خبر مهم:

کد مطلب: ۲۷۵۵۹۸

اشتباه گمرک در مورد مصوبه مجلس

اشتباه گمرک در مورد مصوبه مجلس

افزایش ۱۰ درصدی عوارض گمرکی و سود بازرگانی از سوی مجلس شورای اسلامی صرفا برای لوازم آرایشی وارداتی در نظر گرفته شده است، اما با اشتباه صورت گرفته این اتفاق در مورد فرآورده‌های بهداشتی و عطریات هم لحاظ شده است.

بهمن‌ماه سال گذشته بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ افزایش ۱۰ درصدی به عوارض گمرکی و سود بازرگانی برای واردات لوازم آرایشی را اتخاذ کردند تا رقم عوارض از ۲۶ به ۳۶ درصد افزایش یابد و اینگونه بخشی از هزینه‌های مربوط به سازمان بهزیستی تامین شود.

به گزارش تجارت‌نیوز ،با این حال اما با اشتباه صورت گرفته توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز گمرک جمهوری اسلامی ایران فرآورده‌های بهداشتی و عطریات نیز مشمول این افزایش عوارض شده و واردکنندگان را با مشکل روبه‌رو کرده است که موجب عدم ترخیص کالا از گمرک شده است.

اواخر دریبهشت‌ماه سال جاری در نامه‌ای از سوی انجمن واردکنندگان فرآورده‌های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران به اداره کل صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت لوازم آرایشی که مشمول افزایش ۱۰ درصدی عوارض گمرکی و سود بازرگانی می‌شوند اعلام شد.

چند روز بعد و در اوایل خردادماه در نامه‌ای از سوی دفتر مقررات صادرات و واردات به مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک نگاشته شده، فهرستی از کالاهای مشمول در خصوص تکلیف دولت مبنی بر اضافه شدن ۱۰ درصدی به عوارض گمرک و سود بازرگانی لوازم آرایشی در سال ۱۳۹۷ فهرستی از کالاهای مشمول ارسال شده است.

با این حال و به دلیل اشتباه پیش آمده یازدهم تیرماه سال جاری در نامه‌ای از سوی انجمن واردکنندگان فرآورده‌های بهداشتی، آرایشی وعطریات ایران به گمرک جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان عدم تطابق تعرفه کالاهای آرایشی که به اشتباه تعرفه محصولات بهداشتی نیز ذکر شده است خواستار اصلاح موضوع و ابلاغ آن به گمرکات کشور شد.

در عین حال اداره کل صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت با توجه به نامه انجمن واردکنندگان فرآورده‌های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران در نامه‌ای به دفتر مقررات صادرات و واردات در خصوص اعلام فهرست کالایی مشمول بند (ح) تبصره ۱۰ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور مبنی بر اضافه شدن ۱۰ درصد به عوارض گمرکی و بازرگانی لوازم آرایشی در سال جاری مبنی بر عدم تطبیق تعرفه‌های اعلامی کالاهای آرایشی بند مذکور از سوی دفتر مقررات صادرات و واردات با فهرست اعلامی از سوی مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک خواستار بررسی فوری موضوع شده و درخواست کرد که صرفا فهرست اعلامی از سوی اداره کل صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت به گمرکات ارسال شود.

هرچند شش ردیف تعرفه‌ای اعلامی از سوی انجمن واردکنندگان فرآورده‌های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران در مورد اضافه شدن ۱۰ درصدی عوارض گمرکی و سود بازرگانی به لوازم آرایشی در سال جاری اما در نامه گمرک به هشت قلم افزایش یافته و اینگونه لوازم بهداشتی و عطریات را نیز شامل شده است.

گفتنی است؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت در ابتدای امر و به اشتباه عطریات را نیز مشمول این افزایش عوارض دانسته که پس از آن این اشتباه را اصلاح کرد.

در حال حاضر فرآورده‌های بهداشتی و عطریات به دلیل نامه گمرک در مورد افزایش عوارض در گمرکات کشور باقی مانده است و واردکنندگان خواستار اصلاح این اشتباه هستند تا بتوانند کالای خود را بدون افزایش ۱۰ درصدی عوارض و سود بازرگانی ترخیص کنند.

تصاویر مربوط به نامه‌نگاری‌های صورت گرفته در خصوص این اشتباه از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران آورده شده است.

57709849

57709851

57709850

57709852

57709853

منبع:ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.