کد مطلب: ۶۳۲۲۴۹

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

صادرات کلینکر به روسیه متوقف می‌شود؟ / واکنش صنعت سیمان ایران به جنگ اوکراین

صادرات کلینکر به روسیه متوقف می‌شود؟ / واکنش صنعت سیمان ایران به جنگ اوکراین

جنگ میان روسیه و اوکراین ادامه دارد. افزایش درگیری‌ها در بخشی از اروپا بر روند فعالیت صنایع ایران ازجمله تولیدکنندگان روغن و سیمان اثرگذار است. ازجمله آن می‌توان به اخباری مبنی بر توقف صادرات کلینکر به روسیه در صورت ادامه تنش‌ها اشاره کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، تاثیر جنگ میان روسیه و اوکراین بر روند فعالیت بنگاه‌های تولیدی ایران را نمی‌توان کتمان کرد. چنانکه حالا شاهد اولین واکنش‌های صنایع کشور به این جنگ هستیم. برخی اخبار از توقف صادرات کلینکر ایران به روسیه در صورت ادامه تنش‌ها حکایت دارند.

دبیر انجمن سیمان در این زمینه گفت: سیمان و کلینکر هیچ‌گاه به اوکراین صادر نمی‌شد، اما روسیه خریدار کلینکر ایران بود. در صورت تداوم جنگ دو کشور طبیعتا صادرات به روسیه متوقف می‌شود.

عبدالرضا شیخان در گفتگو با تجارت‌نیوز توضیح داد: البته صادرات کلینکر به روسیه چندان چشمگیر نبود، اما ادامه تنش‌ها می‌تواند صنعت سیمان را با بحران جدی مواجه کند. زمانی صادرات کلینکر متوقف و وضعیت صنعت سیمان بحرانی می‌شود که بازار عراق و حاشیه خلیج‌فارس هم تنش پیدا کند.

او ادامه داد: اکنون بخش زیادی از کلینکر به کشورهای بنگلادش، عراق و حاشیه خلیج‌فارس صادر می‌شود. هر چند میزان کمی از کلینکر به روسیه می‌رود، اما هنوز صادرات متوقف نیست.

افزایش تقاضا برای خرید سیمان

شیخان تشریح کرد: به طور کلی برای صادرات کلینکر یا حتی سیمان نباید حساب ویژه‌ای روی روسیه باز کرد. اما در صورت افزایش تنش‌ها چاره‌ای جز توقف صادرات کلینکر نیست.

او با اشاره به وضعیت بازار سیمان اضافه کرد: بازار سیمان آرام است، اما تقاضا برای خرید سیمان نسبت به سال گذشته بیشتر شد. یعنی در این ماه به دلیل نزدیک شدن به پایان سال سرمایه‌گذاران روی خرید این محصول متمرکز شدند.

وی ادامه داد: قیمت سیمان در برخی مناطق با قیمت بیشتری داد وستد می‌شود که علت آن افزایش قیمت حمل و نقل است.

براساس این گزارش، درگیری‌های اخیر روسیه و اوکراین باعث افزایش نگرانی‌های فعالان اقتصادی شد. هر چند انتظار می‌‎رفت تقاضا برای خرید سیمان کاهش پیدا کند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد سازندگان مسکن از بازار مصالح ساختمانی عقب‌نشینی نکردند.

برای مطالعه بیشتر خبر گاز صنایع سیمان وصل شد را بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.