کد مطلب: ۳۸۸۱۹۶

هجوم کلاهبرداران به مسکن مهر ٤٠٠ میلیون تومانی

هجوم کلاهبرداران به مسکن مهر ٤٠٠ میلیون تومانی

بازار کلاهبرداری در خریدوفروش خانه‌های مسکن مهر این روزها حسابی داغ شده است. از فروش ملک به چند نفر گرفته تا فروش ملک با بدهی، فروش ملک دیگری و معرفی ملک دیگر تنها بخشی از خطراتی است که خریداران خانه‌های مهر را تهدید می‌کنند.

بازار کلاهبرداری در خریدوفروش خانه‌های مسکن مهر این روزها حسابی داغ شده است. از فروش ملک به چند نفر گرفته تا فروش ملک با بدهی، فروش ملک دیگری و معرفی ملک دیگر تنها بخشی از خطراتی است که خریداران خانه‌های مهر را تهدید می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، به گفته مدیر اجرایی مسکن مهر ، حدود ٧٠٠ فقره پرونده کیفری و حقوقی جعل، کلاهبرداری فروش مال غیر، فروش واحد مسکن مهر به چندنفر در پردیس تشکیل شده است. کار به جایی رسیده که مسئولان وزارت راه‌وشهرسازی با هشدار جدی به خریداران مسکن مهر این شهر، اعلام کرده که بر اساس بخشنامه وزارت راه فقط واحدهای مسکن مهر دارای قرارداد ۵ برگی قابلیت خریدوفروش را دارند.

علی‌اصغر جاودان‌فر با اشاره به هشدارهای مکرر شرکت عمران پردیس درخصوص خرید واحدهای مسکن مهر این شهر بدون دریافت استعلام، گفت: «متاسفانه مشاهده شده که فردی فقط با یک برگه صورت‌جلسه مسکن مهر، واحد را به قیمت ٤٠٠‌ میلیون تومان خریداری کرده است».

او با یادآوری اینکه گاهی مشاهده شده یک واحد مسکن مهر به ١١ نفر فروخته شده است، تصریح کرد: «خریداران اگر برای خرید مسکن مهر صورت‌جلسه آن را دیدند، واحد را حتی مُفت هم خریداری نکنند».

به گفته این مقام مسئول، برخی از صورت‌جلسه کپی رنگی گرفته و با درج مهر برجسته جعلی در بنگاه‌های املاک، واحد مسکن مهر را به فرد دیگری فروخته‌اند. از آن‌جا که نقل و انتقال واحدهای مسکن مهر ضوابط ویژه‌ای دارد، باید انتقال این واحد‌ها حتما زیر نظر شرکت‌های عمران شهر‌های جدید یا در برخی شهرها از سوی نهادهای متولی انجام گیرد. در فرآیند انتقال حتما طی مراحل مورد اشاره در نهادهای متولی الزامی است و امضای قرارداد یا مبایعه‌نامه در بنگاه‌های املاک به هیچ‌وجه کفایت نمی‌کند.

از طرفی اگر می‌خواهید از گزند کلاهبرداری‌ها در معاملات مسکن مهر در امان بمانید، بهتر است یک سفته ١٠٠‌ میلیون تومانی را جهت ضمانت انجام کار و تضمین سلامت کار از خریدار دریافت کنید. اما اگر می‌خواهید بدانید که این خانه مورد معامله فاقد شکایت بوده، یا اینکه عنوان مهریه ضبط نشده است، باید از دبیرخانه کارگذاری مسکن مهر استعلام بگیرید. استعلام حساب از موجودی واریزشده به حساب مسکن مهر پردیس همراه با مهر بانک مسکن از دیگر اقداماتی است که قبل از معامله خانه‌های مهر باید به آن توجه کرد. همچنین همیشه از فروشنده اصل فیش‌های واریزی ‌سال ٩١ را طلب کنید؛ چراکه اگر مالک خانه این فیش‌ها را نداشته باشد، احتمال واگذاری ملک به شخص دیگری وجود دارد. قرارداد واگذاری با ۲ مهر برجسته هم در هنگام معامله باید چک شود؛ چراکه درصورت نبودن به دلیل عدم چاپ قرارداد از سمت کارگذاری مسکن مهر احتمال دارد طبقه و جهت و بلوک اعلامی تا چاپ قرارداد تغییر کند.

وکالت محضری با ذکر مشخصات کامل واحد هم باید گرفته و تعهدنامه محضری و اقرارنامه درصورت فوت فروشنده هم تنظیم شود.

استعلام از سایت مسکن مهر و گرفتن پرینت از مشخصات واحد که شامل شماره پرونده واحد و مشخصات فردی ثبت‌نام‌کننده است، از دیگر اقداماتی است که نباید فراموش کنید. در پایان هم با کلیه مدارک به کارگذاری مسکن مهر مراجعه و شماره موبایل نفر اول را به شماره خود تغییر داده و انتقال قطعی سند را انجام دهید تا خیال‌تان نسبت به معامله‌ای که انجام دادید، راحت باشد.

منبع: شهروند

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.