کرد: در جریان سفر مقامات عراقی به ترکمنستان، طبق تفاهم نامه همکاری که برای این منظور تهیه شده است، با واردات مقادیری گاز برای تامین بخشی از نیاز نیروگاه‌های برق عراق، توافق شد.

این مقام عراق انتظار دارد تا پیش از پایان سال میلادی جاری، این توافقنامه که شامل جزئیات واردات گاز و مکانیزم های بین دو کشور است، امضا شود.

ترکمنستان خارج از آسیای مرکزی چندان شناخته شده نیست اما طبق آمار شرکت بریتیش پترولیوم، این کشور صاحب چهارمین ذخایر بزرگ گاز طبیعی در جهان به میزان ۱۹.۵ تریلیون متر مکعب است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با این حال، تولید گاز ترکمنستان اندک بوده و در سال ۲۰۲۰، به حدود ۵۹ میلیارد متر مکعب رسید و به دلیل مصرف داخلی اندک، عمده آن به چین صادر شد. این کشور به همسایگانش در آسیای مرکزی هم گاز صادر می‌کند.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  خب راه صادراتش کجاست ؟ باز هم باید از ایران بگذرد

 • ناشناس

  زنده باد دنیای تورک

 • ناشناس

  نمیتونه
  غیر ازینکه ظرفیت صادرکردند بیشتر رانداره ازکجامیخواد صادر کنه؟
  ازمسیر ایران؟
  از آذربایجان و ارمنستان و ترکیه ؟ که بصرفه نیست
  پس نمیتونه شایعه است

  • یاسمن

   چرا نمیتونه عراق گشور بزرگ درسته الان شاید چند سال داعش وچنگ اینجوری شده ولی هم باز میتونه ولی خود ایران عراق ول نمیکنه

 • ناشناس

  هرروزتورم هرروزانزوای جهانی هرروزفقربیشتر..باتوهمتشان کشورومردم رانابودکردندخدامسببین رابه خاطرخون شهدابه خاطریتیمان وفقراکه اینهابانیش هستندنابودکند.آمین

 • ناشناس

  عراق چه جوری میخواد از ترکمنستان گاز بگیره؟
  یعنی راه انتقال گاز به عراق
  از طریق ایران ؟
  حتما ایران میخواد بگه از کشور دوست ( ترکمنستان) ، گاز میگیریم و به کشور برادر (عراق) می‌فرستیم و خودمان هم یه قل دوقل بازی میکنیم

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز