خبر فوری:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۵۷۳۳۳۵

پیش‌بینی قیمت دلار ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

پیش‌بینی قیمت دلار ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

بازار ارز در روزهای تعطیل تحت تاثیر خبرها و علامت‌های سیاسی، رفتار افزایشی را در پیش گرفت. اسکناس آمریکایی که در روز شنبه گذشته در محدوده ۲۶ هزار و ۴۲۰ تومان متوقف شده بود، روز یکشنبه تا محدوده ۲۶ هزار و ۸۵۰ تومان پیشروی کرد و در روزهای بعد در معاملات پشت خطی توانست حتی در مقاطعی بالای مرز ۲۷ هزار تومانی معامله شود.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بازار ارز در روزهای تعطیل تحت تاثیر خبرها و علامت‌های سیاسی، رفتار افزایشی را در پیش گرفت. اسکناس آمریکایی که در روز شنبه گذشته در محدوده ۲۶ هزار و ۴۲۰ تومان متوقف شده بود، روز یکشنبه تا محدوده ۲۶ هزار و ۸۵۰ تومان پیشروی کرد و در روزهای بعد در معاملات پشت خطی توانست حتی در مقاطعی بالای مرز ۲۷ هزار تومانی معامله شود.

به گفته فعالان، یکی از علامت‌های سیاسی مورد توجه معامله‌گران، تسلط طالبان بر افغانستان و نا‌امنی‌های همسایه شرقی بود. به باور برخی از بازیگران ارزی، اتفاق‌های رخ داده در افغانستان می‌تواند تبادلات تجاری ایران با این کشور را دچار مشکل کند و این مساله سمت و سوی انتظارات در بازار داخلی را تحت تاثیر قرار داد.

در کنار اتفاقات افغانستان، اظهارات مخبر دیگر عاملی بود که در هفته گذشته وضعیت دلار را دچار تغییر کرد. معاون اول رئیس دولت سیزدهم عنوان کرد که نسبت به حصول توافق خوش‌بین نیست.

این نخستین اظهارنظر رسمی یکی از مقامات بلندپایه دولت سیزدهم بود و موجب شد چنین تصوری در میان برخی معامله‌گران ایجاد شود که قرار نیست به سرعت لغو تحریم‌ها صورت بگیرد و احتمال دارد که دوران تحریم‌ها طولانی‌تر شود.

بسیاری از معامله‌گران باور دارند که بازار با احتمال وقوع توافق تا حدی با عقب‌نشینی تقاضا مواجه شد، ولی در صورتی که شانس توافق کم‌رنگ شود، احتمال رشد قیمت دلار بیشتر خواهد شد. این اتفاق تنها در صورتی رخ نخواهد داد که مقامات دولت سیزدهم راهکارهای عملی برای کاهش انتظارات تورمی و افزایش درآمدهای ارزی داشته باشند. در روزهای گذشته برنامه‌های مشخصی برای مدیریت بازار ارز اطلاع‌رسانی نشد، در نتیجه، بازار با توجه به احتمال کاهش توافق، در دست افزایشی‌های بازار افتاد.

جدا از علامت سیاسی نا‌امنی‌های افغانستان و اظهارات معاون اول دولت سیزدهم، در انتهای هفته سیگنال دیگری به بازار ارز ارسال شد که می‌تواند وضعیت بازار در ابتدای هفته جاری را تحت تاثیر قرار دهد. روز پنج‌شنبه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران ادعا کرد که ایران همکاری لازم را برای احیای توافق برجام انجام نمی‌دهد. وی در ادامه عنوان کرد که بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای ایران موضوعی نیست که بتوانیم آن را کاملا تحت کنترل داشته باشیم. در واقع او ادعا می‌کرد که باید خود را برای دنیای بدون توافق هسته‌ای آماده کنیم.

به باور برخی فعالان، این اظهارات سیگنال دیگری بود که نشان می‌داد مسیر رسیدن به یک توافق هسته‌ای آسان نخواهد بود.

منبع: دنیای اقتصاد

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.