کد مطلب: ۸۷۴۵۹۷

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

۳ شرط بازگشت رونق به بازار مسکن/ دوره رکودی چه زمانی تمام می‌شود؟

3 شرط بازگشت رونق به بازار مسکن/ دوره رکودی چه زمانی تمام می‌شود؟

ماه‌هاست که رکود بر بازار مسکن سیطره انداخته و این عرصه را در ابعاد گوناگون، تحت تاثیر خود قرار داده است. حالا با قفل شدن معاملات، سوال اصلی فعالان بازار مسکن این است که رکود تا چه زمانی ادامه می‌یابد و شروط لازم برای تحقق رونق چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، معاملات بازار مسکن که سال گذشته همراه با مسیر افزایشی قیمت از رونق خوبی برخوردار بود، با پا گذاشتن به سال 1402 و با سیاست‌های سرکوب اقتصادی دولت، وارد رکود شد.

از سوی دیگر چند ماهی است که قیمت ارز نیز نوسان زیادی را پشت سر نگذاشته و در نتیجه این دو عامل، قیمت خانه نیز به گفته برخی مسئولان کاهش قیمتی 20 تا 30 درصدی را تجربه کرده است.

البته این کاهش قیمت در نهایت تاثیر مثبتی بر قدرت خرید مردم نداشته و قشر بزرگی از جامعه هنوز برای تامین هزینه‌های مربوط به مسکن با مشکل مواجه هستند. اما این رکود چه تاثیری بر بازار مسکن دارد و تا چه زمانی ادامه می‌یابد؟

بازار مسکن از دلار خط می‌گیرد؟

علیرضا توکلی‌کاشی، کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به تحولات اخیر بازار مسکن، سه شرط مهم برای بازگشت رونق غیرتورمی به این بازار را تشریح کرد. وی با بیان اینکه تغییرات بازار مسکن همواره تا حد زیادی به وضعیت بازار ارز و نوسانات نرخ دلار وابسته بوده است، تصریح کرد: همواره رشد‌‌‌های محسوس در بازار ارز منجر به اثر افزایشی بر بهای مسکن شده و طبیعتا کاهش نرخ ارز نیز در کاهش قیمت مسکن منعکس شده است.

توکلی کاشی خاطرنشان کرد: اگرچه کاهش و ثبات قیمت به همراه رکود معاملاتی که در ماه‌‌‌های اخیر در بازار مسکن شاهد آن هستیم از برخی جهات وابسته به نوسانات ارزی است اما در عمده موارد، ناشی از یک عامل درونی در بازار یعنی شکاف بسیار زیاد بین سطوح فعلی قیمت مسکن با قدرت خرید خانوارهاست. کما اینکه حتی در صورت افزایش قیمت دلار، قدرت خرید کافی در بازار مسکن از سمت متقاضیان مصرفی وجود ندارد و شاید گروه محدودی از سرمایه‌گذارها به این بازار میل و رغبت پیدا کرده و اقدام به خرید و فروش آپارتمان کنند.

این کارشناس اقتصاد مسکن افزود: از این جهت می‌توان گفت اگرچه ممکن است نوسان‌‌‌های بعدی قیمت دلار منجر به بروز شوک افزایشی به قیمت مسکن شود اما ورود بازار به فاز رونق و اتمام دوره رکود، کاملا به وضعیت قدرت خرید در سمت تقاضای مصرفی وابسته است.

بازگشت مشروط رونق به بازار مسکن

وی عنوان کرد: بر اساس آنچه گفته شد، سه شرط مهم برای اتمام دوره رکود و ورود بازار به فاز رونق معاملات ملکی(رونق غیرتورمی) وجود دارد. شرط اول ترمیم و ارتقای قدرت خرید خانوارها و مصرف‌کننده‌‌‌ها به‌خصوص متقاضیان خانه‌‌‌اولی برای ورود آنها به بازار خرید مسکن است.

توکلی‌کاشی در گفت‌وگو با دنیای اقتصاد تشریح کرد: در واقع باید در وهله اول شکاف بین قدرت خرید و قیمت مسکن پر شده و جبران شود. از سوی دیگر لازم است قیمت‌ها برای یک بازه زمانی موثر در همین سطوح فعلی باقی بماند تا به مرور خانوارها توان ورود به بازار را به دست آورند و در وهله بعد با تمهیدات موثر، سطح درآمد خانوارها افزایش یافته و با تسهیلات و تمهیداتی امکان دسترسی آنها به مسکن ملکی افزایش یابد.

پیش بینی بازار مسکن تا پایان امسال

وی همچنین در ارتباط با گزینه محتمل درباره وضعیت بازار مسکن تا پایان سال گفت: گزینه ثبات قیمت تا پایان سال محتمل‌‌‌تر است؛ در صورتی که نرخ ارز برای یک دوره یک ساله نوسان خاصی نداشته باشد، می‌توان انتظار داشت قیمت مسکن کاهش یابد. توکلی‌کاشی عنوان کرد: قطعا ثبات و کاهش ارزی برای اعمال اثر کاهشی بر قیمت مسکن، نیاز به تداوم دارد و ترمیم قدرت خرید متقاضیان نیز شرط اصلی برای رونق غیرتورمی بازار مسکن است.

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • محراب

  راهکار برون رفت شرایط رکود مسکن از حالت فعلی از دیدگاه یک بیسواد به حکومتداران و دولتمردان و ریس جمهور باسواد کشورمان:
  1- کاهش قیمت مسکن
  2- افزایش ساخت و ساخت
  3- متناسب نمودن درآمدهای کارمندان و کارگران حقوق بگیر با هزینه ها
  4- افزایش قدرت خرید متقاضیان واقعی نه سرمایه گذاران و بانکیها
  5- رسیدن قیمت مسکن با درآمدها به قیمت تعادلی

 • ناشناس

  مردم در تهیه مایحتاج خود مانده اند شما از افزایش قیمت به بهانه رونق میگویید؟ راست میگویند هر کس به فکر خویشه کوسه به فکر ریشه.

 • ناشناس

  کجا 20. 30درصد کاهش پیدا کرده شب میخوابن صبح قیمت جدید میبرم بالا طی سال گذشته قیمتها ساعتی بالارفت ده برابر شده مردم توان خرید ندارن

 • ناشناس

  بازار مسکن با هیچ شرطی راه نمیفته سرمایه دارای گنده رفتن خورده سرمایه دارا دارن میرن مسکن تو کل ایران اینقد ساخته شده که نصفش خالین رودست دلالا باد کرده نصف بودجه ایران توسط افغانیا از کشور خارج میشه تولید خوابیده رک بفنا رفتیم تمام

 • ناشناس

  شرط آخرش اینه یا قیمت مسکن بشه یک چهارم یا درآمد مردم بشه چهار برابر . اون وقت مردم میتونن خونه بخرن . تا اون موقع الله و اعلم

 • ناشناس

  دلال عزیز تسلیت دوران بساز گران بفروش دیگه تمام شد

  • Omid

   قدرت خرید مردم در حد صفر رسیده این رونقی که ازش میگید فقط دلال ها هستند که سود می‌برند وگرنه مردمی که مصرف کننده باشند از مستأجری رهایی پیدا میکنند نه اینکه همونجا بی که قبلاً بودن هم نمیتونن اجاره کنند و چند منطقه پایینتر برگشت زدند ،عقل سلیم میگه الان که بازار تو رکود هس بهترین موقع خرید خانه هس چون راحت میتونی با سی الی چهل درصد ارزونتر البته پول لازما خرید کنی اما چرا کسی خرید نمیکنه جوابش (پووووول نیسسس)

 • ایرانی

  سلام قیمت مسکن همیشه که روبه بالا نیست. حالا تا زمانی که کاهش قیمت مسکن در لندن ادامه دارد در تهران هم کاهشی خواهد بود. با خروج افغانی ها از ایران کاهش قیمت مسکن بیشتر هم میشود . شما می توانید جلوی ضرر بیشتر را بگیرید و زودتر به قیمت واحدهای خودرا بفروشید.‌

 • ناشناس

  وقتی سیمان و اجر و زمین و اهن و میلگرد رو گران میفروشید انتظار دارید نرخ مسکن پایین بیاد عجب حکایس

 • کاربر

  تنهاراه حل بحران های کشور مثل آب برق بنزین نان مسکن تورم امنیتی قضایی و..بازگرداندن ۲۰ میلیون مهاجر افغان به کشورشان است ،دولت بایدهرچه سریعتر به مهاجران ابلاغ کند تاهزاران هزار خانه وخودروخوددرایران را بفروش رسانده و آماده رفتن به کشورشان شوندچون جمعيت ایران به حدانفجاررسیده وهیچ راه دیگری برای درمان این معضلات نیست

 • سید

  سلام آقای رییسی عزیزوعهده ساخت ۴میلیون مسکن چی شدریاست جمهوری شماروبه پایانه فقط داریدبرای نیروهای مسلح میسازیدپس بقیه ملت چی؟

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز