کد مطلب: ۲۳۶۶۶۹

نفت آمریکا جای روسیه و اوپک را در بازار اروپا تنگ کرد

نفت آمریکا جای روسیه و اوپک را در بازار اروپا تنگ کرد

در حالی که ترامپ اوپک را به تلاش برای گرانی بی‌حساب‌و‌کتاب نفت متهم کرده است تولید‌کنندگان آمریکایی در حال سرازیر کردن مقادیر بی‌سابقه‌ای نفت به بازار اروپا هستند.

در حالی که تلاش‌های اوپک برای برقراری توازن در بازار نفت در حال به ثمر نشستن است، تولید کنندگان آمریکایی که از رشد قیمت‌ها منتفع شده‌اند، در حال سرازیر کردن مقادیر بی سابقه‌ای نفت به بازار اروپا هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، اوپک و روسیه سال گذشته توافقی را به اجرا گذاشتند که به موجب آن روزانه حدود 1.8 میلیون بشکه از تولید نفت این کشورها کاهش می‌یابد.

به گفته این کشورها، بازار تا حد زیادی به توازن رسیده و این وضعیت سبب شده قیمت نفت به بالاترین رقم 3 سال گذشته برسد.

اکنون رشد قیمت ناشی از اجرای موثر توافق کاهش تولید موجب افزایش تولید نفت شیل آمریکا شده و به گفته تجار این مساله سبب دشواری فروش نفت روسیه، نیجریه و دیگر انواع نفت‌های خام در بازار اروپا گشته است.

یک تاجر نفتی در یک پالایشگاه مدیترانه‌ای که معمولا نفت روسیه و منطقه دریای خزر را خریداری می‌کند و جدیدا شروع به خرید نفت از آمریکا کرده گفت: پیشنهاد فروش نفت خام امریکا در همه جا دیده می‌شود… این مسئله موجب شده تا فروش نفت‌های منطقه تحت فشار قرار گیرد.

انتظار می‌رود تولید نفت آمریکا در سال جاری میلادی به 10.7 میلیون بشکه در روز برسد. بر اساس امارهای موسسه تامسون رویترز آیکون، در ماه آوریل، صادرات نفت آمریکا به اروپا به بالاترین رقم خود یعنی 550 هزار بشکه در روز رسید.

در بازه زمانی ژانویه تا آوریل، میزان فروش نفت آمریکا در بازار اروپا نسبت به مدت مشابه سال قبل 4 برابر شده و به 5.8 میلیون تن معادل ظرفیت 68 تانکر بزرگ افرامکس رسیده است.

منابع تجاری گفتند، صادرات نفت آمریکا به اروپا روند افزایشی خود را ادامه خواهد داد و این به ضرر صادرات نفت اوپک و روسیه به این بازار تمام می‌شود.

در سال 2017، اروپا تقریبا 7 درصد از صادرات نفت خام امریکا را دریافت کرد، اما این سهم در سال جاری میلادی به حدود 12 درصد رسیده است.

مقصدهای اصلی صادرات نفت آمریکا کشورهای انگلیس، ایتالیا و هلند هستند و شرکت‌های بی پی، اکسون موبیل و والرو بیشترین خرید را از تولید کنندگان آمریکایی دارند.

منبع: تسنیم

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.