خبر فوری:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۴۵۷۸۷۹

مشاور بانکی اتاق بازرگانی تهران پاسخ می‌دهد:

آیا دلار ارزان می‌شود؟

آیا دلار ارزان می‌شود؟

رئیس‌زاده می‌گوید: اکنون شرایط کشور به گونه‌ای است که به دلیل محدودیت‌هایی که در مسدودیت دارایی‌های ما در کشورهای مختلف به وجود آمده که رقم‌های عمده‌ای نیز است، انتظار نمی‌رود به سرعت روند کاهشی دلار را داشته باشیم.

سرعت رشد قیمت دلار و قرار گرفتن در کانال ۱۹ هزار تومانی آن هم تنها با گذشت سه ماه از سال جاری برای خیلی‌ها تا حدودی دور از انتظار بود.

رئیس کل بانک مرکزی امشب قرار است در گفتگوی ساعت ۲۱ شرکت کند. این اولین حضور رسانه‌ای همتی بعد از نوسانات اخیر بازار است.

مهدی رئیس‌زاده، مشاور بانکی اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره علت گرانی دلار می‌گوید: روند صعودی دلار از قبل پیش‌بینی‌ شده بود. نمی‌توان گفت خیلی زود به دلار ۱۹ هزار تومانی رسیدیم، ما سال‌های گذشته هرچند برای چند ساعت اما تجربه دلار ۱۹ هزار تومانی را نیز داشته‌ایم ولی به علت وضعیت نامناسب قدرت خریدی که در طرف تقاضا وجود داشت این قیمت دوام نداشت و روند کاهش پیدا کرد

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر نیز با شرایطی مواجه هستیم که انتظار می‌رفت قیمت دلار تا این حد و حدود و حتی به سطح بالاتری برسد، اما انتظار بعدی این است که این قیمت دوام نمی‌آورد و دوباره برمی‌گردد و در یک نقطه دیگر به تعادل می‌رسد که البته بالاتر از نقطه تعادل قبلی، یعنی قیمت دلار بین ۱۶ تا ۱۸ هزار تومان قرار می‌گیرد تا باز به یک ثبات نسبی برسد.

رئیس‌زاده می‌افزاید: اکنون شرایط کشور به گونه‌ای است که به دلیل محدودیت‌هایی که در مسدودیت دارایی‌های ما در کشورهای مختلف به وجود آمده که رقم‌های عمده‌ای نیز است، انتظار نمی‌رود به سرعت روند کاهشی دلار را داشته باشیم، مگر این‌که وضعیت سیاسی کشور بهبود یابد یا آزادسازی منابع ارزی اتفاق بیفتد.

وی اضافه می‌کند: آزادسازی منابع ارزی کشور تاثیر قابل توجهی بر روند کاهشی قیمت دلار خواهد داشت، در غیر این صورت نباید انتظار کاهش سریع قیمت دلار را داشته باشیم.

این کارشناس تاکید می‌کند: قیمت دلار با قیمت طلا و سکه نیز ارتباط دارد و در صورت افزایش قیمت، طلا و سکه نیز گران می‌شود. درست است که روند صعودی دلار بیشتر بوده اما سکه نیز روند کاهشی نداشته زیرا انس آن تابع دلار بوده و تا وقتی که قیمت دلار بالا برود طبیعتا اونس طلا هم بالا می‌رود و قیمت طلا و سکه افزایش پیدا می‌کند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.