فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۰۲۲۵۸

تجارت نیوز گزارش می‌دهد:

نسخه‌پیچی دلار برای بازار طلا/ خواب دلار برای بازار طلا تعبیر می‌شود؟

نسخه‌پیچی دلار برای بازار طلا/ خواب دلار برای بازار طلا تعبیر می‌شود؟

امروز روند قیمت در بازار فلز گرانبها متوازن نبود. طلا با بازار دلار همراه شد و قیمت سکه از انس جهانی خط گرفت. معامله‌گران هفته‌های آینده را برای بازارهای مالی داغ می‌بینند.

به گزارش تجارت‌نیوز امروز قیمت طلا و سکه با روند متناقضی از یکدیگر در بازار کار کردند. قیمت طلا در مسیر نزولی قرار گرفت. سکه افزایشی شد. با وجودی که روند قیمت طلا و سکه صبح امروز متوازن بودند اما در میانه روز این روند تغییر کرد. قیمت سکه با افزایش انس جهانی همراه شد و طلا با کاهش محدود دلار در روند کاهش قیمت قرار گرفت.

قیمت و حباب سکه 5 فروردین 1402

تاثیر تلاطم دلار بر بازار طلا

در همین راستا جواد فلاحیان کارشناس اقتصادی روند قیمت در بازار فلز زرد را صرفا ناشی از تلاطمات قیمت دلار دانست و به تجارت‌نیوز گفت: «بازار دلار، طلا و سکه به شدت به یکدیگر وابسته است و عملا اگر تغییر قیمتی در بازار دلار داشته باشیم قطعا همان تغییر تقاضا، در بازار طلا به وجود می‌آید.»

وی با تاکید بر اینکه هدف فعالان بازارهای مالی حفظ ارزش دارایی‌هایشان است خاطرنشان کرد:‌ «آنها تمایل دارند که ریال نگهداری نکنند و حاضرند ریالشان را با هر قیمتی تبدیل به دارایی دیگری کنند موید این موضوع نیز ثبت سفارش بالا برای خودرو است.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به تاثیرگذاری انس جهانی طلا تاکید کرد: «به طور سنتی انس جهانی طلا بر بازار فلز زرد در داخل کشور تاثیر می‌گذارد اما در ماه‌های گذشته قیمت دلار بیشترین تاثیر را بر بازار طلای داخلی گذاشته است.»

فلاحیان در پاسخ به اینکه الان وقت خرید طلا و سکه است؟ گفت: «انتظارات تورمی در کشور ما بسیار بالاست و خریدهای امروز می‌تواند سرمایه‌گذاری مناسب برای سال‌های آینده باشد.»

خواب دلار برای بازار طلا تعبیر می‌شود؟

امروز کاهش ۲۰۰ تومانی قیمت دلار بازار طلا را با خود همراه کرد. اما قیمت سکه از افزایش قیمت انس جهانی طلا تبعیت کرد و رشد داشت. گفتنی است انس جهانی طلا بار دیگر به محدوده ۲۰۰۰ هزار دلاری نزدیک شده است و در لحظه نگارش این گزارش با قیمت ۱۹۸۷ دلار معامله می‌شود.

در حالی که قیمت دلار پیوسته در کانال ۵۱ هزار تومانی رفت و برگشت دارد بازار طلا نیز در کانال ۳۱ میلیونی نوسان دارد. معامله‌گران بازار ارز می‌گویند حرکت‌های ضعیف دلار نه تنها روند نیست حتی نوسان نیز به حساب نمی‌آید. امروز معامله‌گران سیگنال افزایش جریمه‌های رانندگی را حمل بر سیگنال افزایشی قیمت دلار برای هفته آینده تعبیر کردند. آیا این سیگنال دلاری می‌تواند بازار طلا و سکه را از رخوت بهاری خارج کند؟

سرپیچی سکه بهار از خانواده سکه‌ها

از صبح امروز سه‌شنبه پنجم اردیبهشت ۱۴۰۲ قیمت سکه با افزایش باز شد. در لحظه نگارش این گزارش سکه ۱۰۵ هزار تومان افزایش داشت و با قیمت ۳۱ میلیون و ۴۹۲ هزار تومان معامله شد.

امروز سکه بهار تنها قطعه‌ای بود که افزایش قیمت نداشت. این روند دقیقا برعکس روز گذشته رخ داد. این قطعه دیروز سه هزار تومان افزایش داشت و امروز نیز با سایر قطعات همراهی نکرد و رفتار کاهشی داشت. سکه بهار با قیمت ۲۸ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان معامله شد.

نیم سکه امروز ۸۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت و به قیمت ۱۸ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان رسید. قیمت ربع سکه ۳۵ هزار تومان رشد داشت و با قیمت ۱۱ میلیون و ۶۳۵ هزار تومان معامله شد.

دیروز سکه گرمی بیشترین کاهش قیمت را در خانواده سکه‌ها داشت و امروز کمترین افزایش قیمت سهم این قطعه شد. این قطعه با ۱۰ هزار تومان افزایش قیمت با رقم ۶ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان معامله شد.

تداوم روند کاهشی طلا

قیمت طلا امروز نیز همانند روز گذشته کاهشی بود. در لحظه نگارش این گزارش قیمت هر مثقال طلا کاهش ۲۲ هزار تومانی داشت و به قیمت ۱۱ میلیون و ۱۱۵ هزار تومان رسید. هر گرم طلا نیز حدود ۸ هزار تومان ارزان شد و با قیمت دو میلیون و ۵۶۶ هزار تومان معامله شد.امروز طلای دست دوم با قیمت دو میلیون و ۵۳۱هزار تومان معامله شد.

امروز برخلاف روز گذشته تمام قطعات سکه به غیر از بهار افزایش محدود حباب داشتند. این افزایش حباب بین ۲۰ تا ۷۰ هزار تومان بود و به نظر می‌رسد تا پایان معاملات با توجه به نوسانات بازار این افزایش بیشتر شود. حباب سکه بهار دیروز ۴۱ هزار تومان رشد داشت و امروز ۳۶ هزار تومان از حباب خود را از دست داده است.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.