کد مطلب: ۷۳۱۸۲۴

ساخت مسکن ملی در این شهرها کلید خورد

ساخت مسکن ملی در این شهرها کلید خورد

ثبت نام در 16 استان کشور برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در مرحله‌ هشتم آغاز شده است و ظرفیت این طرح نسبت به مراحل قبلی افزایش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، در اجرای قانون جهش تولید مسکن یا همان طرح نهضت ملی 16 استان می‌توانند ثبت نام کنند.

به نقل از دنیای اقتصاد، با توجه به ظرفیت‌های موجود باقی‌مانده از مرحله‌ی هشتم ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن ، امکان نام‌نویسی در ۱۶ استان شامل آذربایجان شرقی، ایرانشهر (جنوب سیستان و بلوچستان)، بوشهر، کرمان، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، لارستان (فارس)، جنوب کرمان، گلستان، مازندران، مرکزی و هرمزگان وجود دارد.

متقاضیان برای ثبت نام به سامانه saman.mrud.ir مراجعه کنند. این ظرفیت‌های خالی در راستای مرحله‌ی هشتم ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن است که شهریور امسال آغاز شده بود. با توجه به رویکردهای اخیر وزارت راه و شهرسازی، مهلت زمانی برای ثبت نام نهضت ملی مسکن تعیین نمی‌شود و در واقع نام‌نویسی تا تکمیل ظرفیت ادامه دارد.

در صورت تامین زمین در سایر شهرهای کشور در هر زمان، سامانه در این شهرها نیز به‌تدریج بازگشایی و اسامی شهرها به لیست اضافه می‌شود. بر اساس برنامه آن دسته از شهرهایی که در هر فاز ثبت نام اعلام ظرفیت مازاد کرده بودند، ظرفیت مازاد باقی مانده آن به مرحله‌ی بعدی انتقال داده می‌شود و امکان تکمیل ظرفیت مازاد اعلام شده در فاز قبلی همچنان وجود دارد. متقاضیان مسکن در شهرهای جدید، می‌بایست سابقه سکونت لازم در شهر محل سکونت ذکر شده در این جدول را داشته باشند.

در روزهای اخیر شهریار افندی‌زاده ـ سرپرست وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که برای بیش از ۲.۵ میلیون واحد نهضت ملی مسکن، تامین زمین شده است.

این در حالی است که طبق اعلام سازمان ملی زمین و مسکن تاکنون حدود ۵۷ هزار هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن شناسایی شده و ۲۴ هزار هکتار در اختیار این طرح قرار گرفته است. این مقدار زمین برای ساخت ۱.۵ میلیون واحد کفایت می‌کرد اما با توجه به سیاست کاهش تراکم واحدها این ظرفیت نیز کمتر شده است.

بنا به گفته تقی رضایی ـ سرپرست معاونت املاک و حقوقی سازمان ملی زمین و مسکن، استان‌هایی مثل کردستان، مازندران، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام با کمبود زمین مواجه هستند.

شرایط ثبت‌نام مسکن

جهت شرکت در طرح‌های حمایتی مسکن، لازم است متقاضیان، واجد شرایط این طرح ها باشند. طرح نهضت‌ملی مسکن، که جهت تامین مسکن است، برای خانواده‌هایی است که از داشتن مسکن ، محروم هستند. در ادامه، در مورد شرایط ثبت نام نهضت ملی مسکن، جهت اطلاع افرادی که قصد دارند در این طرح شرکت کنند، توضیحات لازم آورده شده است.

افراد متاهل، برخی مجردین و همچنین، افرادی که سرپرست خانوار هستند، می‌توانند در مرحله هشتم مهلت ثبت نام نهضت ملی مسکن ۱۴۰۱​، با ارائه مدارک لازم از جمله کارت ملی، شناسنامه و همچنین، گواهی، برای اثبات سکونت 5 ساله، در شهر محل تقاضا، از طریق سایت ثمن نهضت مسکن، برایثبت نامدر این طرح، اقدام کنند.

متقاضیان ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن و افراد تحت سرپرستی باید فاقد زمین مسکونی و یا واحد مسکونی باشند و متقاضی از تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ از هیچ یک از امکانات نهادهای عمومی دولتی مربوط به تامین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. همچنین باید متاهل و یا سرپرست خانوار باشد. و زنان مجرد بالای ۳۵ سال سن و مردان مجرد بین ۲۳ سال تمام تا ۴۵ سال به شرط ارائه تعهد نامه محضری در خصوص ارائه سند رسمی ازدواج در زمان واگذاری واحد امکان ثبت نام را دارند. سابقه‌ی سکونت حداقل ۵ ساله در شهر مورد تقاضا از دیگر شروط ثبت نام است.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • ناشناس

    سلام خواهش میکنم در استان گیلان شهرستان آستارا مجددا ثبت انجام بشه تا بتونیم ثبت نام کنیم ممنون

  • طاهری

    سلام فقط مسکن ملی ثبت نام انجام میده نظارتی برا تکمیل و تحویل صورت نمیگیره دوسال پول طی چهار مرحله پرداخت کردیم دقیقا ۱۶۲میلیون واریزی داشتیم اما دریغ از پیشرفت مسئولان کجا هستند که ببینن فقط پول از مردم میگیرن و وعده سرخرمن می‌دهند