کد مطلب: ۳۱۴۷۹۶

اعطای یارانه دولتی به بدمصرف‌ها بی‌عدالتی محض است

اعطای یارانه دولتی به بدمصرف‌ها بی‌عدالتی محض است

وزیر نیرو گفت: بدمصرف‌ها از یارانه بیشتری بهره‌مند می‌شوند و اعطای این یارانه دولتی به بدمصرف‌ها یک بی‌عدالتی محض است و اثرش را روی خدمت‌رسانی می‌گذارد.

رضا اردکانیان در حاشیه سی و سومین کنفرانس بین‌المللی برق در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به میزان 3000 مگاوات مدیریت بخش تقاضا برای تامین برق تابستان 98 در برنامه دیده شده که شامل 11 زیربرنامه است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: یکی از آن برنامه‌ها اصلاح تعرفه است و ما مدیریت مصرف را مساوی اصلاح قیمت و تغییر تعرفه نمی‌دانیم؛ بلکه یکی از زیربرنامه ها برای تحقق اصلاح مصرف، بحث تعرفه است.

اردکانیان تصریح کرد: همچنین تعویض 15 میلیون لامپ در دستگاه‌های دولتی و غیردولتی در برنامه قرار دارد و به دنبال این هستیم که روشنایی معابر را به نحوی مدیریت کنیم که بدون هرگونه اخلال، برق کمتری مصرف شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه "در حال حاضر 60 درصد برق تولیدی را بخش خصوصی تامین می کند و جزو لاینفک صنعت برق هستند، گفت: قطعا از بخش خصوصی برای نوسازی شبکه های انتقال و توزیع کمک می گیریم که این موضوع از حیث برنامه ریزی به صورت تفصیلی انجام شده و اکنون دنبال تامین منابع مالی لازم هستیم و سازمان برنامه و بودجه همکاری خوبی را با ما شروع کرده است.

وی افزود: در خصوص قیمت آب و برق، ما باید مقدار بیشتر صحبت کنیم و بشنویم؛ به این معنا که موضوع جای خود را در جامعه به درستی باز کند.

اردکانیان خاطرنشان کرد: اصلاح تعرفه ها در دو جا مهم است؛ یکی اینکه به پایدار بودن عرضه آب و برق کمک کند یعنی اگر قیمت یک کیلووات ساعت برق 100 تومان است و ما 60 تومان می گیریم، تا جایی قابل تحمل است و از جایی به بعد، به اختلال در عرضه برق تبدیل می شود و خدمت رسانی را مختل می کند؛ و یک تاثیر دیگر دارد و آن اینکه فرض کنیم در عرضه برق مشکلی وجود نداشته باشد و دولت بتواند از منابع دیگری به صنعت برق کمک بدهد و یک برق یارانه ای کماکان ارایه شود، چون در بخش های مختلف الگوی صحیح مصرف رعایت نمی شود، این قیمت تکلیفی به این معنی خواهد بود که بدمصرف ها از یارانه بیشتری بهره مند می شوند و اعطای این یارانه دولتی به بدمصرف‌ها یک بی‌عدالتی محض است و اثرش را روی خدمت رسانی می گذارد.

وی ادامه داد: اگر موضوع اصلاح قیمت را طرح می کنیم، یادمان باشد که در یک جا مخصوصا برای پر مصرف‌ها این قیمت و تعرفه بیش از این که نقش منبع مالی را داشته باشد، باید نقش بازدارندگی را ایفا کند.

وزیر نیرو با بیان اینکه هر لیتر آب شرب را 2 ریال داریم در اختیار مردم می‌گذاریم، گفت: وقتی قیمت آب بیش از حد متعارف ارزان باشد، طبیعی است که آن آب آشامیدنی در هر جاییو به هر شیوه ای مصرف می شود و این شیوه درست و قابل ادامه ای نیست.

اردکانیان در پاسخ به این سوال که آیا قرار است از فردا قیمت‌ها به طور زیادی تغییر کند؟، گفت: خیر؛ قطعا در این زمینه باید بیشتر کار کنیم؛ باید بیشتر صحبت کنیم و بیشتر به حرف کسانی که در عرصه‌های مختلف اجتماع صاحب نظر هستند گوش کنیم؛ این موضوع باید به یک مطالبه اجتماعی تبدیل شود؛ آن زمان همه در یک راستا صحبت می کنیم.

وی افزود: در وزارت نیرو بیشتر به منابع داخلی یعنی پول آب و برق متکی هستیم؛ در بودجه سال گذشته مضیقه هایی برای استفاده به موقع از منابع داخلی ایجاد شد که با موضوع پرداخت یارانه‌ها ارتباط داشت؛ امیدواریم کمک مجلس در بودجه 1398 به گونه‌ای باشد که مضیقه‌های سال قبل را مرتفع کند و اجازه دهد مثل 44 سال گذشته وزارت نیرو دسترسی به موقع به منابع داخلی خود داشته باشد.

اردکانیان در پاسخ به اینکه آیا شما نامه‌ای تند به رئیس‌جمهوری در مورد دخالت معاون علمی رئیس‌جمهوری در آب‌های ژرف نوشته‌اید، گفت: چه کسی گفته تند؟ وقتی من یک حرف هیجان انگیز نمی زنم و از آن تیتر در نمی‌آید، همکار شما نباید خودش نمک و فلفل به آن اضافه کند.

وی ادامه داد: من کار و کاسبی‌ام نامه نوشتن است، اما اینجا سر تند بودن آن بحث دارم؛ من اخلاقی دارم که وقتی به شما یک نامه می‌نویسم و در آن اشاره‌ای به ایشان می‌کنم، حتما رونوشتی به ایشان می‌زنم که ایشان از فرد دیگری راجع به چیزی که به شما گفتم نشنود.

منبع:‌ تسنیم

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.