کد مطلب: ۶۵۰۰۸۴

طلا ۱۸ عیار ۰٫۵ درصد ارزان شد/ قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۱/۰۲/۱۰

طلا ۱۸ عیار ۰٫۵ درصد ارزان شد/ قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۱/۰۲/۱۰

اونس جهانی با عقب نشینی دلار در آخرین روز معاملاتی خود با یک درصد افزایش همراه شد درحالی که طلای ۱۸ عیار در اولین روز از معاملات بازار داخلی دچار کاهش قیمت شد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، قیمت طلا پیش از تعطیلی بازار، بیش از یک درصد افزایش یافت که ناشی از عقب‌نشینی دلار بود، اگر چه فلز زرد قرار بود به دلیل سیاست تهاجمی فدرال رزرو ایالات‌متحده کاهش ماهانه داشته باشد.

بر اساس گزارش ایسنا ، هر اونس طلا با ۰.۷ درصد افزایش به ۱۹۰۸ دلار و ۲۰ سنت رسید. با این حال، در ماه آوریل ۱.۴ درصد کاهش یافت و اولین افت ماهانه خود از ژانویه را به ثبت رساند و در این هفته ۱.۱ درصد از دست داد. هر اونس طلای آمریکا با یک درصد افزایش به ۱۹۱۰ دلار و ۵۰ سنت رسید.

بهای هر اونس طلا پیش از تعطیلی بازار به ۱۸۹۶ دلار و ۷۰ سنت رسید و همچنین هر اونس طلا در بازار معاملات آتی آمریکا با ۱۸۹۷ دلار و ۷۰ سنت معامله شد.

بازار طلا در هفته‌های گذشته با افزایش ارزش دلار شاهد فروش مداوم بوده است. ادوارد میر، تحلیلگر ED&F Man Capital Markets گفت: در حال حاضر، شاخص دلار کاهش یافته و باعث افزایش قیمت طلا شده است.

شاخص دلار پس از رسیدن به بالاترین سطح ۲۰ سال گذشته، در روز پنج‌شنبه ۰.۴ درصد کاهش یافت و طلا را برای صاحبان سایر ارزها ارزان‌تر کرد.

هزینه‌های نیروی کار ایالات‌متحده در سه ماهه اول، بیشترین افزایش را در ۲۱ سال اخیر داشته است که نشان‌دهنده افزایش تورم دستمزدها و حمایت از موضع سیاست پولی تهاجمی فدرال رزرو است.

میر افزود: «داده‌های تولید ناخالص داخلی و شاخص هزینه برای داده‌های اشتغال نشان داد که تورم هنوز نسبتا داغ است و این به طور کلی از طلا حمایت می‌کند».

داده‌ها نشان داد که علاوه بر افزایش جذابیت شمش، اقتصاد ایالات‌متحده به طور غیرمنتظره‌ای در سه ماهه اول در بحبوحه ظهور مجدد موارد کووید-۱۹ و کاهش پول کمک به بیماری همه‌گیر از سوی دولت، منقبض شده است. تمرکز فعالان بازار اکنون به جلسه سیاست‌گذاری دو روزه بانک مرکزی ایالات‌متحده است که از سوم می آغاز می‌شود.

به گزارش کیتکو، طلا به عنوان پوششی در برابر تورم فزاینده و عدم قطعیت‌ها در نظر گرفته می‌شود اما افزایش نرخ بهره با افزایش هزینه فرصت نگهداری دارایی‌های بدون بهره، جذابیت آن را کاهش می‌دهد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره با ۰.۱ درصد کاهش به ۲۳.۱۲ دلار رسید، پلاتین با ۲.۱ درصد افزایش به ۹۳۹ دلار و سه سنت رسید و قرار بود هر دو فلز سقوط ماهانه داشته باشند. بهای هر اونس پالادیوم نیز با ۳.۳ درصد افزایش به ۲۳۰۵ دلار و ۹۸ سنت رسید.

‌‌قیمت دلار در بازار امروز

بر اساس گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار آزاد امروز ۱۰ ادریبهشت تا ساعت ۱۸، به رقم ۲۷ هزار و ۹۲۱ تومان‌ رسید.

همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را کماکان ۴،۲۰۰ تومان اعلام کرد.

صرافی‌‌‌ها بانک‌ها امروز قیمت دلار را برای فروش ۲۵ هزار و ۵۰۹ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۵ هزار و ۲۵۵ تومان خریداری می‌کنند.

‌قیمت یورو در بازار امروز

قیمت یورو در بانک مرکزی نیز ۴۴۲۷ تومان اعلام شد. امروز قیمت فروش یورو در صرافی‌‌‌ها بانک‌ها، ۲۸ هزار و ۶۶۴ تومان اعلام شد. قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۲۸ هزار و ۴۰۸ تومان است.

قیمت طلا و سکه در بازار امروز

طبق نرخ‌‌‌ها اعلامی اتحادیه طلا و سکه تا ساعت ۱۸، قیمت سکه تمام طرح جدید ۱۳ میلیون و ۷۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح قدیم ۱۲ میلیون ۷۰۰ هزار تومان است.

در بازار امروز قیمت طلا برای هر گرم طلا ۱۸ عیار، یک میلیون و ۲۸۶ هزار و ۲۹۵ تومان اعلام شد.

نیم‌سکه، هفت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود. قیمت ربع‌ سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است.

آخرین اخبار حوزه طلا را در صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.