خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۱۳۷۱۶

«تجارت‌نیوز» گزارش می‌دهد:

پیش بینی قیمت دلار ۹ خرداد ۱۴۰۳ / حساسیت بازار ارز به سیگنال شورای حکام

پیش بینی قیمت دلار 9 خرداد 1403 /  حساسیت بازار ارز به سیگنال شورای حکام

قیمت دلار در چهارمین روز هفته با افزایش 1000 تومانی، در کریدور پنجم یک کانال پیشروی کرد و آماده صعود به کریدور بالاتر شد. موضوع نشست شورای حکام که قرار است ۱۴ خرداد برگزار شود، گمانه‌زنی‌ها در خصوص صدور قطعنامه علیه ایران را تقویت کرد و افزایشی‌های بازار را در فاز خرید قرار داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار روز سه‌شنبه ۸ خرداد با افزایش هزار تومانی در کریدور پنجم یک پله صعود کرد و در سقف کانال هشتم این کریدور بسته شد. با وجود تعادل عرضه و تقاضا در معاملات بازار ارز و ارزپاشی سیاست‌گذار، اما بازگشایی افزایشی بازار ارز حاکی از بالا رفتن حساسیت بازار نسبت به موضوعات سیاسی است.

نشست شورای حکام اهرم رشد دلار شد

موضوع نشست آینده شورای حکام، حساسیت نسبت به قیمت دلار را بالا برده است. مسائلی نظیر تنش میان ایران و اسرائیل در ماه‌های گذشته و افزایش غنی‌سازی هسته‌ای ایران که مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر آن تاکید می‌کند، از موضوعاتی است که برخی فعالان اقتصادی بازگو می‌کنند و بر اساس آن، احتمال صدور قطعنامه علیه ایران را می‌دهند.

این در حالی است که روز دوشنبه لارنس نورمن، خبرنگار روزنامه وال‌‌استریت ژورنال، در مطلبی به بررسی اختلافات بین واشنگتن و سه کشور تروئیکای اروپایی بر سر صدور قطعنامه علیه ایران در نشست پیش‌ روی شورای حکام پرداخت و به نقل از دیپلمات‌‌های درگیر در مذاکرات نوشت: دولت بایدن متحدان اروپایی را تحت فشار قرار خواهد داد تا از سرزنش ایران به دلیل پیشرفت در برنامه هسته‌‌ای‌‌اش دست بردارد. زیرا آمریکا به دنبال جلوگیری از تشدید تنش‌‌ها با تهران قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر (پاییز) است.

با این حال، کارشناسان اقتصادی ماندگاری قیمت دلار در محدوده‌های فعلی و کوتاه‌مدت را می‌دهند؛ اما در میان‌مدت و طی ۶ ماه آینده سقف‌شکنی و صعود به کریدور‌های بالاتر حتی تا کریدور هشتم را محتمل می‌دانند. آنها معتقدند آنچه تاکنون اهرم کاهش قیمت دلار شده موضوعات سیاسی بوده نه مسائل اقتصادی.

ارزهای مهم بیش از 1000 تومان گران شدند

گفتنی است قیمت درهم روز سه‌شنبه هشتم خرداد با افزایش ۳۰۰ تومانی با قیمت ‍۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد. تتر با رشد ۷۰۰ تومانی با رقم ۵۸ هزار و ۸۹۰ تومانی معامله شد.

قیمت پوند انگلیس در چهارمین روز هفته بیش از هزار تومان رشد کرد و این اسکناس با رقم ۷۴ هزار و ۴۱۰ تومانی معامله شد و یورو با رشد هزار و ۲۰۰ تومانی یک کانال صعود کرد و روی رقم ۶۴ هزار و ۲۲۰ تومانی ایستاد.

شایان ذکر است اسکناس دلار روز سه‌شنبه ۱۳۸ تومان و حواله دلار ۱۲۹ تومان رشد کرد و به کانال بالاتر صعود کرد. اسکناس دلار با رقم ۴۵ هزار و ۲۸ تومان و حواله دلار با رقم ۴۲ هزار و ۴۳ تومان عرضه شد.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه طلا و ارز بخوانید

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.