خبر فوری:

خبر مهم:

کد مطلب: ۶۸۸۲۴۳

صادرات نوشیدنی در ایام اربعین/ ماءالشعیر جای شیر را گرفت؟

صادرات نوشیدنی در ایام اربعین/ ماءالشعیر جای شیر را گرفت؟

به گفته دبیر انجمن تولیدکنندگان ماءالشعیر، مصرف این نوشیدنی در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته ۸ تا ۱۰درصد افزایش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، دبیر انجمن تولیدکنندگان ماءالشعیر گفت: امیدواریم با رایزنی‌های بین ایران و عراق در ایام اربعین بتوانیم بازار نوشیدنی‌های این کشور را تصاحب کنیم.

ایلنا گزارش داد، حمیدرضا علوی افزود: روند صادرات نوشیدنی‌ها قوتی ندارد. بعد از شیوع بیماری کرونا و بی‌ثباتی نرخ ارز در صادرات این محصولات نتوانستیم اقدامات ویژه‌ای انجام بدهیم. در بهترین حالت شاید بتوان گفت ۱۰درصد از حجم تولید صادر می‌شود. این در حالی است که ۴۰۰میلیون تن از تولید، مصرف داخلی می‌شود.

به گفته علوی این امید وجود دارد که با رایزنی‌های صورت گرفته بین ایران و عراق بتوانیم در ایام اربعین بازار نوشیدنی‌های این کشور را تصاحب کنیم.

وی ادامه داد: شرکت‌های تولیدکننده برای افزایش مصرف در فصل تابستان طرح‌های تشویقی و طرح‌های فروش خاصی در نظر گرفتند و به حداقل سود رضایت دادند. از این‌ رو میزان خرید انواع ماءالشعیر افزایش پیدا کرده است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان ماءالشعیر تصریح کرد: شروع سال جدید با آغاز ماه رمضان مصادف شد و این ماه موقعیت خاصی برای بازاریابی این کالا ایجاد می‌کند. میزان مصرف نوشیدنی‌ها و مشقات آن در این ماه افزایشی می‌شود.

گرانی شیر را ماهءالشعیر ترجیح می‌دهد؟

این فعال اقتصادی در پاسخ به این پرسش که از ابتدای سال جاری شاهد افزایش ۲۰ تا ۲۵درصدی نرخ ماءالشعیر و سایر نوشیدنی در بازار بودیم، آیا این افزایش قیمت تاثیری در میزان خرید و مصرف نوشیدنی‌ها گذاشته است؟ اذعان کرد: بدون تردید افزایش قیمت‌ها بی‌تاثیر نبوده است. شاید بتوان گفت که نوشیدنی‌ها به نوعی از سبد مصرف بسیاری از خانوارها فاصله گرفته‌ چراکه اولویت برای مصرف‌کنندگان خرید کالاهای اساسی است.

حمیدرضا علوی در پاسخ به این پرسش که برخی از کارشناسان بر این باورند که میزان مصرف نوشیدنی‌ها مانند نوشابه از مصرف شیر بیشتر شده است آیا این موضوع را تایید می‌کنید؟ گفت: شواهد بازار بر این موضوع صحه می‌گذارد. چراکه قیمت یک بطری ۱٫۵ لیتری نوشابه حداکثر ۱۶ تا ۱۸هزار تومان است در حالی که نرخ یک بطری شیر یک لیتری ۲۸ تا ۳۰هزار تومان است. پس همین قیمت تاثیر خود را در میزان خریدها می‌گذارد.

علوی میانگین قیمت ۱۴هزار و ۵۰۰ تا ۱۶هزار تومان را برای انواع ماء‌الشعیرهای در بسته‌بندی‌های یک لیتری در نظر گرفت و افزود: کلیه شرکت‌های تولیدی با توجه به گرفتاری‌هایی که در بحث تامین مواد اولیه از سرگذراندند باز هم در تولید انواع محصولات و نوشیدنی‌ها کوتاهی نکردند و تلاش کردند انواع محصولات را در بسته‌بندی‌های متفاوت به بازار عرضه کنند.

بنا به اظهارات وی بخش قابل توجهی از مواد اولیه تولید ماالشعیر مانند دانه‌های مالت، جو، رازک، اسانس‌ها و قوطی آلومینیوم وارداتی است.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.