خبر فوری:

کد مطلب: ۶۷۶۹۸۳

بازار، کدام کالای لبنی را کم دارد؟/ تولید کارخانه‌های لبنی افزایش می‌یابد

بازار، کدام کالای لبنی را کم دارد؟/ تولید کارخانه‌های لبنی افزایش می‌یابد

ستاد تنظیم بازار برای چهار قلم محصول پرمصرف لبنی نرخ مصوب تعیین کرد تا هر چهار قلم در سبد غذایی مردم جا بگیرند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بر اساس تنظیم ستاد تنظیم بازار ،یک هفته مهلت به کارخانه‌های لبنی داده شده تا ۴ قلم کالای لبنی که پس از اصلاح یارانه‌ها برای آنها نرخ تعیین شده بود، را به ۵۰ درصد ظرفیت تولید خود برسانند.

فارس گزارش داد، بر اساس تصمیم ستاد تنظیم بازار، نیمی از کالاهایی که کارخانه‌های لبنی تولید و به بازار عرضه می‌کنند، باید شامل ۴ قلم محصولی باشد که قیمت آن مصوب شده است.

در این زمینه به شرکت‌های لبنی اعلام شده تا یک هفته دیگر میزان عرضه ۴ قلم کالایی که پیش از این ستاد تنظیم بازار نرخ مصوب تعیین کرده بود، را افزایش دهند.

پس از اصلاح یارانه‌ها در ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱، کارخانه‌های لبنی موظف هستند، بر اساس تصمیم ستاد تنظیم بازار نیمی از کالاهایی که تولید و به بازار عرضه می‌کنند ۴ قلم محصولی باشد که قیمت آن مصوب شده است، اما گزارش‌های بازرسی حاکی است که عرضه این کالاها در بازار بسیار کم است.

ستاد تنظیم بازار پس از اصلاح یارانه‌ها ۴ قلم محصول لبنی را با قیمت شیرنایلونی ۹۰۰ گرمی ۱/۵ درصد چربی ۱۵۰ هزار ریال، شیر بطری یک لیتری ۱/۵ درصد چربی ۱۸۰ هزار ریال، ماست ۲/۵ کیلویی ۱/۵ چربی ۴۹۵ هزار ریال، پنیر uf۴۰۰ گرمی نسبتا چرب ۳۷۵ هزار ریال تعیین کرده بود.

گزارش‌های ماموران بازرسی از برخی کارخانه‌ها حاکی است که عرضه این ۴ قلم کالا بسیار کم است و در حقیقت دسترسی مردم به این نوع کالاها به حداقل رسیده است.

از آنجایی که این ۴ قلم محصول لبنی، پرمصرف هستند ستاد تنظیم بازار نرخ مصوب برای آنها تعیین کرد تا در سبد غذایی مردم این محصول ضروری کم نشود.

سرانه مصرف لبنیات در ایران روایت های مختلفی دارد، اما در خوش بینانه‌ترین حالت زیر ۱۰۰ کیلو در سال و تقریبا نصف میانگین جهانی است، در حالی که در کشورهای اروپایی این میزان معادل ۳۵۰ و تا ۵۵۰ لیتر شیر در سال گفته شده است.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.