کد مطلب: ۸۹۱۰۰۸

چین صادرات سوخت زمستانی را افزایش می‌دهد؟

چین صادرات سوخت زمستانی را افزایش می‌دهد؟

تحلیلگران انرژی بر این باورند که بعید است چین مانند زمستان گذشته که با افزایش صادرات تا حد زیادی مانع از کمبود شدید سوخت در آسیا شد، زمستان امسال نیز اقدام به افزایش صادرات سوخت کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، صادرات محصولات پالایش شده چین نسبت به سطح بالا در ماه‌های اخیر کاهش یافته است، تا حدی در نتیجه تقاضای داخلی قوی‌تر، اما از سوی دیگر فقدان سهمیه‌های موجود و کاهش حاشیه سود برای سوخت نیز در کاهش صادرات سوخت چین نقش داشته است.

در زمستان شمالی 2022-2023، چین نقش بزرگی در کاهش فشار ناشی از کمبود در دسترس بودن سوخت‌های پالایشی ایفا کرد که عمدتاً به دلیل از دست دادن برخی از محموله‌های روسیه به دلیل تحریم کشورهای غربی به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین، ایجاد شد.

صادرات گازوئیل در ژانویه امسال به 2.39 میلیون تن رسید و طبق آمار رسمی گمرک، تا ژوئن به 290 هزار تن کاهش یافت.

با این حال، انتشار سهمیه‌های صادراتی توسط پکن همراه با حاشیه سود بالا در آسیا باعث شد که محموله‌های گازوئیل چین با افزایش صادرات به 1.26 میلیون تن در ماه آگوست بهبود یابد.

براساس برآورد LSEG انتظار می‌رود صادرات نوامبر به کمتر از 700 هزار تن برسد.

تا 19 نوامبر، LSEG تنها 250 هزار تن گازوئیل صادراتی از چین را در ماه نوامبر ارزیابی کرده بود، در حالی که Kpler حدود 2 میلیون بشکه معادل 266 هزار متریک تن تخمین زده بود.

پالایشگاه‌های چین با حاشیه سود ضعیف‌تر برای سوخت فروخته شده در بازار داخلی دست و پنجه نرم می‌کنند و در حالی که حاشیه سود منطقه ای بالاتر است، بسیاری از پالایشگاه‌ها به دلیل کمبود سهمیه محدود شده‌اند.

حاشیه سود یا کراک برای هر بشکه بنزین، در یک پالایشگاه معمولی سنگاپور، در روز دوشنبه به 23.94 دلار رسید که نسبت به پایین ترین سطح اخیر 20.46 دلار در 10 نوامبر افزایش داشته است اما 42 درصد کمتر از اوج 41.54 دلار نسبت به زمستان گذشته است که در 16 دسامبر رسیده بود.

حاشیه‌های ضعیف‌تر سود برای گازوئیل محدودیت بیشتری بر صادرات چین است و احتمال افزایش تقاضا در زمستان امسال در بحبوحه نشانه‌هایی از عرضه کافی در آسیا و اروپا و نگرانی از کند شدن رشد اقتصاد جهانی از بین می‌رود.

افت محموله های بنزین

این یک داستان مشابه برای صادرات بنزین چین است، به طوری که قدرت در زمستان گذشته با ضعف فعلی جایگزین شده است.

چین در ماه اکتبر 770 هزار تن سوخت وسایل نقلیه موتوری سبک صادر کرد که در مقایسه با 1.09 میلیون تن در سپتامبر و حدود نیمی از اوج 1.49 میلیون تنی در زمستان سال گذشته در نوامبر 2022 کمتر است.

طبق گفته LSEG، محموله‌های این ماه احتمالاً حدود 600 هزار تن خواهد بود که ضعیف‌ترین ماه امسال خواهد بود.

حاشیه سود تولید هر بشکه بنزین از نفت خام برنت در سنگاپور در روز دوشنبه به 8.84 دلار رسید که نسبت به اوج اخیر 13.15 دلار از 10 نوامبر و کمتر از نصف بالاترین قیمت زمستان گذشته 18.32 دلار نسبت به 26 ژانویه کاهش یافته است.

 

منبع : بازار نفت، گاز و پتروشیمی

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز