کد مطلب: ۵۱۹۹۰۲

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

فروش اجباری مکمل‌ سوخت در پمپ‌بنزین‌ها / اکتان برای خودرو چه فایده‌ای دارد؟

فروش اجباری مکمل‌ سوخت در پمپ‌بنزین‌ها / اکتان برای خودرو چه فایده‌ای دارد؟

در برخی از جایگاه‌های سوخت، اگر سوخت‌گیری توسط متصدیان انجام شود، مکمل یا اکتان بدون اطلاع راننده افزوده می‌شود.اگر هم کسی خودش سوخت‌گیری می‌کند، حتما بارها با پیشنهاد و اصرار زیاد از سوی متصدیان برای افزودن اکتان روبه رو شده است. اما این کار به سود خودرو است یا فروشندگان؟

ممکن است یک روز عادی که برای بنزین زدن به پمپ بنزین رفته‌اید، هنگام حساب کردن متوجه شوید باید پول بیشتری پرداخت کنید. هنگامی که علت را جویا شوید، احتمالا متصدی به شما می‌گوید: «خب اکتان ریختم براتون.» سپس برای شما مجموعه‌ای از مزایای افزودن مکمل و اکتان را کنار هم می‌چیند و شما خود را در برابر یک پازل توفیق اجباری می‌بینید.

این تجربه مشابه بسیاری از مردم در هنگام سوخت‌گیری است. مخصوصا اگر سوخت‌گیری توسط متصدیان انجام شود، مکمل یا اکتان بدون اطلاع راننده افزوده می‌شود. اگر هم کسی خودش سوخت‌گیری می‌کند، حتما بارها با پیشنهاد و اصرار زیاد برای افزودن اکتان از سوی متصدیان روبه رو شده است. اما این پازل چقدر توفیق و سود برای خودرو است و چقدر ترفندی برای سود و فروش؟

افزودن اکتان‌؛ ترفند افزایش سود!

علی یکی از رانندگانی است که می‌گوید بارها در پمپ بنزین با متصدی بحث کرده و جلویشان را گرفته که برایش مکمل نزنند، او می‌گوید هر بار متصدیان دلایل زیادی از جمله خراب شدن موتور و صدمه دیدن خودرو را مطرح می‌کنند اما او زیر بار نمی‌رود.

فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو در ارتباط با ضرورت استفاده از اکتان‌افزاها در گفتگو با تجارت‌نیوز، می‌گوید: خود اکتان برای بهبود احتراق ماشین‌های تزریق مستقیم توربو مصرف می‌شود. در ایران تعداد ماشین‌های تزریق مستقیم خیلی کم است. درصد زیادی از این اکتان‌افزاها کاربرد و خاصیت زیادی برای ماشین‌های معمولی ما ندارند.

زاوه در ارتباط با استفاده از اکتان‌افزاها در جایگاه‌ها می‌گوید: این کار در جایگاه‌ها برای افزایش سود صورت می‌گیرد و معمولا هم دو برابر قیمت از مردم پول می‌گیرند. البته اکتان‌افزاهای برندهای خوب گران است اما معمولا در جایگاه‌ها از اکتان‌افزاهایی با برندهای گم نام استفاده می‌کنند و حتی گاهی این اکتان افزاهایی که در باک می‌ریزند اصلا پلمپ نیست و خودشان پر می‌کنند. مثلا قوطی را با ۲۰ سی سی بنزین پر می‌کنند و بعد همان را ۱۰۰ هزار تومان می‌فروشند.

از طریق سامانه ۰۹۶۲۷ شکایت کنید

یکی دیگر از رانندگان خانم که معمولا سوخت‌گیری ماشینش را متصدی پمپ‌بنزین انجام می‌دهد می‌گوید: بار آخر که برای سوخت‌گیری به پمپ بنزین مراجعه کردم، متصدی درخواست پول بیشتری کرد، چون برایم همراه با سوخت اکتان زده بود. از اینکه بدون اطلاع من این کار را انجام داد بسیار ناراحتم.

فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش نفت و فراورده‌های نفتی در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: شرکت ملی پخش بارها و بارها تاکید کرده است که بنزینی که توزیع می‌شود نیاری به مکمل و اکتان افزا ندارد و ما اسفاده از مکمل را تایید نمی‌کنیم.

وی در خصوص پیگیری و شکایت در مورد مواردی که متصدیان بدون اطلاع و اجازه افراد از مکمل‌ها در سوخت‌گیری استفاده می‌کنند می‌گوید: افراد می‌توانند با سامانه پاسخگویی شبانه‌روزی ۰۹۶۲۷ تماس بگیرند و حتما شماره جایگاه و محل را به ما اطلاع دهند.

افزودن مکمل مورد تایید نیست

ناصر رئیسی‌فرد، رییس هیئت مدیره انجمن جایگاه‌‌داران سوخت هم در گفتگو با تجارت‌نیوز، می‌گوید: ما هیچ توصیه‌ای برای استفاده از مکمل نمی‌کنیم اما صاحبان خودرو می‌توانند خودشان از فروشگاهی این مکمل‌ها را خریداری کنند و متصدی پمپ برایشان بریزد اما اگر متصدی بدون اجازه این کار را انجام دهد و سوءاستفاده‌ای انجام شود، جایگاه و متصدی پمپ باید پاسخگو باشند، زیرا این کار از نظر ما و کل جایگاه‌ها مطلقا مورد تایید نیست و مردود است.

رئیسی‌فرد افزود: برای شکایت و پیگیری افراد می‌توانند با سامانه پاسخگویی شرکت نفت که به صورت بنر یا پشت شیشه دفاتر جایگاه‌ها زده شده تماس بگیرند و اگر جایگاهی تحت پوشش شرکت‌های زنجیره‌ای باشد، می‌توانند با شماره تلفن این شرکت تماس بگیرند و شکایت خود را مطرح کنند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  مکمل برای صاحبان جایگاهها بهترین منبع درامد غیر مجاز میباشد وتحمیل آنها به کارگران خودجهت عرضه با عناوین خاص ،مالکین را از خطر قوانین مصون مینماید .چون در صورت شکایت ،کارگر را زیر مجموعه خود ندانسته وسریعا به اخراج صوری آن بسنده مینمایند.کشورهایی در دنیاپیشرفت میکنندکه مشکل شفاف سازی نداشته باشندو منافع ملی رو به منافع شخصی ترجیح دادن

 • ميثم حبیب الهی

  من که زدم خوب بودعااالی

  • مهدی

   افا میثم مثل اینکه کارمند پمپ بنزینی

 • ميثم حبیب الهی

  ماریختیم توپ بودبایدحواستون باشه پرباشه وپلمپ

 • حسین

  اولا اکتان در جایگاه سوخت توسط کارگر تامین و فروخته میشه . شما فکر کردید جایگاه دار با سرمایه میلیاردی لنگ فروش ۲۰ هزارتومن اکتانه. دوما وقتی وارد جایگاه میشید و بدون اجازه شما کارگر مکمل میریزه توی باک حالا هرچیزی که توش باشه یا نباشه. شهامت و جسارت داشته باشید بی رو درواسی بگید من نخواستم نباید میریختی و در صورت اصرار کارگر به دفتر مراجعه کنید نه اینکه با یه خنده و دوتا حرف مسئله رو رد کنید.

 • ناشناس

  حالا نه اینکه بنزین ها نا خالصی نداره فقط به نفع تعمیرکار کار میکنن.آقایون هر وقت گذر شما به تعمیرگاه افتاد و برای خرید قطعات فرستاده شدید بگید بگو پیک بیاره.

 • Hadi

  لطفا پیگیری کنین. چرا بنزین سوپر نیست ؟ واقعا چرا نیست ؟ مرکز استان ها بود که الانم چند ماه نیست. شهرستان ها که الان 1 ساله نیست. این بنزین بی کیفیت اشغال پدر موتور ماشین در اورده. همش ناک میزنه. موتور ضعیف میشه. سنسور اکسیژن میسوزنه 1 میلیون بیشتر قیمتشه. چرا کسی پیگیری نمیکنه واقعا. چه مملکتی اخه. همش از مردم بدبخت بیچاره باید زجر بشکن و هزینه بدن. بنزین لیتری 3.5 میخوای بخری همونم نیست. خدا ازتون نگذره

 • ناشناس

  اولا زوری نمیشه چیزی رو متحمل کرد برای شخصی.دوما این کارگرای پمپ بنزین بیش از ۹۰درصدشون حقوق ندارن بدبختا.سوما اینجا جمهوری اسلامیه.همه دروغ رو راحت میگن که بنزین کیفیتش خوبه.چهارما اکتان برای برخی ماشینها ضروریه.چطور تو نمایندگی میفروشن ولی میگن از بیرون نگیرید؟؟

 • ناشناس

  بله امروز بدون اطلاع برای بنده مکمل ریختن و بعد ۵۸۰ اضافه کارت کشیده بودن و گفتن مبلغ مکمل ها ۵۸۰ شده

 • علی

  بعنوان کارشناس ارشد پتروشیمی عرض میکنم متاسفانه اکتانهائ که تو پمپ بنزین فروخته میشه عملا هبچ تاثیری تو‌کارکرد موتور اتومبیل نداره بیش از ۱۵ برند رو همکاران من آزمایش کردند و تماما حاوی نفت سفبد هستند که باعث شستشوی صافی بنزین میشه که تو روزهای اول ( تا ۲۰۰ کیلومتر کارکرد ) حدود ۳۰ درصد مصرف بنزین رو بالا میبره و راننده حس میکنه ماشینش شتاب بیشتری گرفته یعنی دلیل شتاب بیشتر عملا استفاده از نفت تو سوخت خودرو است که در بلند مدت باعث خراش در سیلندر و‌پبستون خودرو و‌خسارتهای مالی شدید میشه
  همچنین لارمه بگم اتومبیلهای ژاپنی/ کره ای بهزچوجه با هیچ مکملی سازگاری نداره و نیازی به مکمل و حتی بنزین سوپر نداره ودر صورت استفاده ماشین به مشکل میخوره
  اگر اتومبیلهای دیکه اصرار به استفاده از اکتان یا مکمل دارند به ازا هر ۱۰ هزار کیلومتر ۱۵۰ تا ۲۵۰ سی سی نفت سفید تو‌ باک پر تز بنزین بریزن از هزار تا مکمل بهتره( فقط ماشینهایی ساخت غیر از ژاپن و کره)

 • مهدی

  مکمل هواگیری باک بنزین کلاهبرداریه . دوستان فریب افراد ادم نما رو نخورید