کد مطلب: ۸۹۰۵۱۳

ایران در حال پیگیری صادرات برق به اروپا

ایران در حال پیگیری صادرات برق به اروپا

معاون انتقال و تجارت خارجی شرکت توانیر گفت: بعد از سنکرون ترکیه، امکان اتصال برق بین ایران و اروپا فراهم شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد اله‌داد، معاون انتقال و تجارت خارجی شرکت توانیر امروز در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی برق در جمع خبرنگاران درباره امکان صادرات برق به اروپا، اظهار کرد: اکنون با ارتباطی که بین ایران و ترکیه فراهم شده امکان تبادل برق با اروپا را فراهم شده است.

وی با بیان اینکه از لحاظ فنی امکان صادرات برق به اروپا فراهم شده است، اظهار کرد: این کار نیاز به مذاکره‌های قراردادی و حقوقی دارد که در دست پیگیری است.

معاون انتقال و تجارت خارجی توانیر با بیان اینکه ۲ پروژه «ایر» و «آگیر» نیز برای ارتباط بین ایران و روسیه در دست اقدام است که از آن طریق نیز می توانیم به اروپا برق صادر کنیم.(ایسنا)

صادرات پارت به پارت برق نداریم

محمد الله‌داد، معاون انتقال و تجارت برق در نشست حاشیه‌ای نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق گفت: ما در حال حاضر با تمام کشورهایی که مرز خاکی داریم، تبادل انرژی داریم به طوری که هم اکنون به عراق، افغانستان و پاکستان صادرات و با ترکیه تبادل برق داریم.

وی افزود: ما هم چنین با کشور ترکیه نیز تبادلات انرژی داریم و باید از مزیت اختلاف افق کشور در زمان پیک مصرف استفاده کنیم. ما با این کشور قرارداد زیرو بالانس داشتیم، یعنی سه روز و نیم برق را دریافت و سه روز و نیم برق را صادر کنیم.

به گفته این مقام مسئول با وجود صادرات اولویت تأمین برق با مشترکان داخلی است. زمانی که نیاز بیشتری برق به در تابستان داریم بیشتر نیاز مشترکین داخلی را تامین می‌کنیم و واردات داریم و مازاد تولید برق در زمان کم باری یعنی ۶ تا ۷ ماه از سال کار صادرات را انجام می‌دهیم.

وی در رابطه با وضعیت صادرات و واردات برق کشور خاطر نشان کرد: ظرفیت تبادل برق کشور ما بیش از ۲ هزار مگاوات است اما میزان واردات و صادرات برق ما به یک مقدار بوده است، از این نظر تعادل خوبی در منطقه وجود دارد.

این مقام مسئول اضافه کرد: خط سوم واردات برق از ترکمنستان و همچنین خط سوم واردات برق از ارمنستان را در دست احداث داریم و پیمانکاران این پروژه‌ها هم ایرانی هستند.

وی ادامه داد: در حوزه صادرات هم پروژه‌های مطالعاتی به پاکستان و عراق و افغانستان در دست اجرا است و برنامه داریم که در مدت کوتاهی تبادل افزایش یابد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر وضعیت صادرات پارت به پارت برق خاطر نشان کرد: صادرات و واردات برق از طریق قراردادهای وزارت نیرو انجام می‌گیرد و صادرات پارت به پارت در دستور کار قرار دارد اما هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است.

 

منبع : مهر

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز