کد مطلب: ۸۸۳۶۲۵

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

قیمت میلگرد و آهن ۴ آبان ۱۴۰۲/ تکانه‌های افزایش جزئی نرخ ارز در بازار ورق

قیمت میلگرد و آهن 4 آبان 1402/ تکانه‌های افزایش جزئی نرخ ارز در بازار ورق

بررسی قیمت میلگرد در بازار امروز، پنج‌شنبه، ۴ آبان ۱۴۰۲، حاکی از اثر افزایش محدود ۱۰۰ توانی در بازار ارز بر قیمت قوطی پروفیل و ورق نازک است؛ با این حال به نظر می‌رسد سایر مقاطع فولادی در بیشتر زیرمجموعه‌های بازار آهن روند آرامی داشتند که احتمالا دلیل آن به تشدید ضعف تقاضا و افت ساخت و ساز در نیمه دوم سال برمی‌گردد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بررسی شرایط بازار آهن و قیمت میلگرد نشان می‌دهد جدیدترین قیمت تیرآهن در روز گذشته در هر شاخه از سایزهای مختلف شرکت‌های تولیدکننده در بنگاه‌های تهران و اصفهان بین دو میلیون و ۸۹۰ هزار تا ۱۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان عرضه شد. عمده قیمت‌ها نسبت به روز قبل ثابت بوده و فقط در چند مورد شاهد افت یا افزایش جزئی قیمت هستیم.

قیمت بیشتر انواع ورق سیاه نیز نسبت به روز گذشته ثابت بوده یا افزایشی بوده و در چند مورد هم شاهد کاهش قیمت بودیم که در مورد برخی از انواع شرکت‌ها این کاهش قیمت به پنج درصد هم می‌رسد. برای اساس قیمت هر رول از انواع ورق سیاه امروز بسته به سایز و شرکت تولیدکننده بین حدود ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۳۵ هزار و ۷۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

قیمت ورق رنگی نیزبا کاهش ۰.۴ درصدی نسبت به روز قبل به حدود ۵۰ هزار و ۵۰۰ تا ۵۱ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است.

قیمت بیشتر انواع پروفیل ساختمانی نیز نسبت به روز گذشته ثابت بوده است. قیمت هر پروفیل ساختمانی شش متری به ۳۳ هزار و ۳۰۰ تا ۳۵ هزار و ۷۰۰ تومان قیمت دارد.

البته از هفته سوم مهر در پی رفتارهای هیجانی بازارهای مالی و کالاهای سرمایه‌ای به دلیل اخبار سیاسی مرتبط با تنش بین حماس و اسرائیل، قیمت‌ها در بازار آهن نیز افزایش یافت. بر این اساس در پی تنش بین اسرائیل و حماس، درگیری‌هایی که با عملیاتی با عنوان «طوفان‌الاقصی» شروع شد، بازار ارز در فاصله زمانی کوتاهی رشد بیش از ۲۰۰۰ تومانی را تجربه کرد و بازار سرمایه نیز قرمزپوش شد.

اما به نظر می‌رسد با توقف روند تند افزایشی نرخ ارز، روند صعودی در سایر بازارهای مالی و کالاهای سرمایه‌ای نیز متوقف شده است. هرچند با وجود توقف روند صعودی در بازار ارز، نرخ دلار در بازار آزاد هنوز به قبل از شروع جنگ، یعنی به زیر ۵۰ هزار تومان برنگشته است.

البته روز گذشته شاهد افزایش محدود ۱۰۰ توانی در بازار ارز بودیم که بر قیمت قوطی پروفیل و ورق نازک هم اثر داشت. با این حال به نظر می‌رسد سایر مقاطع فولادی در بیشتر زیرمجموعه‌های بازار آهن روند آرامی داشتند که احتمالا دلیل آن به تشدید ضعف تقاضا و افت ساخت و ساز در نیمه دوم سال برمی‌گردد. گزارش‌ها از بورس کالا هم حاکی از فروش حدود ۵۰ درصدی شمش عرضه شده در هفته جاری است.

روند قیمت آهن در ماه‌های گذشته

به طور کلی قیمت آهن‌آلات به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله این فاکتورها می‌توان به نوسانات قیمت دلار، میزان عرضه و تقاضا، نیاز صنایع وابسته، وضعیت بورس کالا، میزان صادرات و واردات، هزینه‌های حمل‌و‌نقل و غیره اشاره کرد.

در ماه‌های اخیر هم در بیشتر موارد شاهد رکود و ثبات طولانی در بازار آهن به دلیل رکود در بازار مسکن، کاهش قیمت‌های جهانی و همچنین اخبار سیاسی مثبت و به تبع آن کنترل نسبی نرخ ارز بودیم. بر این اساس ماه‌ها بود که بازار آهن داخلی به دلیل رکود در بازار مسکن و نبود نقدینگی، گرفتار رکود بود و تقاضای مؤثری در آن مشاهده نمی‌شد.

آنطور که رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد، در گفت‌وگو با تجارت نیوز توضیح داده، در اصل اخبار مرتبط با توافق هسته‌ای در ماه‌های اخیر باعث شد مردم منتظر کاهش نرخ ارز باشند و برای خرید دست نگه دارند. از طرف دیگر سیاست‌های انقباضی بانک‌ها منجر به کاهش پرداخت وام‌ها شده و در نتیجه نقدینگی از دست مردم خارج شده است.

همچنین طبق گفته‌های او کاهش قیمت جهانی نیز در پی دامپینگ روس‌ها در بازار و رقابت منفی بین خودشان برای صادرات و نابسامانی در بازار چین بوده است. در اصل چین به دلیل مشکلاتی که در حوزه مسکن داشته، سیاست‌های انقباضی در پیش گرفته که منجر به رکود شده است. در آمریکا و اروپا نیز افزایش نرخ بهره برای کنترل تورم منجر به کاهش ساخت و ساز و توسعه شده است. در مجوع همه این شرایط منجر به رکود در بازار جهانی فلزات در ماه‌های گذشته شد.

علاوه بر این، طبق گفته‌های رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، بازارهای صادراتی هم امسال بازار خوبی نبوده و به جای ایران، ترکیه با برنامه‌ریزی توانسته موفقیت‌های بیشتری در منطقه کسب کند. با توجه به این شرایط و طبق گفته‌های فعالان بازار به تظر می‌رسد شرط رونق بازار در بازار آهن، برنامه‌ریزی برای صادرات یا رونق ساخت و ساز مسکن خواهد بود. هرچند معادلات بین‌المللی در حال حاضر باعث بهم‌ریختگی بازارهای داخلی در کشور شده است.

برای مطالعه بیشتر در ایرن رابطه صفحه بازار کالا را در تجارت نیوز دنبال کنید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر