کد مطلب: ۵۲۴۵۴۴

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

علت افزایش قیمت دلار چیست؟ / دلار صرافی ملی هم وارد کانال ۲۵ هزار تومان شد

علت افزایش قیمت دلار چیست؟ / دلار صرافی ملی هم وارد کانال ۲۵ هزار تومان شد

همزمان با اظهارات رئیس کل بانک مرکزی درباره چاپ پول و افزایش تورم، قیمت دلار روند صعودی به خود گرفته است.امروز نیز قیمت دلار صرافی ملی ۱٫۵ درصد گران و وارد کانال ۲۵ هزار تومان شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، روزهای پایانی سال گذشته مقابل صرافی‌ها صف‌های قابل توجهی شکل گرفته بود. فعالان بازار دو دلیل را مطرح می‌کردند؛ یکی استفاده متقاضیان از سهمیه سالانه دلار صرافی ملی و دیگر افزایش تقاضا ناشی از سفرهای خارجی.

با فرا رسیدن سال جدید نیز هرچند عامل اول دیگر صدق نمی‌کند اما همچنان تقاضا برای سفرهای خارجی وجود دارد. گزارش‌های مردمی از رشد پیامک‌های تبلیغاتی سفرهای خارجی فوری همچنان ادامه دارد و به نظر می‌رسد همزمان با افزایش اخبار درباره تزریق واکسن، تقاضاها برای سفر خارجی هم ادامه دارد.

اما مهمتر از این عامل، علت دیگر افزایش قیمت دلار بی‌ارتباط به اظهارات اخیر رئیس کل بانک مرکزی نیست.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی گفته است: بگذارید با مردم شفاف باشیم برای مثال در سال ۹۸ و ۹۹ بخش‌هایی از بودجه دولت از طریق درآمد‌های تسعیر صندوق توسعه ملی تأمین شد که به زبان ساده‌تر به معنای چاپ پول است که نتیجه اش تورم خواهد بود، اما در بانک مرکزی با توجه به کسری‌های بودجه کاری غیر از این نمی‌توانستیم انجام دهیم.

از نگاه خیلی از کارشناسان افزایش تورم هم می‌تواند معلول رشد قیمت دلار و هم علت رشد قیمت دلار باشد. به نظر می‌رسد این سخنان همتی سیگنال مهمی برای بازار ارز محسوب شده است.

از سوی دیگر ادامه تحریم‌های ایران چشم‌انداز کاهش قیمت دلار را کم‌رنگ کرده است.

صبح روز یک‌شنبه اولین قیمت معاملاتی دلار در بازار آزاد ۲۵ هزار ۳۵۰ تومان گزارش شد، درحالی که روز شنبه معاملات بازار با نرخ ۲۵ هزار و ۱۸۰ تومان پایان یافته بود. در ساعات بعدی نیز این روند رشد قیمت ادامه یافت.

روز گذشته در صرافی ملی هم قیمت دلار برای فروش، ۲۴۸۶۶ تومان اعلام شده بود که ۱۱۳ تومان گران شده بود و حالا امروز صرافی ملی این قیمت را ۲۵۲۲۹ تومان اعلام کرده است. با این ارقام می‌توان گفت نرخ دلار صرافی ملی یک روزه ۱٫۵ درصد گران شده است.

با این روند باید دید آیا در روزهای آینده سرعت رشد دلار کاهش می‌یابد یا همچنان به عوامل مورد اشاره واکنش صعودی نشان می‌دهد.

اظهارات همتی درباره تورم و چاپ پول را در گزارش « چاپ پول سال ۹۸ و ۹۹ » می‌توانید بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  بهتر بود حرف نزنه این رییس بانک مرکزی
  گرانی کار خودشان است

 • ناشناس

  خدا جای حق نشسته خودش میدونه کی وکجا دست به کار بشه وسلام

 • ناشناس

  تا این دولت اصلاحات هست همینه وضع مردم

 • نورالله

  به نظر تون دلار پاین میره یا نه؟

 • ناشناس

  هر کی حرف میزنه و باعث گرانی دلار و تورم و کالاها میشه
  حقش مرگ هست چون مردم له شده

 • محمدرضا

  اینها که براشون مهم نیست دلار هم گرونتر بشه به نفعشون هست بیچاره مردم که به ریال حقوق میگیرن و به دلار هزینه میکنن…

 • یک دکتر

  من هم به اون هایی که نفهمند واقعا نمی فهمند بارها گفتم و بازم میگم ثروتمندان پولدارها هر چیزی که گرونه نخرین مگه می میرین بذارین اون هایی که در حد متوسط و فقیر هستن اون ها هم تو این دنیا بتونن چیزی بخرن دلشون رو سیر کنن مگه ما فقط انسانیم آدمیم من یک جراح هستم در برابر خدا و بندگانش من خودم رو پیش اون هایی که ندارن بخورن بپوشن بگردن حقیر و نا چیز میدونم اگه آدمین انسانین دستتون رو به دست هم بدین از گرون فروش ها چیزی نخرین تا یک ماه گوشت مرغ میوه از این چیزای گرون استفاده نکنین بوتیک فروش ها و غیره ببینین همه چیز درست میشه یا نه به خاک برادرم خودم که دکترم بیشتر چیز های ساده میخورم به فکر اون هاییم که در حد متوسطه زندگیشون و قشر ضعیف و ندار هم باشین با تشکر از روزی که قشر ثروتمندان و پولدارها چیزهای گرون نخرن تا وضع مملکتمون درست بشه

  • م محمد

   مگه چیز ارزون وجود داره که گرانها رانخریم الان ۱۰فروردین است بازنشستگان ریالی هم نداریم خرج کنیم گران یاارزان فرقی نداره

  • ناشناس

   سلام من این مرام و ایده انسان دوستانه شما رو تحسین میکنم

  • کاظم

   دکتر،از این حرفا چندساله میشنویم من هم همین نظرو همین کارو کردم و بقران نخریدم اما چیشد اونایی ک خریدن همون خریدهاشون چندبرابر شدو من همچنان تهیدست،این حرفارو اینجا نزن خواهشا چون اینجا ملت (همیشه در صحنه )هستند این ملت عظیم

  • مسعود

   بله کامله درسته

 • ناشناس

  گرونی دلار دست دولته و مطمین باشید حرف های همتی بدون منظور نبوده فقط هیچ کس نمیدونه این دولت سیاستش چیه

  • ناشناس

   آفرین
   دمت گرم

 • ناشناس

  تا زمانی که همه تحریمها بطور کامل رفع نشن
  همین آش وهمین کاسه
  چین وهرکشور دیگری دنبال منافعشان هستن
  اگر تحریمها رفع نشن قیمت واقعی دلار دوماه بعد از انتخابات مشخص خواهد شد

 • ناشناس

  اینا هنوزم که هنوزه دارن خیانت میکنن.و کسی جوابگو نیست.واقعا گناه دارن مردم ایران