فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۸۹۷۹۹

آمریکا وضعیت اضطراری ملی درباره ایران را تمدید کرد

آمریکا وضعیت اضطراری ملی درباره ایران را تمدید کرد

رییس‌جمهور آمریکا در پیامی به کنگره اعلام کرد که به دلیل عادی نشدن روابط با جمهوری اسلامی ایران، وضعیت اضطراری ملی را در ارتباط با ایران یک سال دیگر تمدید می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا فرمان «وضعیت اضطراری ملی درباره جمهوری اسلامی ایران» را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد و این وضعیت پس از ۱۴ نوامبر ۲۰۲۳ نیز ادامه می‌یابد.

بایدن در پیامی به کنگره که متن مکتوب آن در وبگاه کاخ سفید منتشر شده است، گفت که وضعیت اضطراری ملی درباره ایران که ابتدا در سال ۱۹۷۹ با فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰ رییس‌جمهور آمریکا اعلام شده بود، به مدت یک سال دیگر باید تمدید شود.

طبق پیام بایدن به کنگره، او این تصمیم را بر این اساس گرفته است که «روابط با جمهوری اسلامی ایران هنوز عادی نشده و اجرای توافقات به تاریخ ۱۹ ژانویه ۱۹۸۱ با جمهوری اسلامی همچنان در حال انجام است.»

بایدن همچنین به کنگره گفت که حفظ مفاد این اعلامیه اضطراری ملی را «ضروری» می‌داند و بر «نگرانی‌های پابرجا» در روابط جمهوری اسلامی ایران و آمریکا تاکید می‌کند.

جیمی کارتر، رئیس‌جمهور وقت آمریکا فرمان شماره ۱۲۱۷۰ را برای اعلام وضعیت اضطراری ملی علیه جمهوری اسلامی، پس از تسخیر لانه جاسوسی در ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ امضا کرد.

«بیل کلینتون» نیز فرمان شماره ۱۲۹۵۷ را در تاریخ ۱۵ مارس ۱۹۹۵ علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرد که این فرمان‌ها از آن پس، توسط روسای جمهوری بعدی آمریکا علیه ایران تمدید شدند.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.