کد مطلب: ۸۹۰۴۱۶

تجارت‌نیوز در گفت‌وگو با تحلیلگر بازار طلا و سکه بررسی کرد:

پیش بینی قیمت طلا و سکه ۲۴ آبان ۱۴۰۲ / یک روز و ۳ روند در بازار طلا!

پیش بینی قیمت طلا و سکه 24 آبان 1402 / یک روز و 3 روند در بازار طلا!

قیمت طلا و سکه امروز هر سه روند کاهشی، افزایشی و خنثی را تجربه کرد. در حالی که فاکتورهای اثرگذار بر بازار طلا هر دو افت محدودی داشتند اما برخی قطعات سکه رشد محدودی را پشت سر گذاشتند.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت طلا و سکه در چهارمین روز از هفته جاری با هر سه روند افزایشی، کاهشی و خنثی همراه بود. کاهش ۱۵۰ تومانی قیمت دلار و افت محدود قیمت انس جهانی طلا، منجر به روند نامتوازن قیمت در بازار فلز زرد شد.

Screenshot 2023-11-14 at 5.16.46 PM

این در حالی است که قیمت طلای جهانی از روز پنجشنبه آرایش کاهشی دارد. انس جهانی طلا در لحظه نگارش این گزارش با قیمت 1963 دلار در حال معامله است و کاهش نزدیک به یک دلاری داشته است.

کارشناسان بازار فلز زرد در حال حاضر اهرم پرفشارتر بر بازار طلا را قیمت دلار می‌دانند و به خریداران این بازار توصیه می‌کنند که نباید فضا و محدوده قطعی را برای ورود به بازار طلا  در نظر بگیرند. آنها معتقدند در شرایط فعلی خرید‌های پلکانی سود بیشتری را برای سرمایه‌گذاران به همراه دارد.

هیجان جنگ از بازارها تخلیه شد

در همین راستا عبداله مشکانی کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه ریزش روزهای گذشته سکه، به دلیل حباب بالای آن بود به تجارت‌نیوز گفت: «قیمت‌‌ها در این بازار با قیمت دلار بالاتر معامله می‌شد و حباب سکه به شدت در بازار بزرگ بود.»

وی با اشاره به اینکه در ماه‌های گذشته ربع سکه با دلار ۱۵۰ هزار تومانی هم معامله شد، خاطرنشان کرد: «سکه امامی با دلار ۹۰ هزار تومانی نیز معامله شد. بنابراین علت اصلی ریزش بیشتر قیمت سکه، حبابی است که تخلیه می‌شود. بخشی با قیمت دلار پایین می‌آید و بخشی نیز تخلیه حباب است.»

این کارشناس اقتصادی به موضوع نوسانات قیمت طلای جهانی متعاقب درگیری در منطقه خاورمیانه اشاره کرد و یادآور شد: «با رخدادهای یک ماه اخیر و وجود تنش در منطقه قیمت طلای جهانی رشد کرد. این موضوع به رشد قیمت در بازار طلا کمک کرد. اما با فروکش کردن جنگ حماس و اسرائیل قیمت طلای جهانی نیز به کانال‌های پایین‌تر برگشت.»

وی دلیل صعودی شدن قیمت در بازارهای مالی بعد از اخبار تنش در منطقه را واکنش هیجانی معامله‌گران برای تقاضا عنوان کرد و افزود: «واکنش بازار هیجانی بود و بعد از آن شاهد کاهش قیمت دلار و متعاقب آن طلا و سکه بودیم. اما به نظر نمی‌رسد قیمت‌ها در بازار طلا از نرخ‌های فعلی پایین‌تر بیاید.»

نیم و ربع سکه فریز شدند

امروز سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۲ قیمت سکه امامی افزایش ۱۱ هزار تومانی داشت و با قیمت ۲۸ میلیون و ۹۵۹ هزار تومان معامله شد. سکه‌ بهار تنها قطعه‌ کاهشی روز جاری بود و با کاهش هشت هزار تومانی با قیمت ۲۵ میلیون و ۵۹۹ هزار تومان معامله شد. 

طی دو روز گذشته نیم سکه و ربع سکه بدون تغییر و با همان قیمت‌های روز یکشنبه معامله شدند. این قطعات به ترتیب با قیمت‌های ۱۵ میلیون و ۲۵۰ و ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شدند. سکه گرمی نیز افزایش ۵۰ هزار تومانی داشت و با قیمت پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد.

افزایش حباب سکه در روند کاهشی سایر قطعات

امروز قیمت طلا نیز کاهش داشت. در لحظه نگارش این گزارش هر مثقال طلای ۱۸ عیار با افت ۲۴ هزار تومانی با رقم ۱۰ میلیون و ۴۲۹ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۶ هزار تومان ارزان شد و به رقم دو میلیون و ۴۰۷ هزار تومان رسید. 

در بیست و سومین روز آبان حباب تمام قطعات سکه غیر از سکه گرمی نزولی شد. حباب سکه امامی ۷۷ هزار تومان، سکه بهار ۴۷ هزار تومان، نیم‌سکه ۳۴ هزار تومان، ربع سکه ۱۷ هزار تومان کاهش داشت. امروز حباب سکه‌گرمی افزایش ۴۲ هزار تومانی داشت. 

گزارش‌های بیشتر را در صفحه طلا و ارز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز