کد مطلب: ۶۲۱۸۳۱

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

هشدار برای صاحبان صنایع/سهمیه‌بندی برق صنایع تایید شد

هشدار برای صاحبان صنایع/سهمیه‌بندی برق صنایع تایید شد

گاز صنایع از اواسط آذر ماه سهمیه‌بندی شد اما انجمن سیمان و انجمن فولاد گفتند که برق این واحدها هم سهمیه‌بندی شده است. البته سخنگوی صنعت برق ابتدا این ادعا را تکذیب کرد اما امروز گفت که برق این صنایع از هفته پیش سهمیه‌بندی شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، سهمیه‌بندی برق و قطع آن برای صنایع فولادی و سیمانی، مشکلاتی برای این صنایع به وجود آورده بود. به طوری که عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن سیمان هشدار می‌دهد: در صورتی که مشکل برق صنایع هفته آینده هم حل نشود، قیمت سیمان افزایش می‌یابد.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق سهمیه‌بندی صنایع را همان هفته اول که برق صنایع سهمیه‌بندی شد، تکذیب کرد.

اما داستان چیست و برق صنایع از چه زمانی سهمیه‌بندی شد؟

سخنگوی صنعت برق در این باره به تجارت‌نیوز می‌گوید: از سوم بهمن محدودیت‌های برق برای صنایع سیمانی و فولادی آغاز شد. این محدویت‌ها، با هماهنگی وزارت صمت اعمال شد.

البته انجمن فولاد و سیمان گفت که سهمیه‌بندی از اواسط دی آغاز شد.

محدودیت‌ها تا کی ادامه دارد؟

به گفته رجبی مشهدی، این محدودیت‌ها تا ۱۲ بهمن ادامه دارد. انجمن سیمان هم می‌گوید اگر محدودیت‌ها تا این هفته رفع نشود، قیمت سیمان گران می‌شود.

رجبی مشهدی، سهمیه‌بندی برق را این گونه توجیه می‌کند: میزان مصرف انرژی در بخش صنایع خوب است اما به هرحال مجبوریم برای تامین پایدار برق شبکه، برق را نوبت‌بندی کنیم. اما ما با وزارت صمت مشورت کردیم که برق کدام صنایع را سهمیه‌بندی کنیم تا آسیب کمتری به صنایع برسد.

آنطور که رجبی مشهدی می‌گوید، با توجه به محدودیت‌هایی که از اواخر هفته پیش اعمال شد و سردی هوا، مجبور شدیم برق صنایع را نوبت‌بندی کنیم.

به نظر می‌رسد محدود کردن صنایع برای تامین برق بخش خانگی است. تابستان امسال هم زمانی که شبکه کشور قادر به تامین برق بخش خانگی نبود، برق بخش صنایع محدود شد تا این گونه روشنایی بخش خانگی حفظ شود.

این اتفاق در زمستان سال پیش و تابستان امسال، موجب چند برابر شدن برخی از کالاها شد. برای مثال سیمان در خرداد ماه امسال، ۴۰ درصد گران شد و دبیر انجمن سیمان گفت که دلیل گران شدن سیمان قطع برق و افزایش قیمت هزینه‌های حمل آن بود.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.