کد مطلب: ۸۰۲۰۶۸

کاهش تعرفه تجارت آزاد میان ایران و سوریه

کاهش تعرفه تجارت آزاد میان ایران و سوریه

وزیر راه و شهرسازی از رایزنی ایران و سوریه برای گسترش روابط دریایی، ریلی و مبادلات بانکی خبر داد و گفت: اقتصاد دریامحور محور مذاکرات ۲ کشور است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و رییس کمیسیون مشترک ایران و سوریه صبح امروز در راس هیئت بلند پایه‌ای وارد کشور سوریه شد و مورد استقبال سامر الخلیل رییس کمیسیون مشترک ایران و سوریه قرار گرفت.

وزیر راه با بیان این‌که ایران و سوریه در بالاترین سطح روابط سیاسی قرار دارند، گفت: در حوزه اقتصادی امکان توسعه روابط بسیار فراهم است که در صدد هستیم تا روابط اقتصادی را گسترش بدهیم.

وی افزود: مهم‌ترین موضوعی که در کمیسیون مشترک دنبال می‌‌شود اقتصاد دریامحور است. در بخش ریلی نیز اتحاد بین ایران، عراق و سوریه و احیا و توسعه خطوط ریلی در حوزه های ترانزیت باری و مسافری مدنظر است. این مسیر در گذشته بین 3 کشور بوده است اما در طول سالیان قبل به دلیل جنگ ها و مشکلاتی که بر کشور سوریه تحمیل شده است برخی از بخش های خطوط ریلی از بین رفته است که نیاز به ترمیم و بهسازی مجدد دارد که یکی از موضوعات جدی مورد بحث در این سفر می باشد .

وی کاهش تعرفه تجارت آزاد بین دو کشور و تبادلات بانکی از موضوعاتی عنوان کرد که در سوریه آنرا پیگیری خواهد کرد. وزیر راه و شهرسازی در این‌باره اضافه کرد: اگر تبادلات بانکی برقرار نباشد تسهیل تجارت اتفاق نمی‌افتد که تمهیدات خوبی را بانک مرکزی ایران اندیشیده است و با بانک مرکزی سوریه گفت‌وگو می کنیم تا این تبادلات هرچه سریعتر برقرار شود. در بخش های کشاورزی و صنعتی، ایران کارخانه های خوبی را در گذشته در سوریه احداث کرد که به دلیل جنگی که به این کشور تحمیل شد در آنها وقفه افتاد که باید هرچه سریع‌تر این کارخانه‌ها به مدار تولید بازگردد.

بذرپاش افزود: بازار سوریه برای کالاها و تولید کنندگان ایران بازار جذابی است همچنین بازار ایران نیز می‌تواند بازار مناسبی برای کشور سوریه باشد تا به زودی تراز دو کشور در بخش اقتصادی به تراز مناسبی برسد. در صددیم تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن با تاکید رییس‌جمهور روابط دو کشور در بخش اقتصادی تحکیم و تقویت شود.

منبع: تسنیم

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر